بیماری انتروپیون چیست

بیماری انتروپیون چیست

بیماری انتروپیون یا برگشت پلک به داخل چشم چیست؟

انتروپیون نوعی بیماری چشمی است که در آن پلک ها به سمت داخلی چشم برگشت می کنند. این بیماری باعث می شود تا مژه ها و پوست سطح چشم به لایه های سطح داخلی چشم کشیده شود و فرد با درد و سوزش زیادی همراه باشد. در اغلب موارد افراد میانسال بیشتر از سایر افراد در معرض برگشت پلک به داخل چشم قرار دارند. بیماری انتروپیون در صورت درمان نشدن ممکن است باعث عفونت و اختلالاتی در بینایی چشم شود. به همین علت ما بر آن شدیم تا در این مطلب به بررسی اینکه بیماری برگشت پلک به داخل چشم چیست و از چه راه هایی قابل درمان است، بپردازیم.

بیماری انتروپیون با چه علائمی همراه است؟‌

در اثر بیماری انتروپیون در چشم، سایش مژه ها و پوست به صورت مداوم روی قرنیه اتفاق می افتد. این مسئله علاوه بر سوزش ممکن است با علائم دیگری همراه باشد که برخی از آن ها عبارت هستند از کم شدن قدرت دید، افزایش میزان ترشح مخاط، خارج شدن اشک، التهاب شدید چشم، حساس شدن به نور، حساس شدن به باد، قرمز شدن چشم ها و…که با توجه به وضعیت بیماری ممکن است شدت این علائم کم یا زیاد شوند. هرچه قدر دیرتر برای درمان این بیماری اقدام شود، احتمال آسیب دیدگی قرنیه چشم و پیشرفت بیماری بیشتر می شود.

بیماری انتروپیون چیست

بیماری انتروپیون چیست

علت بروز بیماری انتروپیون در چشم چیست؟

بیماری انتروپیون در هر فرد به دلایل متعددی اتفاق می افتد. در برخی از افراد مشکلات ژنتیکی مانند چین خوردگی پوست اطراف چشم موجب می شود تا فرد دچار بیماری انتروپیون شود. اما علاوه بر مشکلات ژنتیکی عوامل دیگری هستند که باعث برگشت پلک به داخل چشم می شوند. مهم ترین علت های بروز بیماری انتروپیون در چشم عبارت هستند از:
• خشکی چشم: خشکی چشم یکی از انواع بیماری هایی است که به دلیل التهاب در چشم باعث بروز این بیماری می شوند. در واقع خشکی چشم فرد را تحریک می کند تا در اثر التهاب و سوزش چشم های خود را بمالد. مالش چشم ها باعث گرفتگی عضلات چشم می شود و زمینه بروز این بیماری را فراهم می کند.
• ضعیف شدن عضلات چشم: یکی از علت های شایعی که باعث بروز بیماری انتروپیون در چشم ها می شود، ضعیف شدن عضلات چشم است. معمولاً هرچه قدر سن انسان افزایش پیدا کند، عضلات چشم ضعیف تر می شوند. با ضعیف شدن عضلات اطراف چشم، ممکن است پلک ها به داخل چشم برگشت کنند و باعث بروز این بیماری شوند.

این مقاله را هم بخوانید:
پینگوکولا یا توده زرد روی چشم چیست؟

چه عواملی باعث افزایش احتمال بروز بیماری انتروپیون می شوند؟

بیماری انتروپیون در صورت درمان نشدن ممکن است خطرات زیادی را با خود به همراه داشته باشد. متاسفانه آسیب دیدگی، سایش قرنیه و مالش چشم توسط دست باعث می شود تا قرنیه با آسیب های جدی همراه باشد. در مواقعی ممکن است برخی از افراد به دلیل آسیب شدید قرنیه دچار نابینایی موقت و دائمی شوند. عواملی مانند افزایش سن، عفونت های تراخمی، سوختگی پوست اطراف پلک و…زمینه خطر این بیماری را افزایش می دهند و باعث بروز عوارض بیشتر بر قرنیه چشم می شوند.

در صورت مشاهده چه علائمی باید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه شود؟

متاسفانه عده زیادی از افراد در صورت بروز علائم این بیماری به پزشک متخصص مراجعه نمی کنند. هرچه قدر زمان دیرتری برای درمان این بیماری به پزشک متخصص مراجعه شود، درمان آن سخت تر می شود. بنابراین کسانی که از بیماری برگشت پلک به داخل چشم رنج می برند، باید در صورت مشاهده علائمی مانند کم شدن قدرت دید، درد شدید، قرمز شدن چشم ها و…هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه شود. درمان دیر موقع این بیماری ممکن است باعث آسیب دیدگی شدید قرنیه در اثر سایش شود.

چه راه های برای درمان برگشت پلک به داخل چشم وجود دارد؟

پزشک متخصص برای تعیین روش درمان برگشت پلک چشم به داخل ابتدا به معاینه دقیق چشم و علائم ناشی از چشم می پردازد. در صورتی که فردی مایل است تا این بیماری را به طور کامل درمان کند، پزشک متخصص با انجام جراحی به اصلاح بیماری انتروپیون می پردازد. اما اگر فردی شرایط لازم برای درمان این بیماری نداشته باشد، پزشک متخصص چشم با تجویز داروهای مختلف، تجویز لنز، بخیه چشم، تزریق ژل یا بوتاکس و…برای درمان موقت این بیماری استفاده می کند.

بیماری انتروپیون چیست

بیماری انتروپیون چیست

مراجعه به پزشک
در مطلب فوق به بررسی این موضوع که چه عواملی باعث بروز بیماری انتروپیون می شوند و پزشک متخصص از چه روش های برای درمان این عارضه استفاده می کند، پرداختیم. دانستیم که پزشک متخصص چشم بعد از بررسی و معاینه کامل چشم ها و با توجه به علائم بیماری، از روش های جراحی و غیر جراحی برای درمان بیماری برگشت پلک به داخل چشم استفاده می کند. در صورتی که برای درمان این بیماری به دنبال پزشک متخصص و با تجربه ای هستید، می توانید به مطب دکتر رضا پورمازار متخصص و جراح بیماری های چشمی مراجعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
سونوگرافی چشم چیست

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *