تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

امروزه حجم زیادی از عمل های زیبایی در سراسر جهان مربوط به جوان‌سازی و رفع چین‌وچروک صورت است. به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، روش های مورد استفاده در این زمینه تنوع بالایی دارند. از جمله روش های نوین و امن برای جوان‌سازی پوست می توان به تزریق ژل (فیلر) و تزریق بوتاکس اشاره کرد. این دو روش به لحاظ نحوه انجام شباهت بسیاری به هم دارند. به همین دلیل اغلب افراد آنها را با هم اشتباه می گیرند. این مقاله به بررسی کاربرد فیلر و بوتاکس به همراه مزایا و معایب آنها اختصاص داده شده است. با ما تا پایان همراه باشید.

 

تزریق ژل و بوتاکس

پوست صورت با افزایش سن بخش زیادی از خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. در نتیجه صورت حالت آویزان به خود گرفته و میزان چین و چروک آن افزایش می یابد. کاهش چربی زیر پوست با افزایش سن نیز این فرآیند را تشدید می کند. این خطوط که چین و چروک استاتیکی نام دارند، بیشتر در محدوده گردن، گونه و خط فک مشاهده می شود. بعضی از خطوط موجود در صورت به دلیل تکرار حرکاتی از قبیل خندیدن، اخم کردن، جمع کردن چشم و … بوجود می آیند. خطوط موجود در اطراف چشم، بین ابرو و پیشانی به این روش ایجاد شده و چین دینامیکی نام دارند.

چروک و پیر شدن پوست بخش تغییر ناپذیر زندگی هر انسانی است. بسیاری از افراد برای کند شدن این فرآیند از روش های جوانسازی پوست استفاده می کنند. روش های مختلفی برای جوانسازی پوست وجود دارد که در دو گروه جراحی و غیر جراحی (غیرتهاجمی) جای می گیرند. از جمله روش های امن و غیرتهاجمی جوانسازی پوست می توان به تزریق بوتاکس و فیلر (تزریق ژل) اشاره کرد.

تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس نام تجاری سم بوتولیسم است. البته علاوه بر بوتاکس محصولات دیگری از این ماده در دسترس قرار دارد که از جمله آنها می توان به زئومین (Xeomin) و دیسپورت (Dysport) اشاره کرد. این سم از باکتری بوتولینیوم کلستریدیوم بدست می آید.

 

کاربرد بوتاکس

بوتاکس در زمینه های مختلف از قبیل جوانسازی پوست، کاهش تعریق زیر بغل، کف دست، کف پا، پرش پلک، گرفتگی عضلات و تیک گردن، بهبود لبخند لثه ای و … کاربرد دارد. انواع خطوط دینامیکی از قبیل چین و چروک های پنجه کلاغی (گوشه چشم) با این روش قابل درمان است. بعد از تزریق بوتاکس، ارسال پیام عصبی به عضلات محل مورد نظر مسدود می شود. این فرآیند در اصطلاح فلج کردن یا فریز کردن عضلات نام دارد. البته تزریق این ماده در هر نقطه از صورت به دلیل ایجاد فرم های غیرطبیعی امکان پذیر نیست. پیشانی، دور چشم و خطر اخم رایج ترین نقاط برای تزریق بوتاکس به شمار می روند. این روش علاوه بر رفع چین و چروک برای بالا بردن گوشه لب، نوک بینی و ابرو نیز کاربرد دارد.

 

مزایای تزریق بوتاکس

مدت زمان تزریق بوتاکس بسیار کوتاه و کمتر از ده دقیقه است. همچنین امکان از سرگیری فعالیت های روزمره بلافاصله بعد از تزریق وجود دارد. ماده بوتاکس کاملاً امن است و مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. البته در یک درصد افراد تحت درمان با این روش، بدن در مقابل این ماده آنتی بادی ترشح کرده و اثر آن را از بین می برد. لازم به ذکر است که اثر این ماده موقتی می باشد و بعد از مدتی از بین می رود. این موضوع برای افرادی که از ظاهر جدید خود رضایت ندارند اهمیت بسیاری دارد.

 

معایب تزریق بوتاکس

بوتاکس روشی موقت در جوانسازی و کاهش چین و چروک صورت است؛ زیرا ماده تزریقی بعد از مدت 4 الی 6 ماه جذب بدن و عضلات از حالت فلجی خارج می شوند. برای حفظ نتایج باید به صورت دوره ای اقدام به تزریق بوتاکس کرد. البته به مرور زمان فواصل بین تزریق افزایش پیدا می کند. همچنین این روش برای زنان باردار یا شیرده، بیماران عصبی ماهیچه ای و افراد مبتلا به بیماری های پوستی مناسب نیست. عوارضی نیز برای این روش عنوان شده که بیشتر از محصولات بی کیفیت و نامعتبر نشات می-گیرند. البته انجام تزریق زیر نظر متخصص با تجربه نیز در پیشگیری از عوارض نقش دارد. عوارض تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • افتادگی پلک و ابرو (در صورت انجام تزریق در نزدیکی چشم)
 • ضعف عضلات پیرامون ناحیه تزریق
 • اختلال در بلع، تکلم و تنفس
 • عدم تقارن صورت
 • درد و خونریزی
 • تاری دید
 • سردرد
 • قرمزی
 • خارش
 • تورم
تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

تزریق ژل یا فیلر

یکی دیگر از روش های نوین و غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست، تزریق فیلر یا پر کننده نام دارد. فیلر عنوان ماده ای است که برای پر کردن بخش های مختلف صورت مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه بیشتر این مواد مورد استفاده حالت ژله ای دارند، به این روش تزریق ژل نیز گفته می شود. بر حسب نوع نیاز، انواع مختلفی از این ماده در دسترس قرار دارد. رایج ترین نوع فیلر، حاوی هالورونیک اسید است. این ماده به صورت طبیعی در بافت پوست وجود دارد؛ اما با افزایش سن مقدار آن کاهش یافته و زمینه بروز چین و چروک فراهم می شود. تزریق هالورونیک اسید، کمبود این ماده را در پوست جبران می کند. از دیگر مواد موجود در فیلر می توان به اسید پلی لاکتیک، کلسیم هیدروکسی آپاتیت و کلاژن اشاره کرد. فیلر در انواع نیمه موقت و دائم نیز موجود است که به دلیل عوارض احتمالی چندان مورد قبول پزشکان نیست.

 

کاربرد فیلر

فیلر یا تزریق ژل برای رفع چین و چروک استاتیکی (خطوط ناشی از چاقی، افتادگی پوست و افزایش سن) مناسبت بیشتری دارد. این خطوط بیشتر در کناره لب و روی گونه مشاهده می شوند. پر کردن جای زخم، رفع تیرگی و گودی زیر چشم و حجم دهی به گونه، لب و … از دیگر کاربردهای فیلر است. مواد تزریقی به این نواحی تولید کلاژن در پوست را تحریک می کنند. در نتیجه پوست به حالت شادابی و جوانی قبل بازمی گردد. انواع مختلفی از ماده فیلر بر حسب وضعیت پوست و نشانه های پیری در دسترس قرار دارد.

 

مزایای تزریق ژل

تزریق ژل یکی از روش های ایمن در جوانسازی پوست است. غالب مواد به کار رفته در ساخت ژل فیلر، هالورونیک اسید و کلاژن می باشد که به صورت طبیعی در بدن وجود دارد. در نتیجه مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. از دیگر مزایای تزریق فیلر می توان به موقتی بودن اثر آن اشاره کرد. به عبارتی در صورت عدم رضایت فرد از نتیجه امکان برگرداندن پوست به وضعیت قبل تزریق وجود دارد. سایر مزایای این روش عبارتند از:

 • مدت زمان کوتاه تزریق
 • از سر گیری فعالیت های روزانه بعد از تزریق
 • مشخص شدن نتیجه کار بلافاصله بعد از تزریق
تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

معایب تزریق ژل

اثر تزریق ژل روی پوست موقتی است و بعد از جذب مواد به بدن از بین می رود. در نتیجه نیازمند انجام مجدد تزریق در دوره زمانی مشخص است. ماندگاری فیلر بر حسب نوع ماده مورد استفاده بین 6 الی 24 ماه است. عدم استفاده از ژل باکیفیت یا مراجعه به کلینیک های غیربهداشتی فرد را با مشکلات مختلفی مواجه می کند. از جمله این موارد می توان به حساسیت، عفونت، زخم، اسکار، خارش، جوش های پوستی، عدم تقارن و حتی مشکلات بینایی اشاره کرد. همچنین سلامت جسمی یکی از لازمه های این عمل است. افراد مبتلا به بیماری باید قبل از تزریق با پزشک خود مشورت کنند. زنان باردار و شیرده نیز برای این کار مناسب نیستند.

 

هزینه تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس یا فیلر ثابت نیست و بر اساس شرایط پوست، نوع ماده مورد استفاده، حجم تزریق، نوع کلینیک، تجربه و تخصص پزشک و بسیاری موارد دیگر تعیین می شود. در نتیجه برای آگاهی از هزینه ها حضور در جلسه مشاوره با پزشک الزامی است.

 

برای تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس به چه کسی مراجعه کنیم؟

متاسفانه امروز بسیاری از سالن‌های زیبایی بدون داشتن مجوزهای لازم خدمات تزریق ژل و بوتاکس را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. در حالی که تزریق ژل و بوتاکس باید توسط پزشک مجرب انجام شود، در غیر این صورت خطرات زیادی می‌تواند پیش بیاید. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری‌های چشم لیزیکلازکآب مروارید (فیکو) – لیزر – جراحی پلاستیک پلک و مجاری اشکی در تهران خدمات تزریق ژل و بوتاکس را بهره‌گیری از جدیدترین متدهای روز دنیا به بیماران ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به مطب دکتر پورمازار مراجعه کنید.

تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

تزریق ژل (فیلر) و بوتاکس

سخن پایانی

اگرچه روش های بوتاکس و فیلر مشابه هم انجام می شوند؛ اما مکانیسم اثر و کاربردهای متفاوتی برای این دو روش ذکر شده است. تزریق بوتاکس بیشتر برای درمان چین و چروک ناشی از تکرار حالت های صورت (خنده، اخم و …) مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما تزریق ژل (فیلر) برای پر کردن چین و چروک ناشی از افزایش سن (استاتیکی) کاربرد دارد. با توجه به این موضوع استفاده همزمان از این دو روش برای جوانسازی پوست بلامانع است؛ زیرا هر یک هدف جداگانه ای را دنبال می کنند. البته برای دستیابی به بهترین نتیجه مراجعه به پزشک متخصص و باتجربه باید مدنظر قرار گیرد.

2 پاسخ
 1. کمال روشن فر
  کمال روشن فر گفته:

  سلام
  بنده در اثر تومور مغزی تومور کوردوم ، بعد از انجام عمل و رادیوتراپی متاسفانه بینایی هر دو چشم خود را از دست داده ام چند بار هم حضوری خدمتتون رسیدم و حضرت عالی بنده رو ویزیت فرمودین آیا درمان یا عملی برای این نوع مریضی قابل انجام است ؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر
   اگر درمان جدیدی ارائه شود حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *