انسداد مادرزادی مجرای اشکی نازولاکریمال

انسداد مادرزادی مجرای اشکی نازولاکریمال

انسداد مادرزادی مجرای اشکی نازولاکریمال چیست؟

گرفتگی مجرای اشکی یکی از شایع ترین مشکلاتی که می تواند برای افراد رخ دهد. اشک چشم، خاصیت مرطوب کنندگی و در عین حال حفظ تمیزی چشم را بر عهده داشته و زمانی که چشم شسته می شود، این اشک از سطح چشم توسط مجرای مربوطه به بینی می رود و در حقیقت از این طریق تخلیه می شود. زمانی که این مجرا مسدود شود، مشکل بزرگی رخ داده و تخلیه اشک با مشکل مواجه گردد. در این مقاله می خواهیم از علت های بروز این مشکل آنچه باید در مورد آن بدانید صحبت کنیم.

دلیل انسداد مجرای اشکی نازولاکریمال

این بیماری دو نوع اکتسابی و مادرزادی دارد. نوع اکتسابی معمولا در اثر بروز عفونت در چشم رخ داده و و نوع مادرزادی آن نیز همانطور که مشخص است، از بدو تولد با فرد همراه است. این بیماری می تواند یک یا هر دو چشم انسان را درگیر کند.
یکی از علل بروز این اختلال، ماندن یک پرده در قسمت انتهایی مجرای اشکی در بینی بوده که می تواند باعث گرفتگی آن شود. همچنین باید بدانید که در این مشکل علائم دیر هنگام مشخص می شوند و ترشحات چرک مانند نیز در گوشه های چشم، مشاهده نخواهند شد.

انسداد مادرزادی مجرای اشکی نازولاکریمال

انسداد مادرزادی مجرای اشکی نازولاکریمال

این بیماری در میان کودکان و نوزادان بیشتر دیده می شود و یکی از رایج ترین علت آن به دنیا آمدن نوزاد قبل از باز شدن مجرای اشکی به صورت کامل است که به خاطر همان علت قبل، یعنی باقی ماند پرده مامبران در انتهای مجرا و در سمت بینی است. از علل دیگر این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• آسیب دیدن چشم و صورت در اثر ضربه و حوادث خارجی.
• مصرف برخی از داروها.
• موارد تحریک کننده چشم.
• جراحی های مربوط به بینی و سینوس.
• موقعیت غیرطبیعی پلک ها نسبت به یکدیگر.

علائم مسدود شدن مجرای اشکی نازولاکریمال در کودک چیست؟

نوزادان تا چند هفتگی اشک نمی ریزند و برای همین ممکن است افراد یا حتی پزشک هنگام تولد متوجه مسدود شدن مجرای اشک نشود. علائم این مشکل نیز ممکن است در هر کودک کمی متفاوت باشد. اصولا نوزادانی که مجرای اشکی بسته دارند، دارای علامت های زیر هستند:

این مقاله را هم بخوانید:
آناتومی سیستم بینایی

• چشمان اشک آلودی دارند، به طوری که چشمان آنها همیشه مرطوب به نظر رسیده یا به نظر می رسد که اشک زیادی تولید می کند که روی گونه های کودک می ریزد.
• چشم ها پوسته پوسته و مات شده با ترشح به نظر می رسند و این به خاطر این است که مواد مخاطی تولید شده در کیسه اشکی، به جای تخلیه شدن از طریق مجرای اشکی به بینی، مجددا وارد چشم می شوند.
• اطراف چشم خود کمی قرمزی دارند زیرا این کودکان اغلب چشم های خود را می مالند.
• کودکان مبتلا به انسداد کامل همیشه علائمی دارند، اما اگر کودکی انسداد نسبی داشته باشد، ممکن است علائم فقط زمانی قابل متوجه شدن باشد که اشک های اضافی می ریزد یا اگر بینی مسدود شده باشد، مثل زمانی که سرماخورده است.
اصولا کودکانی که مجرای اشکی آن ها بسته شده علائم دیگری ندارند. البته علائم عفونت در اطراف مجرای اشکی باشید نیز موارد زیر هستند که باید به آن ها دقت کرد.
• تورم
• سرخی
• درد
• تب

انسداد مجرای اشک در کودک چگونه درمان می شود؟

اکثر موارد مسدود شدن مجاری اشکی خود به خود از بین می روند ولی تا زمانی که این انسداد از بین نرفته، می توان از درمان های زیر استفاده کرد:
• ماساژ بینی اشکی 2 تا 3 بار در طبق مطالعات ممکن است نیاز به کاوش مجرای اشکی را کاهش دهد.
• ترشحات و ماده های چشم را با دستمال گرم تمیز کنید.
• قطره چشمی آنتی بیوتیکی در صورت زیاد شدن ترشحات (اگر مجبور باشید بیش از 2 یا 3 بار در روز آن را پاک کنید)
• اگر مجرای اشکی مسدود شده خود به خود از بین نرفت، به خصوص در زمان ۹ تا ۱۲ ماهگی کودک، ممکن است کاوشگری مجرای اشکی بینی ضروری باشد.
در این روش، که معمولاً اکثر مواقع موفقیت‌ آمیز است، یک چشم پزشک کودکان یک پروب را در مجرای اشکی قرار داده و سعی می ‌کند هر چیزی را که مجرای را مسدود می ‌کند را پاک کند. اگر کاوشگری زودتر از ۶ تا ۸ ماهگی کودک انجام شود، می تواند توسط چشم پزشک اطفال در مطب او، بدون بیهوشی عمومی انجام شود، اما بیهوشی عمومی برای کودکان بزرگ تر ضروری است. گاهی اوقات، در صورت ادامه انسداد، یک استنت کانالی، یک لوله سیلیکونی، در مجرای اشکی بینی قرار می گیرد. درمان قطعی به علائم حیاتی، سن و سلامت کلی و عمومی فرزند همچنین به شدت این وضعیت بستگی دارد. اصولا رایج ترین درمان برای انسداد مجرای اشک، دوش گرفتن یا ماساژ دادن آرام مجرای اشک ۲ تا ۳ بار در روز است. پزشک معالج مراقبت های بهداشتی فرزندتان به شما نشان می دهد که چگونه این کار را انجام دهید.

این مقاله را هم بخوانید:
دلایل ریزش مژه چیست

انسداد مجرای اشک در کودک چه عوارضی دارد؟

گاهی اوقات مسدود شدن مجرای اشک ممکن است باعث عفونت چشم شود. اگر این اتفاق بیفتد، کودک به آنتی بیوتیک نیاز خواهد داشت. اکثر مجاری اشک مسدود شده خود به خود بهبود می یابند و فرایند آن تا یک سالگی کودک اتفاق می افتد. اگر بعد از یک سالگی کودک همچنان مجرا مسدود است، ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. پزشک معالج کودک ممکن است دهانه مجرای اشک را با یک پروب کوچک بزرگ کند. گاهی اوقات این درمان باید دوباره انجام شود. اگر این کار جواب نداد، ممکن است کودک برای تعمیر مجرا نیاز به جراحی داشته باشد. مهم ترین نکات کلیدی در مورد مسدود شدن مجرای اشک در کودکان این است که در برخی از نوزادان، منافذ مجرای اشک به درستی شکل نمی گیرد و این باعث انسداد می شود. اشک ها جایی برای تخلیه ندارند. اکثر مجاری اشک مسدود شده در بدو تولد دیده نمی شوند. مسدود شدن مجرای اشک ممکن است تنها زمانی متوجه شود که کودک گریه می کند و گاها ممکن است در هوای سرد یا باد، زمانی که اشک تحریک می شود، ظاهر شود.

آمادگی های پیش از عمل باز کردن مجرای اشکی

قبل از انجام عمل باز کردن مجرای اشکی باید مواردی را رعایت کرد تا عمل به بهترین حالت خود پیش برود:
• قبل از عمل، از خوردن داروهایی که احتمال خونریزی را بیشتر می کنند مثل آسپرین خودداری کنید.
• یک روز قبل از عمل حتما استحمام کنید.
• در صورتی که مبتلا به بیماری های خاص هستید، حتما به پزشک خود اطلاع بدهید.
• خوردن خوراکی هایی که می تواند خون شما را رقیق کند، پرهیز کنید، مواد غذایی حاوی ویتامین A، D، E، K و یا سیر موجب رقیق شدن خون می شوند.
• افراد بالای ۴۰ سال باید نوار قلب گرفته و آزمایشاتی که از سوی پزشک توصیه می شود را انجام بدهند و نتیجه را نیز به او ارائه کنند.
• مصرف سیگار باید چند روز قبل از جراحی قطع شود.
• حتما قبل از انجام عمل، فشار خون خود باید تحت نظارت قرار گرفته باشد.
• در صورت نیاز به بی هوشی برای جراحی شخص باید ۸ ساعت قبل از عمل چیزی میل نکند و ناشتا باشد.

انسداد مادرزادی مجرای اشکی نازولاکریمال

انسداد مادرزادی مجرای اشکی نازولاکریمال

بهترین جراح

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی مجرای اشکی نازولاکریمال شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک و جراح با تجربه با عملکرد بسیار خوب می ‌تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه آن راحت کند. شما برای درمان مجرای اشکی نازولاکریمال می‌ توانید به دکتر رضا پورمازار، متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین متدهای روز دنیا این جراحی را برای بیماران خود انجام می دهد. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با درمان انسداد مجرای اشکی نازولاکریمال می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر.

این مقاله را هم بخوانید:
درمان تومور اربیت چشمی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *