بهترین درمان برای آب مروارید

بهترین درمان برای آب مروارید

بهترین درمان برای آب مروارید

آب مروارید یک بیماری شایع چشمی است که با افزایش سن بیشتر می شود. این بیماری باعث ایجاد نواحی کدر روی عدسی چشم شده و توسط دکتر چشم پزشک تشخیص داده می شود.
در ابتدا، آب مروارید ممکن است به شکل ناچیزی آغاز شود و تاثیر کمی بر بینایی شما داشته باشد. با افزایش سن، پروتئین ها در داخل عدسی چشم جمع می شوند و عدسی تغییراتی از جمله کدر شدن پیدا می کند که می تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به بروز آب مروارید شود. در این مواقع، دکتر چشم پزشک از روش های جراحی و در برخی موارد روش های غیرجراحی استفاده می کند تا علائمی مانند تاری دید و تابش خیره کننده اطراف منابع نور را بهبود بخشد.

آب مروارید چیست؟

آب مروارید یا Cataracts نواحی کدری هستند که روی عدسی چشم ایجاد می شوند. عدسی چشم ها ساختار شفاف و انعطاف پذیری دارند که جنس آن ها از پروتئین یا همان کریستال ها تشکیل شده است. با گذشت زمان و افزایش سن، این پروتئین ها تجزیه می شوند و ناحیه های ابری یا لکه ها روی عدسی شکل می گیرند. این نواحی ابری باعث می شوند بینندگان احساس کنند که از یک پنجره کثیف به دنیا نگاه می کنند. با پیشرفت بیماری، بینایی فرد کاهش می یابد و می تواند به مشکلات در انجام کارهای روزمره منجر شود.
آب مروارید به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های چشمی مرتبط با سن شناخته می شود. با این حال، می توان آن را با روش های جراحی و در برخی مواقع با روش های غیرجراحی درمان کرد. به همین دلیل نباید نگران این بیماری شوید و با مشورت از یک دکتر چشم پزشک، درمان مناسب را انتخاب کنید.

بهترین درمان برای آب مروارید

بهترین درمان برای آب مروارید

علت وجود آمدن آب مروارید چیست؟

علت رخ داد آب مروارید می تواند به یک یا چندین از موارد زیر برگردد:
• افزایش سن: آب مروارید به صورت شایع ترین نوع آن در افراد با افزایش سن اتفاق می افتد. عدسی چشم با گذر زمان تغییراتی می کند و شفافیت خود را از دست می دهد، که به کدر شدن و ظاهر نواحی ابری منجر می شود.

این مقاله را هم بخوانید:
علت پرش پلک و درمان

• بیماری های ثانویه: بعضی از آب مروارید ها ناشی از بیماری های دیگر مانند دیابت یا بیماری های التهابی چشم ممکن است باشند. همچنین مصرف برخی داروها مانند استروئیدها می تواند به ایجاد کاتاراکت کمک کند.
• ضربه یا جراحت: هرگونه ضربه یا جراحت به چشم می تواند عامل ایجاد آب مروارید باشد. این ضربات می توانند از ضربه ی توپ یا شیشه به چشم گرفته تا سوختگی یا تماس با مواد شیمیایی آمده و موجب آسیب به عدسی شوند.
• اشعه ی ماوراء بنفش (UV): مواجهه مداوم با اشعه ی ماوراء بنفش خورشید می تواند به آب مروارید منجر شود. به خصوص افرادی که در معرض نور خورشید بدون محافظت از چشم ها قرار دارند.
• پرتودرمانی: آب مروارید ممکن است یک عارضه ی جانبی از پرتودرمانی برای درمان سرطان باشد، زیرا اشعه های استفاده شده در این درمان می توانند به چشم ها آسیب برسانند.
به هر حال، با مشورت از یک دکتر چشم پزشک می توان به تشخیص و مدیریت آب مروارید پرداخت.

آیا آب مروارید همیشه نیاز به جراحی دارد؟

وقتی آب مروارید با درمان مشکلات دیگر چشم تداخل داشته باشد، انجام جراحی کاتاراکت به بیماران توصیه می شود. به عنوان مثال، اگر آب مروارید مانع معاینه پشت چشم شما برای نظارت یا درمان مشکلات دیگری مانند دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن یا رتینوپاتی دیابتی برای چشم پزشک شود، ممکن است پزشکان اجرای جراحی آب مروارید را توصیه کنند.
با توجه به نظر پزشک، می توانید تصمیم بگیرید جراحی آب مروارید را به تعویق بیاندازید. در اکثر موارد، به تعویق انداختن جراحی آب مروارید به چشم شما آسیبی نمی زند، بنابراین شما فرصت دارید تا زمانی که وضعیت بهبود یابد، عمل را به تعویق بیندازید. اما اگر بینایی شما تا حدی تار شده باشد و همچنین آب مروارید مانعی برای بررسی و درمان مشکلات دیگر چشمی شما باشد، باید سریعاً عمل کنید. اگر بینایی شما هنوز هم کاملاً خوب باشد و مشکلی از نظر بصری نداشته باشید، ممکن است تا سال های زیادی نیازی به جراحی آب مروارید نداشته باشید. همچنین شما می توانید از روش های جراحی با لیزر برای درمان آب مروارید استفاده کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
علت خونریزی چشمی

روش های غیر جراحی برای درمان آب مروارید

آب مروارید یک عارضه چشمی است که معمولاً تنها توسط جراحی قابل درمان است. با این حال، برخی تغییرات در سبک زندگی و استفاده از عینک ها و لنزهای مخصوص می تواند علائم آب مروارید را بهبود بخشد و به تاخیر انداختن جراحی را ممکن کند. این تغییرات شامل موارد زیر می شود:
• استفاده از عینک جدید: عینک جدید با لنز های مخصوصی می تواند تا حدودی بینایی را بهبود بخشد و علائم آب مروارید را کاهش دهد.
• عینک آفتابی ضد UV: استفاده از عینک آفتابی با لنزهای ضد UV می تواند از اثر مخرب نور خورشید بر روی چشم محافظت کند.
• تغییر رنگ ها و پوشش های خاص: برخی از لنزهای عینک مخصوص می توانند از برخی از علائم آب مروارید جلوگیری کنند.
• تغییر موقعیت نورها: تغییر موقعیت لامپ ها یا چراغ های مطالعه می تواند کمک کند تا در مواقع خاص بینایی بهتری داشته باشید.
• استفاده از کلاه: در محیط های باز، استفاده از کلاه به عنوان محافظ از نور خورشید و پیشگیری از پیشرفت بیشتر آب مروارید توصیه می شود.
اگر بینایی شما هنوز کاملاً خوب باشد و مشکلی از نظر بصری نداشته باشید، ممکن است تا سال های زیادی نیازی به جراحی آب مروارید نداشته باشید. اگر این عارضه چشمی تداخلی با فعالیت های روزمره نداشته باشد، شما می توانید تصمیم بگیرید که عمل آب مروارید را به تاخیر بیندازید. اما تا زمانی که تصمیم به جراحی می گیرید، باید از اثرات کاهش بینایی بر فعالیت های خود در جلوگیری کنید و خطرات احتمالی را در نظر بگیرید.

بهترین درمان برای آب مروارید

بهترین درمان برای آب مروارید

بهترین دکتر درمان آب مروارید

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی آب مروارید شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک و جراح با تجربه با عملکرد بسیار خوب می تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه آن راحت کند. شما برای درمان آب مروارید می توانید به دکتر رضا پورمازار متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین متدهای روز دنیا این جراحی را برای بیماران خود انجام می دهد. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط آب مروارید می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر.

این مقاله را هم بخوانید:
دلایل خارش چشم

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *