جراحی آب مروارید چشم با لیزر

جراحی آب مروارید چشم با لیزر

جراحی آب مروارید چشم با لیزر

یکی از بیماری هایی که می تواند چشم را به خود درگیر کند با سایه انداختن روی عدسی چشم همراه است. این سایه که قابل مشاهده نیز هست به مرور زمان افزایش یافته و آن را آب مروارید نام گذاری کرده اند. درمان های مختلفی را برای آب مروارید می توان عنوان کرد که مطرح ترین آن ها این روزها جراحی با لیزر است. این روش درمانی مبحثی است که قصد داریم در ادامه بیشتر با آن آشنا شویم.

آب مروارید چیست؟

هنگامی که عدسی روشن چشم رو به مات شدن می رود و کدر می شود، دید کاهش پیدا خواهد کرد. این بیماری را در اصطلاح آب مروارید چشمی می گویند. عدسی که به صورت واضح دیده می شود باید حتما شفاف باشد و چیزی مانع دریافت سریع تصاویر آن نباشد. در صورتی که عدسی چشم با آب مروارید پوشش داده شده باشد، تصاویر دریافتی مات و مبهم خواهند بود.

جراحی آب مروارید چشم با لیزر

جراحی آب مروارید چشم با لیزر

علت به وجود آمدن آب مروارید

بخش عمده ای از عدسی چشم را آب و پروتئین تشکیل می دهد. به وسیله پروتئین عدسی چشم روشن مانده و نور از آن به خوبی عبور می کند. این دریافت نور موجب می شود تا تصاویر شفافی روی شبکیه تمرکز یابند. زمانی که سن بالا می رود ممکن است بخشی از این پروتئین ها جمع شده و قسمتی از عدسی را بپوشانند.
آسیب مستقیم چشم نیز می تواند بعد از جراحی یا با گذشت مدتی حتی چند سال باعث به وجود آمدن آب مروارید شود. در صورتی که فردی همواره در معرض اشعه ایکس، ماوراء بنفش یا حتی مادون قرمز قرار بگیرد ممکن است به این عارضه مبتلا شود. دیابت، بیماری های چشمی مانند اریتس و یووئیت هم در به وجود آمدن آب مروارید نقش دارند.
برخی از بیماری های ژنتیکی از جمله گالاکتوزمی، بیماری ویلسون، دیستروفی میوتونیک و سندرم داون جزو عواملی هستند که سبب تشکیل آب مروارید در چشم می شوند. گاهی عفونت های مادرزادی نیز می توانند در به وجود آمدن این بیماری نقش داشته باشند.

این مقاله را هم بخوانید:
عمل ریلکس اسمایل چشم

آب مروارید بیشتر در چه سنی رخ می دهد؟

آب مروارید به صورت رایج در زمان کهنسالی رخ می دهد. معمولاً در سن 80 سالگی، نیمی از افرادی که در این سن قرار گرفته اند بعضی از درجه های آب مروارید را تجربه کرده اند. در برخی افراد یک چشم و در برخی نیز هر دو چشم باید تحت مداوا و جراحی قرار بگیرد. البته در سن 95 سالگی آب مروارید تا 100 درصد بیشتر شود و می تواند هر دو چشم را درگیر خود کند.

علائم به وجود آمدن آب مروارید

علائم این بیماری ممکن است خیلی زود خود را نشان ندهند. اما می توان گفت هر چه شدت این بیماری زیاد باشد، بینایی هم زودتر کاسته می شود. علائم و نشانه های این بیماری موارد زیر هستند:
• سخت شدن دید در شب
• حساس شدن به نور
• بینایی مه آلود
• تغییر در نسخه های عینک تجویز شده
• سخت شدن مطالعه در نور کم
• مشاهده هاله در اطراف لامپ و چراغ

درمان آب مروارید چشم با لیزر

چند سالی است که برای درمان آب مروارید از لیزر استفاده می کنند و تا کنون بر اساس گزارشات اعلام شده در درمان این بیماری نقش بسیار موثری را داشته است. جراحی آب مروارید چشم با لیزر، سعی شده تا برای این که آب مروارید دچار شکستگی شود از لیزر فموتوثانیه استفاده کنند. جراح چشم در این روش برای به وجود آوردن برنامه جراحی و همچنین تدارک تصویر سه بعدی از چشم، نرم افزار مخصوصی را استفاده خواهد کرد.
در این برنامه موقعیت، عمق و همچنین اندازه آب مروارید تعیین می شود. لیزر فموتوثانیه با بهره گرفتن از طرح مخصوص چشم و نقطه هایی که در برنامه مشخص شده اند، برش هایی حقیقی را به وجود می آورد و کمک می کند تا برداشتن آب مروارید راحت تر انجام شود. همچنین عدسی چشم را برداشته و لنزی جدید را جایگزین خواهند کرد.

جراحی آب مروارید چشم با لیزر

جراحی آب مروارید چشم با لیزر

چه تفاوتی میان جراحی با لیزر و روش جراحی سنتی وجود دارد؟

در جراحی سنتی آب مروارید برای این که بتوانند آب مروارید را بشکنند، از سوزن ارتعاشی استفاده می کنند و در جراحی با لیزر با برنامه ریزی دقیق و لیزر مخصوص این کار انجام می شود. اما به صورت کلی می توان چند تفاوت عمده را برای این جراحی ها مطرح کرد:
• جراحی آب مروارید با لیزر کاملا دقیق است و با اندازه گیری های درست اجازه هیچ گونه خطایی را نخواهد دارد. همچنین در اکثر این مدل جراحی احتیاجی نیست که عدسی را برداشته و لنز را جایگزین آن کرد.
• جراحی آب مروارید چشم با لیزر وقت و انرژی کمتری نیاز دارد و لیزر را جایگزین تیغی کرده اند که در جراحی سنتی مورد استفاده قرار می گرفت. این شیوه بیش تر از جراحی سنتی می تواند عیوب انکساری چشم مانند آستیگماتیسم را بهبود بخشد.

این مقاله را هم بخوانید:
بیماری آکروماتوپسی را بیشتر بشناسیم

عوارض آب مروارید چشم

در صورتی که از به وجود آمدن آب مروارید زمان زیادی بگذرد، در خالی شدن مایعات داخلی چشم مشکلاتی را به وجود می آورد. اگر این بیماری پیشرفته باشد سبب می شود تا پروتئین به چشم نشت یابد و چشم را ملتهب کند. در این موارد باید حتما به پزشک مراجعه کرد. پزشک با توجه به معاینات انجام شده برای این که این عارضه حاد تر نشود جراحی را تجویز می کند.

مراجعه به پزشک
جراحی آب مروارید چشم با لیزر یکی از بهترین شیوه های درمانی برای این عارضه به حساب می آید. بیماران می توانند چند روز بعد از جراحی فعالیت های مستمر خود را از سر گیرند و هیچ مشکلی برای آن ها به وجود نمی آید. معمولاً از هر 10 نفر، 9 نفر بینایی و دید بهتری را پس از جراحی به دست می آورند. نباید فراموش کرد که جراحی آب مروارید چشم با لیزر حتما باید توسط پزشک جراح و متخصص چشم انجام شود. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشمی با بررسی دقیق چشم بیمار و آزمایش های صورت گرفته می تواند بهترین جراح برای درمان آب مروارید با لیزر باشد و به شما کمک کند تا زودتر بهبود یابید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *