جدا شدگی شبکیه چیست

جدا شدگی شبکیه چیست

جدا شدگی شبکیه چیست

شبکیه، یک لایه نازک و شفاف از بافت حساس به نور است که قسمت داخلی کره چشم را می پوشاند. تصویر دنیای خارج روی این لایه حساس شکل می گیرد، مشابه فیلم در دوربین عکاسی و پیام های بینایی را از طریق عصب بینایی به مغز ارسال می کند. عصب بینایی واسطه ای بین مغز و چشم است. جداشدگی شبکیه به معنای جداشدن لایه حساس شبکیه از لایه پوششی زیر آن است. در این فرآیند، تصویر دنیای خارج به خوبی روی شبکه شکل نمی گیرد که باعث اختلال در میدان بینایی و کاهش شدید بینایی می شود. اگر این وضعیت به موقع درمان نشود، می تواند منجر به نابینایی شود.

جدا شدن پرده شبکیه چیست؟

وقتی از جداشدگی پرده شبکیه یا پارگی پرده شبکیه چشم صحبت می شود، معمولاً افراد نگران می شوند و به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند. قبل از بررسی روش های درمان و علائم آن، مهم است که با مفهوم کلی این موضوع آشنا شویم و بفهمیم که این اتفاق چه معنایی دارد. جداشدگی پرده شبکیه چشم در زمانی رخ می دهد که شبکیه از موقعیت طبیعی و صحیح خود جدا می شود. این واقعه باعث اختلال در عملکرد شبکیه می شود و به دنبال آن بینایی فرد مبتلا به تاری می شود. می توان آن را مانند این تصور کرد که فیلم داخل دوربین از مکان اصلی خود جدا شده و منتقل به جای دیگری می شود. جداشدگی پرده شبکیه به عنوان یک مشکل بسیار جدی در نظر گرفته می شود زیرا در صورت عدم درمان به موقع، تقریباً در تمام موارد منجر به کوری خواهد شد.

جدا شدگی شبکیه چیست

جدا شدگی شبکیه چیست

چه چیزهایی منجر به جدا شدگی شبکیه می شوند؟

عواملی که می توانند به جداشدگی شبکیه منجر شوند، شامل موارد زیر می شوند:

 • رگماتوژن شبکیه: این عامل به عنوان شایع ترین دلیل جداشدگی شبکیه مطرح است. در این حالت، پارگی کوچکی در شبکیه ایجاد می شود که مایع زجاجیه چشم از آن عبور کرده و در پشت شبکیه جمع می شود، که باعث دور شدن و جداشدن شبکیه می شود.
 • کششی: بافت اسکار و زخم روی شبکیه می تواند باعث پاره شدن آن و جداشدن شبکیه از پشت چشم شود. دیابت نیز می تواند منجر به این نوع پارگی شود؛ زیرا داشتن قند خون برای مدت طولانی باعث آسیب دیدن رگ های چشم و ایجاد بافت اسکار می شود.
 • اگزوداتیو (ترشحات): مایع چشم حتی در صورت عدم وجود پارگی نیز در پشت چشم جمع می شود. این مایع می تواند باعث جدا شدن شبکیه و رفتن به عقب شود. نشت خونی از رگ های خونی یا ورم پشت چشم نیز می تواند عامل اصلی این اتفاق باشد، که معمولاً ناشی از التهابات میانی چشم مانند یوئیت است.
این مقاله را هم بخوانید:
کم بینایی چیست؟ و چه افرادی کم بینا هستند؟

در کل، جداشدگی شبکیه یک مشکل جدی است که نیازمند درمان فوری و حرفه ای توسط یک چشم پزشک است تا بتواند از از دست دادن بینایی جلوگیری کند.

پیشگیری از جدا شدگی شبکیه چیست؟

بهترین جراح و متخصص چشم در تبریز، دکتر محمد زاده، تأکید دارد که مهم ترین قدم برای درمان جداشدگی شبکیه، تشخیص به موقع آن است. به همین دلیل، به افرادی که بیشتر از دیگران در معرض خطر این بیماری قرار دارند، از جمله افراد نزدیک بین، بیماران دیابتی و افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند، توصیه می شود که به صورت روزانه چشم های خود را بررسی کنند. برای این کار، می توانند هر یک از چشم ها را به صورت جداگانه ببندند و میزان دید چشم مقابل را بررسی کنند. در صورتی که متوجه بروز حتی کوچک ترین تغییر در دید خود شدند، حتماً به متخصص چشم مراجعه کنند.

نشانه های جداشدگی شبکه

علائم جداشدگی شبکه شامل علائم زیر می شود:

 • دیدن نقاط نورانی: افراد ممکن است نقاط نورانی یا نورهای فلشینگ را مشاهده کنند که در واقع نشانه هایی از ایجاد شناورهای شبکیه هستند.
 • شناورها، لکه ها، نخ ها، نقاط تیره رنگ، خطوط ناهموار و غیره: این علائم ممکن است از جلو چشمان شما عبور کنند و نشانه های اختلال در شبکه باشند.
 • تار شدن دید محیطی: افراد ممکن است تاری در دید محیطی خود تجربه کنند، که نشانه ای از اختلال در انتقال اطلاعات تصویری از شبکه به مغز است.

این علائم ممکن است به صورت ناگهانی ظاهر شوند و اگر بخش بزرگی از شبکه جدا شود، احتمالاً افراد متوجه علائم خود می شوند. اما شدت و نوع علائم ممکن است متفاوت باشد و بر اساس وضعیت و میزان جداشدگی شبکه متغیر باشد. به هر حال، در صورت تجربه هر یک از این علائم، بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید تا ارزیابی و درمان لازم را انجام دهد.

این مقاله را هم بخوانید:
چند روز بعد از عمل لیزیک چشم می توان رانندگی کرد؟

درمان پارگی شبکیه

درمان جداشدگی شبکیه چشم بستگی به نوع و شدت پارگی و جداشدگی دارد. در ادامه، روش های درمانی مختلف برای جداشدگی شبکیه چشم را شرح می دهیم:

درمان با لیزر یا کرایوپکسی (کرایوتراپی): در این روش، با استفاده از لیزر یا کرایوپکسی، سوختگی های کوچکی در اطراف لبه پارگی ایجاد می شود تا با بستن لبه های پارگی، از عبور مایع داخل چشم و تجمع زیر شبکیه جلوگیری شود.

جراحی سرپایی (Scleral Buckling): در این روش، یک باند پلاستیکی روی کره چشم دوخته می شود تا فشاری به شبکه چشم اعمال شود و به لبه های پارگی فشار داده شود تا جایی که پارگی بسته شود.

جراحی داخل چشم (Vitrectomy): در مواردی که جداشدگی شبکیه بسیار جدی است، ممکن است نیاز به جراحی داخل چشم باشد. در این روش، سوائل داخل چشم تخلیه شده و مایع گاز یا روغن سیلیکونی به داخل چشم تزریق می شود تا شبکه چشم به محل خود برگردد و پارگی بسته شود.

پس از جراحی، بیماران نیاز به مراقبت و توجه ویژه دارند:

 • در دوره ای که پس از جراحی می گذرد، بیماران ممکن است تهوع و استفراغ تجربه کنند. بنابراین، توصیه می شود تا از مایعات خنک و غذای کم مقدار در این دوره استفاده شود.
 • بعد از عمل جراحی، شستشوی صورت مجاز است.
 • بستری بیمار در یک بیمارستان مجهز ممکن است الزامی باشد.
 • برنامه ریزی شده توسط پزشک معالج برای استراحت و مراقبت پس از جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 • مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی یا کورتون ممکن است بعد از جراحی تجویز شود تا بهبودی را تسریع کند.
 • مراجعه به یک پزشک چشم پزشک تخصصی برای تشخیص و درمان مناسب و همچنین مراقبت های پس از جراحی بسیار مهم است. همچنین، هرگونه تغییر در رفتار و علائم بیمار باید به پزشک اطلاع داده شود.
جدا شدگی شبکیه چیست

جدا شدگی شبکیه چیست

بهترین دکتر درمان جداشدگی شبکیه

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی جداشدگی شبکیه را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک با تجربه با عملکرد ثابت شده خوب می تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه و عوارض آن راحت کند. شما برای درمان جداشدگی شبکیه چشم خود می توانید به دکتر رضا پورمازار متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین روش های روز دنیا مشکلات چشمی را درمان می کنند. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با بیماری های مختلف چشمی می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای درمان جداشدگی شبکیه هستید یا خیر.

این مقاله را هم بخوانید:
عوارض عمل نکردن آب مروارید چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *