جراحی کاشت لنز دائمی چیست

جراحی کاشت لنز دائمی چیست

جراحی کاشت لنز دائمی چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی کاشت لنز دائمی یکی از راه های پیشرفته و جدیدی است که برای درمان آب مروارید روی چشم ها انجام می شود. آب مروارید نوعی بیماری چشمی است که به دلیل آسیب دیدن لنز طبیعی چشم انسان اتفاق می افتد. در گذشته راه حل صحیحی برای درمان این بیماری چشمی وجود نداشت. در واقع تنها با استفاده از لنزهای تماسی و عینک علائم تاری و کم شدن دید چشم را کاهش می دادند. اما امروزه پزشکان با کاشت لنز مصنوعی دائمی به جای لنز طبیعی آسیب دیده، مشکل تاری ناشی از آب مروارید را رفع می کنند. در این مطلب به بررسی اینکه کاشت لنز دائمی چیست و چگونه انجام می شود؛ می پردازیم.

کاشت لنز دائمی چگونه انجام می شود؟

پزشکان برای انجام کاشت لنز دائمی از بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده می کنند. بنابراین این جراحی بدون درد انجام می شود. بعد از اثر کردن بی حسی و آرام شدن بیمار؛ پزشک متخصص از حلقه های مخصوصی برای ثابت نگه داشتن چشم و جلوگیری از پلک زدن استفاده می کند. در این مرحله پزشک جراح از دو روش دستی یا لیزری برای ایجاد برش روی قرنیه استفاده می کند. پس از پایان برش قرنیه پزشک متخصص لنز آسیب دیده را با لنز دائمی جایگزین می کند. برش قرنیه طی زمان کوتاهی بهبود پیدا می کند. این جراحی ممکن است بین 30 تا ۴۰ دقیقه برای هر دو چشم زمان ببرد.

جراحی کاشت لنز دائمی چیست

جراحی کاشت لنز دائمی چیست

چه مراقبت هایی قبل از عمل کاشت لنز دائمی باید انجام شود؟

کسانی که تمایل به کاشت لنز دائمی داخل چشم دارند؛ بهتر است قبل از انجام جراحی به نکاتی که باعث می شود نتیجه عمل آن ها با موفقیت بیشتری همراه باشد توجه کنند. نکات و مراقبت هایی که قبل از عمل کاشت لنز دائمی باید انجام شود عبارت است از:
• تمام سوابق پزشکی و وضعیت بیماری ها باید قبل از انجام جراحی به جراح چشم نشان داده شود.
• چند روز قبل از عمل جراحی بهتر است به هیچ عنوان از لنزهای تماسی استفاده نشود.
• چند روز قبل از انجام جراحی کاشت لنز دائمی از اشک مصنوعی برای مرطوب کردن چشم ها استفاده شود.
• یک روز قبل از انجام جراحی و هنگام جراحی از مواد شیمایی آرایشی روی چشم استفاده نشود.

این مقاله را هم بخوانید:
علت قی کردن چشم

چه مراقبت هایی بعد از عمل کاشت لنز دائمی باید انجام شود؟

اگرچه جراحی کاشت لنز دائمی در چشم با استفاده از بهترین انواع لنز و با کمک دستگاه های پیشرفته و تخصصی انجام می شود اما؛ باز هم کسانی که این جراحی را انجام داده اند برای دریافت نتایج خوب و کم کردن عوارض بعد از عمل، باید به مراقبت های بعد از کاشت لنز توجه کنند. مهم ترین نکاتی که بعد از عمل کاشت لنز باید انجام شود عبارت است از:
• فردی که جراحی کاشت لنز را انجام داده است باید از مالش چشم های خود با دستان پرهیز کند.
• در صورتی که بیمار درد شدیدی را تحمل می کند و با خونریزی و تورم شدید همراه است باید هرچه سریع تر با پزشک معالج خود تماس بگیرد.
• بهتر است قبل از نزدیک کردن دست به چشم ها؛ دست ها با استفاده از مواد شوینده شسته شوند. هرگونه آلودگی ممکن است باعث عفونت و التهاب چشم شود.
• بهتر است تا چند ساعت بعد از عمل برای جلوگیری از ورود آلودگی و برخورد انگشت به چشم؛ از پوشش مخصوص چشم استفاده شود.

نتایج بعد از انجام عمل کاشت لنز دائمی چیست؟

انتظار می رود فرد یک تا دور بعد از انجام جراحی کاشت لنز، سلامت خود را به دست آورد. البته زمان سلامت بیمار ممکن است با توجه به عواملی مانند نوع لنز، میزان آسیب دیدگی، مهارت پزشک متخصص و…متفاوت باشد. کسانی که جراحی کاشت لنز را انجام داده اند باید برای مدتی تحت نظر پزشک متخصص چشم قرار بگیرند. معاینه پزشک در هر بازه زمانی کمک می کند تا پزشک از وضعیت سلامت چشم ها مطلع شود و در صورت بروز مشکلی هرچه سریع تر آن را رفع کند. در بسیاری ار مواقع بیمارانی که عمل کاشت لنز را انجام داده اند ممکن است محیط اطراف خود را تار ببینند و با درد و ناراحتی همراه باشند.
بیشتر علائم جراحی مانند قرمزی، تورم، درد و…چند هفته بعد از جراحی از بین می روند. با این حال اگر بیماری با وجود گذشت دو تا سه هفته از زمان جراحی با درد و علائم زیادی همراه است؛ باید هرچه سریع تر به پزشک معالج خود مراجعه کند.

این مقاله را هم بخوانید:
عمل کاشت لنز دائمی یا آرتیزان چیست

عمل جراحی برای کاشت لنز دائمی با چه عوارضی همراه است؟

متاسفانه جراحی کاشت لنز دائمی در چشم مانند سایر جراحی های چشم با عوارض و خطراتی همراه است که بسیاری از آن ها با مراقبت صحیح طی زمان کوتاهی کم می شوند. چند مورد از مهم ترین عوارض کاشت لنز دائم در چشم عبارت هستند از:
• عفونت داخل چشم
• پارگی رگ ها و خونریزی
• تورم
• قرمزی
• جدا شدن شبکیه
• جا به جایی لنز

جراحی کاشت لنز دائمی چیست

جراحی کاشت لنز دائمی چیست

مراجعه به پزشک
در این مطلب به بررسی اینکه کاشت لنز دائمی در چشم چه کاربردی دارد چگونه انجام می شود؛ پرداختیم. دانستیم که داشت لنز در چشم ها اگرچه ممکن است با عوارضی مانند قرمزی، تورم، التهاب، خونریزی و…همراه باشد اما باعث می شود تا شما نیاز به استفاده از عینک و سایر ابزارهای کمکی برای دید بیشتر و رفع تاری ناشی از بیماری آب مروارید نداشته باشید.
در صورتی که مایل به انجام کاشت لنز دائم در چشم هستید؛ می توانید به مطلب دکتر رضا پورمازار متخصص و جراح بیماری های چشمی مراجعه کنید. این جراحی باید با دقت و تمرکز بالایی انجام شود تا با نتایج مثبتی همراه باشد. دکتر رضا پورمازار با استفاده از بهترین انواع لنز دائمی و به کمک جدید ترین تجهیزات روز دنیا جراحی کاشت لنز برای درمان آب مروارید را طی زمان کوتاهی انجام می دهد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *