آیا آب سیاه چشم درمان دارد

آیا آب سیاه چشم درمان دارد

آیا آب سیاه چشم درمان دارد؟

آیا آب سیاه چشم درمان دارد؟ این سوالی است که بیشتر بیماران با آن روبرو هستند و به دنبال جوابی قانع کننده برای آن می گردند. پزشکان بر این باور هستند که آب سیاه چشم درمان قطعی ندارد و تنها می توان با دارو یا عمل جراحی آن را کنترل کرد و مانع از گسترش آن شد. فشاری که در این بیماری به چشم وارد می شود عصب بینایی را تحریک کرده و آسیب های جدی را به آن وارد می کند که جبران ناپذیر است. برای کنترل بیماری باید هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. ما در این مطلب اطلاعات خوبی را در دسترس شما قرار می دهیم.

آب سیاه چشم چیست؟

بهتر است ابتدا شناخت درستی از بیماری آب سیاه داشته باشید تا بتوانید با دیدن اولین علائم درمان را شروع کنید. آب سیاه یک بیماری چشمی پیشرونده و در عین حال مزمن است که به دلایل مختلف ایجاد می شود و می تواند به عصب بینایی آسیب های جدی وارد کند. افراد مبتلا به این بیماری کن کم میدن دید خود را از دست می دهند. فشار چشم افزایش پیدا می کند که این برای فرد آزار دهنده است. بیماری آب سیاه چشم با ایجاد اختلال در عملکرد چشم باعث تجمع مایعات درون چشم شده به همین دلیل به درمانی اساسی و زود هنگام نیاز دارد.
وقتی عصب بینایی آسیب می بیند فرد بینایی خود را از دست می دهد؛ به همین دلیل است که پزشکان نظری بر درمان قطعی بیماری ندارند. اگر بیماری در روزها و هفته های اول تشخیص داده نشود مدام تشدید شده و کار تشخیص و درمان برای پزشک متخصص سخت تر خواهد شد. وقتی بیماری چشم را درگیر می کند بینایی از لبه های میدان دید شروع شده و به مرکز می رسد و فرد کم کم علائمی را در خود مشاهده می کند و باید به پزشک متخصص مراجعه کند.
بینایی از دست رفته به هیچ وجه باز نمی گردد. آب سیاه بیشترین تاثیر منفی را روی عصب چشم دارد به همین دلیل در کمترین زمان دید فرد را دچار آسیب می کند. زمانی که تغییر محسوسی را در بینایی احساس کردید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا معاینات اولیه انجام شود. اگر چه این بیماری درمان قطعی ندارد اما پزشک متخصص سعی می کند تا ابتدا با تجویز دارو و بعد از آن جراحی بهبودی فرد را بیشتر کند.

آیا آب سیاه چشم درمان دارد

آیا آب سیاه چشم درمان دارد

معرفی انواع آب سیاه چشم

آب سیاه چشم انواع مختلفی دارد که هر کدام با علائمی خاص خود را نشان می دهند. در زیر به معرفی انواع مختلف آن می پردازیم:
• آب سیاه زاویه باز: این بیماری شایع است و بیشتر افراد با آن روبرو می شوند. دلیل اصلی این بیماری آسیب دیدن فیلتر تخلیه مایع چشم است. در این شرایط چشم مدام پر از اشک است.
• آب سیاه زاویه بسته: زمانی که کانال های تخلیه مایه چشم بسته می شوند این بیماری در چشم خود را نشان می دهد. اگر زاویه بیت عنبیه و قرنیه باریک باشد احتمال بروز اشک سیاه بیشتر است.
• آب سیاه با فشار کم یا فشار نرمال: در این نوع بیماری آسیب به عصب وارد می شود اما فشار چشم افزایش پیدا نمی کند.
• آب سیاه مادرزادی: این بیماری به دلیل ناقص بودن کانال های تخلیه مایع در جنین و نوزاد ایجاد می شود و کاملا مادرزادی است.
• آب سیاه التهابی: اختلالات خود ایمنی و التهابی باعث بروز این بیماری می شوند.
• آب سیاه نئوواسکولار (عروقی): دیابت و بیماری های مربوط به عروق اگر درمان نشوند باعث بروز آب سیاه چشم می شوند.
افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند هر کدام علائم خاصی دارند که پزشک پس از انجام معاینه می تواند بیماری را تشخیص دهد و با بررسی علت بوجود آمدن بیماری آن را درمان کند. همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم آب سیاه چشم نمونه های مختلفی دارد که هر کدام به دلیلی خاص ایجاد می شوند.

این مقاله را هم بخوانید:
بهترین روش های درمانی بیماری چشمی تیروئيد

علائم و نشانه های آب سیاه چشم

آب سیاه چشم هم مانند هر بیماری دیگر نشانه هایی دارد که به کمک آن ها می توان بیماری را در کمترین زمان تشخیص داد و درمان کرد. وقتی بیماری به مراحل پیشرفته و مزمن می رسد علائم به خوبی پدیدار می شوند که در این شرایط بیماری بهتر تشخیص داده می شود. کاهش دید محیطی اولین علامت مشاهده شده در بیماران است که روز به روز شدیدتر می شود. افراد اغلب هاله های رنگی اطراف نور مشاهده می کنند که می توانند آن را به پزشک اطلاع دهند.
هر چه میزان هاله ها بیشتر باشد بیماری مزمن تر خواهد بود . از دیگر علائم مشاهده شده در این افراد می توان به تغییر زود به زود عینک اشاره کرد. چون دید فرد کاهش پیدا می کند نیاز به عینک جدید دارد تا بتواند دید کافی داشته باشد. این افراد در تطابق با تاریکی مشکل دارند. ممکن است نسبت به بقیه افراد چشم آنها اشک بیشتری داشته باشد. شما باید با دیدن کوچکترین علائم به پزشک مراجعه کنید تا درمان سریع تر آغاز شود.

علل ایجاد آب سیاه چشم

آب سیاه چشم به دلایل مختلف در افراد رخ می دهد. علاوه بر ژنتیک مشکلات و بیماری های خاص هم می توانند باعث بروز این بیماری شوند. فشار زیاد چشم در تشدید این بیماری تاثیر دارد اما در ایجاد آن نقش تعیین کننده ای ندارد. مهمترین دلیل ایجاد این بیماری عدم تعادل در تولید مایع داخلی چشم و میزان خروج آن است. چون آب سیاه نمونه های مختلفی دارد دلایل زیادی هم باعث شود گیری آن می شود. افراد برای اینکه دید کافی داشته باشند نیاز به فشار مایع داخل چشم دارند.
وقتی ساختمان داخلی چشم نتواند فشار درون چشمی را به خوبی کنترل کند، آب سیاه به سرعت شکل می گیرد. سن یک عامل مهم و تاثیرگذار است چون افزایش سن باعث ایجاد آب سیاه می شود و فشار چشم افزایش می یابد. مشکلات خاص پزشکی می تواند دلیل اصلی بروز این بیماری باشد؛ به همین دلیل افرادی که دیابت کنترل نشده دارند بیشتر در معرض خطر هستند. اگر ساختمان داخلی چشم به دلیل ضربه یا هر عامل دیگری دچار اختلال شده باشد آب سیاه چشم شکل می گیرد. سابقه فامیلی هم می تواند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد.

این مقاله را هم بخوانید:
علت اصلی خشکی چشم

درمان آب سیاه چشم

اگر چه امروزه درمان قطعی برای آب سیاه وجود ندارد اما پزشکان متخصص تمام تلاش خود را بکار می گیرند تا این بیماری پیش رونده کنترل شود. هدف اصلی در درمان پایین آوردن فشار داخلی چشم است که آسیب به عصب را هم تا حد زیادی کاهش می دهد و مانع از تاری دید و کوری فرد می شود. دارو درمانی، لیزر درمانی، جراحی و سایر روش های ترکیبی بهترین گزینه برای درمان هستند که طبق نظر پزشک انتخاب می شوند. برای اینکه عصب بینایی به صورت کامل تخریب نشود نیاز است تا بیمار پس از دیدن علائم اولیه بلافاصله به پزشک مراجعه کند.
اگر پزشک متخصص قطره تجویز کرده باید سه وعده به صورت منظم استفاده شود تا تاثیر داشته باشد. هنگام استفاده از قطره بهتر است پلک پایین را پایین نگه دارید تا قطره کل چشم و پلک را پوشش دهد؛ سپس چشم را بسته و به مدت ۲ دقیقه گوشه چشم را فشار می دهید. ۱۰ دقیقه یکبار دو قطره را استفاده کنید. مراقبت باشید تا سر قطره به چشم برخورد نکند چون باعث آلودگی آن می شود. افرادی که داروها را به صورت مرتب مصرف می کنند، همیشه از درمان نتیجه می گیرند.

آیا آب سیاه چشم درمان دارد

آیا آب سیاه چشم درمان دارد

مراجعه به پزشک
آب سیاه چشم یک بیماری خطرناک است چون در مدت زمان کوتاهی کل چشم را درگیر می کند پس بهتر است آن را جدی بگیرید. انتخاب پزشک متخصص و مجرب برای درمان اهمیت زیادی دارد و باعث می شود تا زودتر به بهبودی برسید. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشم با عملکرد خوب خود توانسته طی سال های اخیر بیماران زیادی را درمان کند. افرادی که این پزشک را انتخاب کرده اند از جراحی و درمان های خود رضایت کامل دارند.

این مقاله را هم بخوانید:
درمان آب مروارید مادرزادی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *