آیا مشکلات چشمی باعث سردرد می شوند

آیا مشکلات چشمی باعث سردرد می شوند

آیا مشکلات چشمی باعث سردرد می شوند؟

آیا مشکلات چشمی باعث سردرد می شوند؟ یکی از مشکلات بسیار مهمی که امروزه برخی از افراد با آن مواجه می شوند این است که به دلیل برخی از مشکلات چشمی دچار سردرد می شوند. چشم ها یکی از اعضای بسیار مهم و حساس صورت محسوب می شوند که ممکن است به دلایل متعددی دچار آسیب و ضربه شوند.
به خطر افتادن سلامت چشم ها ممکن است باعث بروز سردردهایی در ناحیه اطراف پلک و ابرو شود. متاسفانه دلایل متعددی هستند که موجب بروز سردرد چشمی می شوند. در این مطلب به معرفی این که کدام مشکلات چشمی باعث سردرد می شوند، می پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

چشم ها چگونه باعث سردرد چشمی می شوند؟

متاسفانه دلایل متعددی هستند که باعث می شوند سردردهای چشمی برای انسان اتفاق بیافتد. پزشک متخصص با بررسی علائم، نشانه ها، معاینه چشم، جنسیت، سن، زمان سردرد، محل سردرد، نوع درد و…به این موضوع که علت سردرد ناشی از چشم چیست، می پردازد. مهم ترین مشکلات چشمی که باعث سردرد شوند عبارت هستند از:

آیا مشکلات چشمی باعث سردرد می شوند

آیا مشکلات چشمی باعث سردرد می شوند

  • عفونت و التهابات چشم

شایع ترین مشکل چشمی که در اغلب اوقات ممکن است باعث سردرد در انسان شود، عفونت و التهاب چشم است. متاسفانه هرگونه عفونت در لایه های مختلف چشم مانند عنبیه و قرنیه باعث سردرد در انسان می شوند. کسانی که به دلیل عفونت چشمی از سردرد رنج می برند، ممکن است با علائمی مانند قرمزی و کاهش قدرت بینایی همراه باشند.

  • بیماری گلوکوم یا آب سیاه

یکی از بیماری بسیار خطرناکی که در برخی مواقع ممکن است باعث سردرد در انسان شود، بیماری آب سیاه یا گلوکوم است. آب سیاه از بیماری های خطرناک چشم است که در صورت درمان نشدن باعث نابینایی انسان نیز می شود. بیشتر از 90 درصد کسانی که از این بیماری رنج می برند با سردرد همراه نیستند. اما ۱۰ درصد از افراد ممکن است به دلیل بیماری آب سیاه دچار مشکلاتی چون سردرد، تهوع، استفراغ، چشم درد و…شوند.

  • ملتهب شدن عصب بینایی

ملتهب شدن عصب بینایی از دیگر مشکلاتی است که ممکن است باعث سردرد در اطراف چشم یا ابرو شود. این بیماری در بسیاری از مواقع علاوه بر سردرد، باعث بروز مشکلاتی چون درد پشت چشم، کم شدن قدرت بینایی و… می شوند. اغلب افرادی که به دلیل ملتهب شدن عصب بینایی دچار سردرد می شوند، ممکن است در هنگام تکان دادن چشم ها با تشدید سردرد همراه باشند.

  • عیوب انکساری چشم

نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و…چند نمونه از عیوب انکساری چشم هستند که متاسفانه در بسیاری از مواقع باعث سردرد های شدید چشمی می شوند. در واقع هماهنگ نبودن عدسی و قرنیه برای متمرکز کردن تصویر روی شبکیه باعث بروز عیوب انکساری چشم و در نتیجه سردرد می شود. عیوب انکساری علاوه بر سردرد باعث بروز مشکلاتی چون اختلال در بینایی، خستگی چشم، حساسیت به نور و…می شود.

این مقاله را هم بخوانید:
انواع بیماری های شبکیه چشم

در صورت بروز چه علائمی باید به پزشک متخصص چشم مراجعه شود؟

سردردهای ناشی از مشکلات چشمی در مواقعی ممکن است برای فرد بسیار آزار دهنده باشند و باعث مختل شدن زندگی او شوند. کسانی که از سردرد ناشی از بیماری های چشمی رنج می برند، بهتر است در صورت بروز علائم زیر به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند. این علائم و نشانه ها عبارت هستند از:
• سردرد های مزمن و دردناک
• سردرد در صبح
• بیدار شدن در صبح به دلیل سردرد
• تشدید سردرد با عواملی مانند تکان دادن سر، تکان دادن چشم، عطسه، سرفه
• سردرد همراه با کاهش بینایی
• سردرد همراه با استفراغ و حالت تهوع

چه راه هایی برای درمان سردرد ناشی از چشم ها وجود دارد؟

کسانی که به دلیل بیماری های چشمی دچار سردرد مزمن، سردرد عود کننده و حالت تهوع و…می شوند، باید هرچه سریع تر به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند. متخصص چشم با بررسی محل سردرد، نوع سردرد، معاینه چشم ها و…روش درمان را برای رفع سردرد تعیین می کند. در صورتی که علت سردرد ناشی از عیوب انکساری چشم باشد، پزشک متخصص از روش هایی مانند تجویز عینک، تجویز لنز و…برای درمان سردرد استفاده می کند.
همچنین بسیاری از افراد می توانند با انجام لیزرهایی مانند لیزیک، لازم و…برای درمان عیوب انکساری و سردرد ناشی از آن اقدام کنند. در صورتی که علت سردرد، عفونت و التهابات چشم باشد، پزشک متخصص با تجویز انواع دارو و…برای درمان عفونت و سردرد ناشی از آن اقدام می کند.

آیا مشکلات چشمی باعث سردرد می شوند

آیا مشکلات چشمی باعث سردرد می شوند

مراجعه به پزشک
در مطلب فوق به بررسی اینکه آیا چشم ها باعث سردرد می شوند یا خیر پرداختیم. دانستیم که سردرد ممکن است به دلیل مشکلاتی چون عفونت، التهاب، عیوب انکساری، گلوکوم و…اتفاق بیافتد. کسانی که در ناحیه اطراف چشم، پشت پلک و ابرو ها با درد شدیدی همراه هستند، بهتر است برای درمان به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند.
پزشک متخصص متناسب با علت سردرد از روش های درمانی جراحی و غیر جراحی استفاده می کند. اگر به دنبال پزشک متخصص حاذق و معتبر برای درمان بیماری های چشمی خود هستید، می توانید به مطب دکتر رضا پورمازار مراجعه کنید. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشمی با معاینه دقیقه و انتخاب بهترین روش درمانی، برای رفع مشکلات چشمی اقدام می کند.

این مقاله را هم بخوانید:
علت خونریزی چشم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *