بهترین عینک کار با گوشی و کامپیوتر

بهترین عینک کار با گوشی و کامپیوتر

عینک بلوکات یا بلوکنترل ؟ معرفی بهترین عینک کار با گوشی و کامپیوتر

پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا امروزه انسان ها از تجهیزات هوشمند ( موبایل، کامپیوتر، لپ تاپ) برای رسیدگی به کارها استفاده کنند. تجهیزات هوشمند با ساطع کردن نور مضر آبی رنگ باعث آسیب چشم می شوند. مطالعات نشان می دهد که تجهیزات هوشمند احتمال ابتلا به بیماری دژنراسیون ماکولا را افزایش دهند. نور آبی لپ تاپ و موبایل باعث تولید مولکول های سمی در سلول های نوری چشم می شود؛ بنابراین باید از راه های موجود برای جلوگیری از ورود نور آبی به سلول چشم استفاده کرد.

عینک بلوکات و بلوکنترل مانع از ورود نور آبی به چشم می شوند. اما این سوال ممکن است برای برخی از افراد ایجاد شود که کدام یک از این دو عینک برای کار با گوشی و کامپیوتر مناسب است؟ در این محتوا به مقایسه دو عینک بلوکنترل و بلوکات می پردازیم؛ تا با آگاهی بیشتری خرید عینک مناسب کار با تجهیزات هوشمند را انجام دهید.

منظور از عینک بلوکات چیست و چه کاربردی دارد؟

عینک بلوکات ابزاری است که برای مسدود کردن نور آبی رنگ صفحات الکترونیکی توسط پزشک تجویز می شود. عینک بلوکات قابلیت جلوگیری از ورود 93 تا 97 درصد نور آبی را دارد. عینک های بلوکات می توانند هنگام کار با صفحه نمایش الکترونیکی از خستگی چشم و قرمزی آن جلوگیری کنند.

عینک بلوکات باعث می شود تا رنگ های سفید به رنگ شیری یا کرم دیده شوند. این عینک برای کسانی که روزانه بین 2 تا 3 ساعت از تجهیزات هوشمند استفاده می کنند، مناسب است.

بهترین عینک کار با گوشی و کامپیوتر

بهترین عینک کار با گوشی و کامپیوتر

منظور از عینک بلوکنترل چیست و چه کاربردی دارد؟

عینک بلوکنترل مانند عینک بلوکات از ورود نور آبی رنگ به چشم جلوگیری می کند. نوری که به چشم انسان ساطع می شود؛ از سه رنگ آبی، زرد، قرمز تشکیل می شود. این سه رنگ در کنار هم باعث می شوند تا انسان رنگ اجسام و محیط اطراف را به خوبی تشخیص دهد. اگر رنگ آبی به طور کامل توسط عینک بلوکات حذف شود، انسان قادر به تشخیص درست رنگ نخواهد بود.

این مقاله را هم بخوانید:
انواع عدسی عینک

اما عینک بلوکنترل مانند عدسی چشم امکان تشخیص درست رنگ را می دهد. عدسی بلوکنترل تمام طیف نور آبی را فیلتر نمی کند؛ یعنی عینک های بلوکنترل تنها نورهای مضر آبی رنگ را قبل از ورود به چشم فیلتر می کنند. عینک بلوکنترل باعث ورود نور آبی مفید به چشم می شود. کسانی که روزانه 4 تا 5 ساعت به صفحه نمایش الکترونیکی نگاه می کنند باید از این مدل عدسی استفاده کنند.

چه تفاوتی بین عینک بلوکات و عینک بلوکنترل وجود دارد؟

نسل جدید عینک های کامپیوتری باعث شده است تا محبوبیت عینک بلوکات بین متقاضیان کمتر شود. امروزه بیشتر کسانی که از کامپیوتر و موبایل استفاده می کنند؛ مایل هستند تا عینک بلوکنترل را خریداری کنند. عینک های بلوکنترل نسبت به عینک بلوکات قیمت بیشتری دارند؛ اما عملکرد درست آن ها باعث شده است تا با وجود قیمت بالا تقاضای زیادی داشته باشند.

تفاوت اصلی عینک های بلوکنترل و بلوکات این است که عینک بلوکنترل تنها نور مضر آبی را فیلتر می کند اما عدسی بلوکات تمام طیف های نور آبی را حذف می کند. عینک های بلوکات در صورت استفاده طولانی باعث اختلال در عملکرد چشم می شوند اما عینک بلوکنترل آسیبی به چشم وارد نمی کند.

بهترین عینک در هنگام کار با گوشی و لپ تاپ چیست؟

بهترین عینک برای کار با گوشی و لپ تاپ با توجه به زمان استفاده از آن متفاوت است. کسانی که زمان زیادی از وقت خود را صرف کار با تجهیزات الکترونیکی می کنند؛ باید از عینک بلوکنترل استفاده کنند تا در کنار فیلتر نور مضر؛ طیف نورهای مفید به چشم ساطع شوند.

این مقاله را هم بخوانید:
اندوفنالمیت چیست

اگر فردی زمان کوتاهی از وقت خود را صرف کار با لپ تاپ و کامپیوتر می کند؛ می تواند از عینک بلوکات که قیمت کمتری دارند استفاده کنند.

آیا استفاده از عینک بلوکات و بلوکنترل برای افرادی که عینک اصلاحی دارند، ممکن است؟

کسانی که به دلیل عیوب انکساری چشم (نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم) از عینک های اصلاحی استفاده می کنند، می توانند در کنار آن از این عینک ها استفاده کنند. قابلیت ادغام دو عدسی اصلاحی و بلوکات یا بلوکنترل نیز در مراکزی که به ساخت عینک می پردازند مناسب است.

کسانی قصد خرید عینک بلوکات و بلوکنترل را دارند؛ باید به پزشک چشم مراجعه کنند و بعد از اطلاع دقیق از نمره چشم؛ برای تهیه عینک مخصوص کامپیوتر اقدام کنند.

بهترین عینک کار با گوشی و کامپیوتر

بهترین عینک کار با گوشی و کامپیوتر

مزیت استفاده از عینک بلوکات و بلوکنترل

استفاده از عینک بلوکات و بلوکنترل می تواند سلامت چشم و بهبود کیفیت کارهای فرد را افزایش دهد. برخی از مزایای عینک بلوکات و بلوکنترل عبارت است از:

• جلوگیری از سردرد

• بهبود بینایی چشم

• جلوگیری از خستگی چشم

• جلوگیری از حالت تهوع

• ایجاد کنتراست بالا

• کاهش احتمال بروز بیماری دژنراسیون و نزدیک بینی

 

کلام آخر

عینک بلوکنترل و بلوکات با جلوگیری از ورود نور آبی تجهیزات الکترونیکی مانع از آسیب دیدن چشم ها می شوند. با این حال باید قبل از خرید این عینک برای بررسی وضعیت سلامت چشم به پزشک متخصص مراجعه شود. پزشک چشم با بررسی چشم و تعیین نمره چشم می تواند به مراجعه کنندگان در هنگام خرید عینک مناسب چشم و کامپیوتر کمک کند. کسانی که به صورت روزانه از تجهیزات الکترونیکی استفاده می کنند، با چکاپ منظم می توانند از وضعیت چشمان خود آگاه شوند. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشمی از پزشکان مجرب و با پیشینه موفق است که می توانید برای معاینه و درمان انواع بیماری های چشمی (کاتاراکت، آب سیاه، عیوب انکساری، استرابیسم) و جراحی چشم به ایشان مراجعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
تاثیر بیماری صرع بر چشم انسان

 

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *