افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان

یکی از مشکلاتی که در پلک ها قابل مشاهده است، افتادگی پلک است. افتادگی پلک تنها با افزایش سن بروز پیدا نمی کند، بلکه برخی از کودکان نیز به صورت مادرزادی از اختلال افتادگی پلک رنج می برند. افتادگی پلک در کودکان علاوه بر ایجاد مشکلات زیبایی، می تواند اختلال هایی در بینایی کودک نیز ایجاد کند. از این رو لازم است با شناخت سریع تر علائم آن باید از روش های درمانی موثر برای رفع افتادگی پلک در کودکان استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی علائم، دلایل و همچنین روش درمان و جراحی افتادگی پلک در کودکان بپردازیم. برای آشنایی بیشتر در زمینه روش های پشگیری از بیماری پتوز در کودکان، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

بیماری پتوز یا افتادگی پلک چیست؟

به حالتی از پلک ها که به شکل افتاده روی چشم ها آویزان می شوند، افتادگی پلک یا بیماری پتوز گفته می شود. افتادگی پلک می تواند خفیف یا شدید باشد که در موارد شدیدتر با مانع شدن مقابل بینایی، اختلال های در میدان دید ایجاد می کند. افتادگی پلک در دو حالت مادرزادی و اکتسابی بروز پیدا می کند. افتادگی پلک مادرزادی از همان بدو تولد یا کودکی قابل مشاهده هستند و افتادگی پلک اکتسابی در اثر افزایش سن یا وارد شدن ضربه به پلک ایجاد می شود. پلک ها وظیفه محافظت از چشم ها را بر عهده دارند، از این رو با ایجاد هر نوع مشکل در پلک ها می تواند مشکلاتی بیشتر در چشم ها و بینایی نیز به وجود آید.

افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان

 

دلایل افتادگی پلک در کودکان

مهم ترین دلیلی که برای بیماری پتوز یا افتادگی پلک در کودکان عنوان می شود، نقص عضلات پلک در اثر اختلال های ژنتیکی است. عضلاتی که در قسمت بالایی پلک، وظیفه بالا نگه داشتن پلک را بر عهده دارند، بر قدرت جاذبه زمین غلبه می کنند. با ایجاد اختلال های در ژنتیک ها، بافت این عضلات رشد کاملی نخواهد داشت. پس از به دنیا آمدن نوزاد یا سال ها و ماه ها و بعد از آن، اثرات خود را نشان می دهد. علاوه بر عوامل ژنتیکی و نقص مادرزادی، دلایل دیگری باعث افتادگی پلک در دوران کودکی به صورت اکتسابی می شوند. از جمله این دلایل عبارتند از:
• ایجاد تومورهای پلکی
• ابتلا به بیماری های عصبی یا عضلانی
• بروز عیوب انکساری چشم
• مشکلات حرکتی چشم
• تروما یا وارد شدن ضربه ناگهانی به پلک

این مقاله را هم بخوانید:
علائم بیماری ام اس در چشم

علائم افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان می تواند شدت کم یا زیادی داشته باشد. حالت افتاده و آویزان بودن پلک روی چشم در صورت خفیف بودن علائم کمتر و در صورت شدید بودن علائم بیشتری به همراه خواهد داشت. علائم خفیف افتادگی پلک در کودکان با استفاده از تجویز عینک های مخصوص قابل درمان هستند. در این بخش از مطلب به شایع ترین علائم افتادگی پلک در کودکان در حالت کلی اشاره خواهیم داشت.
• عقب راندن گردن خود برای بهتر شدن دید
• بالا کشیدن مدام ابروها برای بهبود بینایی
• سردرد و گردن درد
• تاری دید

نحوه تشخیص افتادگی پلک در کودکان

با مشاهده اولین علائم افتادگی پلک در کودکان بایستی کودک به پزشک متخصص بیماری های چشمی ارجاع داده شود. هر چه زمان مراجعه به چشم پزشک سریع تر باشد، در روند درمانی می تواند نتایج بهتر و مطلوب تری به دنبال داشته باشد. پزشک در معاینات ابتدایی و مشاهدات اولیه خود، بیماری پتوز یا همان افتادگی پلک در کودک را تشخیص می دهد. تشخیص این بیماری نیاز به تست های آزمایشی پیچیده ای ندارد. با این وجود، پزشک متخصص برای بررسی بیشتر عملکرد بینایی و عوارض ناشی از افتادگی پلک در کودکان، از دستگاه های مخصوصی استفاده می کند. افتادگی پلک در یک یا هر دو چشم می تواند تشخیص داده شود و هر دو پلک نیاز به درمان دارند.

روش های درمان افتادگی پلک در کودکان

همان طور که پیش تر گفته شد، اصلی ترین روش درمان و رفع افتادگی پلک در کودکان استفاده از روش جراحی است. پس از انجام معاینات کامل پلک، مشکل عضلانی پلک بالا به طور دقیق ارزیابی می شود. عضلات بالا برنده پلک فوقاتی به کمک تاندون های بسیار کوچک عمل می کنند. هر نوع اختلال در این تاندون به روش عمل جراحی، اصلاح و ترمیم خواهد شد. در حالت کلی دو نوع روش جراحی برای درمان افتادگی پلک در کودکان وجود دارد. در ادامه به بررسی این دو روش می پردازیم.

  • برداشتن عضله
این مقاله را هم بخوانید:
عمل ویترکتومی

برای درمان اختلال عملکردی عضله پلک، اقدام به برداشتن بخشی از پلک طی عمل جراحی می کنند. به طوری که با کوتاه تر کردن عضله، پلک بلندتر می شود و هماهنگی بیشتری با پلک دیگری خواهد داشت.

  • ترمیم عضله

به رایج ترین روش جراحی پتوز پلک روش frontalis sling گفته می شود که در آن، افتادگی پلک ترمیم می شود. در این جراحی، از عضله پیشانی برای کنترل هر چه بیشتر عضله پلک و اصلاح برای بالا بردن بیشتر پلک استفاده می کنند.

نحوه جراحی افتادگی پلک در کودکان

با وجود این که متداول ترین روش برای درمان بیماری پتوز، روش جراحی است؛ ولی چشم پزشکان بر این توصیه هستند که این جراحی را نمی توان برای کودکان زیر 5 سال انجام داد. در صورت انجام جراحی قبل از 5 سالگی، اقدامات قبل از جراحی و مراقبت های بعد از جراحی به دلیل همکاری نداشتن کودک، به درستی انجام نمی شوند. رعایت نکردن دقیق این نکات در نتیجه جراحی تاثیر منفی خواهد داشت. تنها در صورتی که خطر بروز آمبلیوپیا به دلیل انسداد مردمک یا تورتیکولی افزایش پیدا کند، پزشک ناگزیر از روش جراحی در سنین زیر 5 سالگی استفاده می کند. جراحی افتادگی پلک در کودکان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

مراقبت های بعد از جراحی افتادگی پلک در کودکان

جراحی افتادگی پلک می تواند عوارضی همچون خونریزی، عفونت و تورم به دنبال داشته باشد. برای کمتر شدن این عوارض دو عامل بسیار مهم تاثیر گذار هستند. انتخاب یک پزشک ماهر و باتجربه و همچنین رعایت درست مراقبت های بعد از جراحی این دو عامل را شامل می شوند. از جمله مراقبت های بعد از جراحی افتادگی پلک در کودکان عبارتند از:
• مصرف تمامی قطره ها و پمادهای تجویز شده توسط پزشک متخصص برای جلوگیری از خشکی چشم
• استفاده از کمپرس سرد روی محل جراحی برای جلوگیری از کبودی و تورم پلک ها
• استفاده از محافظ چشم برای پیشگیری از ضربه های احتمالی
• تمیز نگه داشتن محل جراحی
• خودداری از خوابیدن به سمت شکم

این مقاله را هم بخوانید:
عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم

نحوه پیشگیری از افتادگی پلک در کودکان

از آن جایی که افتادگی پلک در کودکان اغلب به دلیل نقص مادرزادی و مشکلات ژنتیکی است، روش دقیقی برای جلوگیری از ابتلا شدن کودک به این بیماری وجود ندارد. با شناسایی سریع تر علائم افتادگی پلک در کودکان و مراجعه سریع به پزشک متخصص می توان از بروز عوارض ناشی از این بیماری پیشگیری به عمل آورد.

افتادگی پلک در کودکان

افتادگی پلک در کودکان

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق به بررسی علائم، دلایل و درمان افتادگی پلک در کودکان پرداخته شد. اصلی ترین روش درمان افتادگی پلک در کودکان، جراحی است. در این جراحی اقدام به ترمیم و اصلاح تاندون های تضعیف شده عضلات پلک می کنند. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشم، تجربه و مهارت لازم در زمینه درمان شایع ترین بیماری های چشمی مانند آب مروارید، آب سیاه، جراحی لیزیک و لازک، لیزر شبکیه و همچنین جراحی زیبایی چشم مانند بلفاروپلاستی دارد. شما می توانید برای رفع و درمان افتادگی پلک در کودکان و دریافت نوبت ویزیت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *