تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک

عیوب انکساری چشم به اشکال مختلف نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی بروز پیدا می‌کند. رفع این عیوب به روش‌های مختلف جراحی و غیر جراحی انجام می‌شود. عینک و لنز چشمی از جمله روش‌های غیر جراحی به شمار می‌روند. جراحی چشم نیز به دو صورت لیزری و غیر لیزری در دسترس قرار دارد. در این مقاله تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک به عنوان دو مورد از روش‌های جراحی لیزری مورد بررسی قرار گرفته است.

 

تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک

بیشتر مراجعات چشم‌پزشکی مربوط به عیوب انکساری چشم است. نزدیک بینی (میوپیا)، دوربینی (هیپروپی)، آستیگماتیسم و پیرچشمی از جمله این عیوب به شمار می‌روند. درمان عیوب انکساری به روش‌های مختلف انجام می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به عینک، لنزهای چشمی، جراحی لیزری و جراحی غیر لیزری اشاره کرد.
امروزه جراحی‌های لیزری به دلیل دوره نقاهت کوتاه و نتایج مطلوب بیشتر مورد توجه بیماران قرار دارند. اساس این روش‌ها تغییر شکل و اصلاح قرنیه به کمک لیزر برای تمرکز اشعه نور روی شبکیه و بهبود دید است. قرنیه از 5 لایه تشکیل شده که خارجی‌ترین بخش آن اپی‌تلیوم نام دارد. در جراحی لیزری چشم این لایه برای دستیابی به بخش استروما به روش‌های مختلف برش می‌خورد. سپس با استفاده از لیزر ایرادات این لایه برطرف می‌شود.
جراحی چشم با استفاده از لیزر به دو روش لیزیک و PRK صورت می‌گیرد. در هر دو روش مشکلات قرنیه با استفاده از اشعه لیزر اصلاح می‌شود. اما تفاوت‌هایی در نحوه کار وجود دارد. لازک یکی از تکنیک‌های PRK و فمتولیزیک به عنوان یکی از تکنیک‌های لیزیک مطرح است. در ادامه پس از معرفی مختصر، تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک مورد بررسی قرار است.

 

عمل لازک

لازک یا لازیک شیوه‌ای نو در جراحی چشم PRK (کراتکتومی فوتورفراکتیو) به شمار می‌رود. در جراحی PRK، پوسته قرنیه (اپی‌تلیوم) برش خورده و به صورت کامل برداشته می‌شود. سپس عیوب استرومای قرنیه با تابش اشعه لیزر از بین می‌رود. لایه جدید اپی‌تلیوم نیز بعد از گذشت چندین روز مجدد رشد می‌کند. در روش لازک، لایه یا فلپ قرنیه (اپی‌تلیوم برش خورده) به طور کامل جدا نمی‌شود. بلکه در پایان کار به محل خود بازگشته و بهبود پیدا می‌کند. متخصصان در ابتدا گمان می‌کردند که بازگرداندن فلپ روی قرنیه مدت زمان بهبودی فرد را کاهش می‌دهد. اما آمارها نشان می‌دهد که بهبودی فلپ جدید در مقایسه با برگرداندن فلپ اولیه مدت زمان کمتری به طول می‌انجامد.
در عمل لازک ابتدا روی اپی‌تلیوم برشی مدور با استفاده از ترفاین (نوعی تیغ ظریف) ایجاد می‌شود. یک مورد از تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک مربوط به همین موضوع است. شل کردن محل برش نیازمند استفاده از قطره الکل رقیق می‌باشد. لایه برش داده شده بعد از شل شدن از محل خود برداشته می‌شود. البته این لایه به طور کامل جدا نیست و به قرنیه اتصال دارد.
سپس استرومای قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر اصلاح می‌شود. در پایان فلپ روی لایه استروما برگشته و پانسمان صورت می‌گیرد. پانسمان به صورت لنز روی قرنیه قرار می‌گیرد. استفاده از لنزهای تماسی به مدت 4-3 روز ضرورت دارد. این عمل بدون درد، سرپایی و زمان آن کمتر از 15 دقیقه است. دوره نقاهت حدود یک الی دو هفته به طول می‌انجامد. همچنین قطره استروئید چشمی به مدت چند هفته باید استفاده شود.

تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک

تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک

مزایای لازک

فلپ قرنیه در روش لازک بسیار نازک است. به‌طوری‌که بافت قرنیه به اندازه 160 میکرون بیشتر حفظ می‌شود. به همین دلیل افراد دارای قرنیه نازک یا شیب‌دار می‌توانند برای آن کاندید شوند. این در حالی است که این‌گونه افراد از انجام لیزیک ناتوان هستند. همچنین در این روش خطر خشک شدن چشم کاهش می‌یابد. همچنین درد و ناراحتی بعد از عمل کمتر است. البته مقایسه این عمل با لیزیک نشان می‌دهد که دوران نقاهت، درد و ناراحتی و مراقبت‌های بعد از لازک بیشتر است.

این مقاله را هم بخوانید:
جراحی پتوز یا افتادگی پلک

 

فمتولیزیک

در بسیاری از موارد رفع عیوب انکساری چشم با جراحی لیزیک انجام می‌شود. در این روش قرنیه با استفاده از تیغ جراحی (میکروکراتوم) برش می‌خورد. سپس سطح استرومای قرنیه با استفاده از لیزر اصلاح می‌شود. در پایان فلپ قرنیه به محل خود بازگردانده و پانسمان می‌شود. البته معایبی برای این روش عنوان شده است؛ به‌عنوان‌مثال اعمال برش با استفاده از تیغ جراحی صورت می‌گیرد. از تبعات این کار می‌توان به دوره نقاهت طولانی و ایجاد فلپ ضخیم اشاره کرد.
در نتیجه بسیاری از افراد دارای قرنیه نازک نمی‌توانند از لیزیک برای رفع عیوب انکساری چشم خود استفاده کنند. جدیدترین تکنیک در رابطه با این عمل جراحی فمتولیزیک نام دارد. تمامی نقاط ضعف روش لیزیک از جمله تیغ جراحی در روش فمتولیزیک برطرف شده است. در واقع جایگزینی تیغ جراحی با لیزر فمتوسکند اصلی‌ترین تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک است. فلپ قرنیه حاصل از این لیزر دارای ضخامت کمتر و دقت بالاتری است.
در آغاز جراحی فمتولیزیک ابتدا پلک با استفاده از نگهدارنده باز می‌شود. دستگاه فمتوسکند روی چشم قرار گرفته و لایه خارجی قرنیه را در مدت زمانی بسیار کوتاه (26 ثانیه) برش می‌دهد. عوارض موجود در سطح استروما با استفاده از لیزر اگزایمر ویو لایت درمان می‌شود. دستگاه مورد استفاده با نگاه فرد به نور ثابت به مدت 1 ثانیه، به صورت خودکار حرکت چشم را دنبال می‌کند. در پایان فلپ قرنیه شسته شده و در مکان خود قرار می‌گیرد. این روش بعد از تأیید FDA در سال 1999 در درمان عیوب انکساری چشم مورد استفاده قرار گرفته است.

تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک

تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک

مزایای فمتولیزیک

در روش فمتولیزیک فلپ قرنیه بسیار نازک‌تر از روش لیزیک است. همچنین به دلیل عدم استفاده از تیغ برای برش قرنیه، عوارض جراحی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به کاهش عفونت، التهاب، دوره نقاهت و جراحی مجدد اشاره کرد. البته عوارضی نیز برای این روش وجود دارد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حساسیت به نور
  • ایجاد حباب گاز زیر فلپ
  • پخش نور رنگین کمانی
  • التهاب لایه استروما به دلیل انرژی بالای لیزر
این مقاله را هم بخوانید:
عوارض چشمی بیماری دیابت

 

برای انجام عمل لازک و فمتولیزیک باید به مراجعه کنیم

کلینیک تخصصی چشم بینایی تحت نظر جناب آقای دکتر رضا پورمازار، متخصص چشم، متولد یزد، یکی از بهترین و معتبرترین کلینیک‌های چشم پزشکی در تهران است. در کلینیک چشم بینایی جراحی لیزیک و لازک چشم و فمتولیزیک لیزر با بهره گیری از جدیدترین متدهای روز دنیا توسط تیم مجرب و زیر نظر آقای دکتر پورمازار انجام می‌پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صورت حضوری به کلینیک چشم بینایی مراجعه کنید.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک پرداختیم. بسیاری از عیوب انکساری چشم از قبیل دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم با استفاده از این دو روش درمان می‌شوند. اساس کار هر دو با استفاده از لیزر است. اما تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. یک مورد از تفاوت عمل لازک و فمتولیزیک مربوط به نحوه برش قرنیه است. در لازک برش با استفاده از تیغ صورت گرفته و فلپ قرنیه مجدد به محل خود بازمی‌گردد. اما در فمتولیزیک برش با استفاده از لیزر انجام می‌شود. کاهش دوران نقاهت، عفونت و سایر عوارض نیز به همین موضوع بازمی‌گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *