بیماری های چشمی مرتبط با اشعه یو وی

بیماری های چشمی مرتبط با اشعه یو وی

اشعه uv یا فرابنفش انرژی الکترومغناطیسی است که طول موج کوتاه و انرژی بالایی دارد؛ این اشعه در نور خورشید، جرقه‌های جوشکاری، نور لیزر و نور لامپ‌های فلورسنت کم فشار و پرفشار وجود دارد. باوجوداینکه این اشعه برای چشم انسان نور نامرئی است اما می‌تواند بیماری‌ها و مشکلات زیاد چشمی را به وجود آورد. در این مقاله در ارتباط با بیماری‌های چشمی مرتبط با اشعه یو وی، علائم بیماری‌ها و روش پیشگیری از این بیماری‌ها مطالبی ارائه می‌شود.

 

عوارض اشعه یو وی روی چشم

طبق بررسی‌های آماری انجام شده درصد بالایی از ایرانیان در برابر نور خورشید بیش از حد مجاز قرار می‌گیرند و به مشکلات پوستی و چشمی متعدد مبتلا می‌شوند. عوارضی که این اشعه روی چشم می‌گذارد؛ متعدد است. رایج‌ترین بیماری‌های چشمی مرتبط با اشعه یو وی عبارتند از:

دژنراسیون ماکولا

این بیماری با نام لکه زرد نیز معروف است و باعث کاهش ماکولای چشم می‌شود. کاهش ماکولا با گذر زمان باعث از بین رفتن بینایی می‌شود. ماکولا که از قسمت‌های مهم در شبکیه است مسئولیت دید مستقیم و واضح را بر عهده دارد در نتیجه تباهی آن می‌تواند به صورت شدید روی بینایی فرد تأثیر بگذارد.

آب مروارید

در بیماری آب مروارید عدسی چشم تیره می‌شود و فرد دید طبیعی و نرمال خود را از دست می‌دهد؛ زیرا چشم در متمرکز ساختن نور در شبکیه دچار مشکل می‌شود. اشعه uv انواع خاصی از بیماری آب مروارید را به وجود می‌آورد.

کراتیت سطحی

قرار گرفتن در معرض اشعه uv فقط موجود آفتاب سوختگی پوست نمی‌شود؛ بلکه برخی از مواقع کراتیت سطحی یا سوختگی قرنیه را به وجود می‌آورد. سوختگی قرنیه در افراد جوشکار بیشتر مشاهده می‌شود. کوری برف با سوختگی قرنیه نیز ارتباط مستقیم دارد.

این مقاله را هم بخوانید:
علائم‌ پیر چشمی

ناخنک

اشعه uv مشکلات افراد مبتلا به بیماری ناخنک را افزایش می‌دهد. در بیماری ناخنک یک لایه یا لکه روی بخش سفید چشم ایجاد می‌شود. در اغلب موارد اشعه‌های فرابنفش باعث ایجاد این بیماری نمی‌شوند و صرفاً این بیماری را شدت می‌بخشند.

پیرچشمی زودرس

در بیماری پیرچشمی عدسی چشم سفت و سخت می‌شود و قدرت تطابق خود را از دست می‌دهد؛ در نتیجه بینایی فرد برای اشیای نزدیک دچار مشکل می‌شود. این موارد جزء عیوب انکساری چشم تلقی می‌شود. قرار گرفتن بیش از در برابر نور خورشید می‌تواند باعث پیرچشمی زودرس شود.

بیماری های چشمی مرتبط با اشعه یو وی

بیماری های چشمی مرتبط با اشعه یو وی

علائم بیماری های چشمی مرتبط با اشعه یو وی

علائم بیماری‌های چشمی مرتبط با اشعه یو وی بسیار متفاوت و متعدد هستند. علت متفاوت بودن علائم به دلیل ایجاد بیماری‌های چشمی متفاوت است؛ اما علائمی وجود دارند که می‌توانند در مراحل اولیه به افراد گوشزد کنند که چشم آنها در اثر اشعه‌های uv در حال صدمه دیدن است. برخی از رایج‌ترین علائم بیماری‌های چشمی مرتبط با اشعه یو وی عبارتند از:

 • احساس درد در چشم
 • قرمزی چشم
 • خارش چشم
 • سوزش چشم
 • تورم چشم
 • تاری دید در موارد شدید
 • التهاب عنبیه در اثر سوختگی قرنیه

علائم مربوط به ناخنک چشمی عبارتند از:

 • احساس وجود جسم خارجی در چشم
 • تیر کشیدن چشم
 • سوزن‌سوزن شدن چشم

علائم مربوط به آب مروارید عبارتند از:

 • تاری شدید دید
 • حساسیت شدید به نور
 • مشاهده هاله‌ها و جرقه‌های نور
 • دوبینی در برخی از مواقع

با وجود متعدد بودن بیماری‌های چشمی مرتبط با اشعه یو وی، ممکن است افراد به دو بیماری چشم به صورت هم زمان مبتلا شوند که در این صورت علائم گسترده‌تر و شدیدتر خواهند شد.

این مقاله را هم بخوانید:
علت دوبینی چشم چیست

 

نحوه پیشگیری از بیماری های چشمی مرتبط با اشعه یو وی

با وجود این که اشعه یو وی می‌تواند اثرات نامطلوب به روی چشم بگذارد اما با این وجود نحوه پیشگیری از بیماری‌های چشمی مرتبط با اشعه یو وی بسیار راحت و ارزان است. بهترین و مطلوب‌ترین روش‌های پیشگیری از بیماری‌های چشمی مرتبط با اشعه یو وی عبارتند از:

استفاده از عینک آفتابی

استفاده از عینک آفتابی مطمئن‌ترین راه پیشگیری از مضرات اشعه یو وی روی چشم است. استفاده از عینک در روزهای تابستان خصوصاً ساعات بین ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به والدین توصیه می‌شود که برای کودکان خود نیز عینک آفتابی استاندارد خریداری کنند و زمانی که کودکان را به پارک و فضاهای باز می‌برند؛ از آنها بخواهند تا از عینک استفاده کنند.

بهتر است افراد با ویژگی‌های عینک‌های آفتابی استاندارد آشنا شوند تا در هنگام خرید عینک‌هایی خریداری کنند که بتواند حداقل ۹۵ درصد امواج فرابنفش B و ۶۰% امواج فرابنفش A را جذب کند. عینک‌های آفتابی خاکستری، سبز، زرد، کهربایی و قهوه‌ای بهترین انواع عینک آفتابی هستند.

استفاده از کلاه های بزرگ و لبه دار

استفاده از کلاه‌های بزرگ و لبه دار علاوه بر محافظت از چشم‌ها از مو و پوست نیز در برابر اشعه‌ها محافظت می‌کند. کلاه‌های بزرگ نوردهی را نیز کنترل می‌کنند و به خوبی از چشم‌ها در برابر خشکی محافظت می‌کنند.

سایر روش های پیشگیری از بیماری های چشمی مرتبط با اشعه یو وی عبارتند از:

 • استفاده از عینک مخصوص جوشکاری در هنگام جوشکاری
 • استفاده از عینک محافظ در هنگام لیزر تراپی
 • استفاده از عینک کوهنوردی در هنگام اسکی و کوهنوردی
 • استفاده از لنزهای تماسی جاذب یو وی
بیماری های چشمی مرتبط با اشعه یو وی

بیماری های چشمی مرتبط با اشعه یو وی

مراجعه به پزشک

اشعه یو وی می‌تواند روی چشم‌ها تأثیرات منفی زیادی بگذارد و باعث ایجاد بیماری‌های چشمی متعدد شود. ناخنک، آب مروارید، سوختگی قرنیه و دژنراسیون ماکولا از جمله بیماری‌های چشمی مرتبط با اشعه یو وی هستند. توجه به این که هرگونه آسیب به چشم در صورت عدم درمان می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری با خود به همراه داشته باشد، مراجعه زود هنگام به پزشک ضروری است. در صورتی که احساس درد یا ناراحتی در ناحیه چشم خود دارید می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر رضا پورمازار متخصص چشم در تهران مراجعه کنید تا در صورت لزوم اقدامات احتیاطی لازم برای درمان انجام شود.

این مقاله را هم بخوانید:
درمان اشک ریزش ناگهانی
4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *