جراحی کانتوپلاستی چیست

جراحی کانتوپلاستی چیست

جراحی کانتوپلاستی چیست؟

یکی از انواع جراحی های روی پلک چشم انجام می شود، جراحی کانتوپلاستی است. این جراحی اغلب برای افزایش زیبایی حالت چشم و درشت کردن چشم مورد استفاده قرار می گیرد. داشتن چشم های آسیایی مورد پسند برخی از افراد نیست که با استفاده از جراحی کانتوپلاستی می توان چشم را بازسازی و تغییر شکل داد. در این مقاله قصد داریم به بررسی اهداف و نحوه انجام جراحی کانتوپلاستی و همچنین اقدامات قبل و بعد از جراحی بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با مزایا و معایب این جراحی و همچنین تفاوت های بین جراحی کانتوپلاستی و اپی کانتوپلاستی، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

هدف از انجام جراحی کانتوپلاستی چیست؟

تاندونی به نام تاندون کانتال در چشم، وظیفه نگه داشتن پلک پایینی را بر عهده دارد. به نوعی از جراحی پلک که عضلات گوشه بیرونی در ناحیه پلک پایین را تحت تاثیر قرار می دهد، جراحی کانتوپلاستی گفته می شود. برای تقویت و اصلاح تاندون جانبی کانتال از جراحی کانتوپلاستی استفاده می کنند. این نوع جراحی با دو هدف زیبایی و درمانی بنا به نیاز بیمار، انجام می شود. در بیشتر موارد، اهداف زیبایی غالب تر بر اهداف درمانی هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

  • هدف درمانی

برای درمان بیماری الکتروپیون که در آن پلک پایین و مژه های مربوط به آن به طرف بیرون برگشت داده می شوند از جراحی کانتوپلاستی استفاده می کنند. در این بیماری، به دلیل برگشت کامل پلک، تمامی سطح به طور واضح قابل مشاهده می شود.

  • هدف زیبایی

درشت کردن چشم و تغییر دادن شکل چشم از اهداف زیبایی جراحی کانتوپلاستی هستند. در نتایج حاصل از این جراحی، چشم ها حالت کشیده تری پیدا می کنند و چهره فرد، جوان تر و جذاب تر به نظر می رسد.

جراحی کانتوپلاستی چیست

جراحی کانتوپلاستی چیست

آمادگی های لازم قبل از جراحی کانتوپلاستی

جراحی کانتوپلاستی با هدف درمانی نیازی به مشورت های زیاد و مختلف ندارد. پزشک تحت این جراحی مشکلات فیزیکی و ظاهری ایجاد شده در چشم را به بهترین شکل ممکن حل خواهد کرد. اما در مورد جراحی کانتوپلاستی با هدف زیبایی و درشت کردن چشم، لازم است بیمار قبل از انجام جراحی، مشورت های بیشتری پیرامون نتایج جراحی با پزشک داشته باشد. به طوری که عکس های مختلفی از قبل و بعد جراحی های سابق اتجام شده توسط جراح مورد نظر خود را تحت ارزیابی قرار دهد. در حالت کلی، آمادگی های لازم قبل از جراحی کانتوپلاستی عبارتند از:

این مقاله را هم بخوانید:
علت لرزش چشم

• آگاه کردن پزشک مربوطه در ارتباط با ابتلا به یک بیماری یا مصرف داروهای خاص
• متوقف کردن داروهای انعقاد کننده خون از 2 هفته قبل از انجام جراحی
• خودداری از مصرف سیگار، دخانیات و نوشیدنی های الکلی از 2 هفته قبل از جراحی

جراحی کانتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

جراحی کانتوپلاستی توسط جراح چشم و زیبایی و بنا به شرایط بیمار تحت داروی بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. در ابتدا، برش کوچکی در بخش عضله چشم ایجاد می کنند. از طریق این برش، تاندون جانبی کانتال را به طور موقت جدا می کنند. پس از اصلاح یا کوتاه کردن تاندون کانتال، مجدد آن را به عضله چشم می چسبانند. با انجام این فرآیند، چشم ها حالت کشیده تری پیدا می کنند و همچنین چشم ها از حالت خستگی خارج می شوند. در انتها، محل بریدگی به وسیله بخیه های بسیار نازک بسته می شوند. این جراحی بسته به هدف زیبایی یا درمانی بودن آن حدود 2 تا 4 ساعت به طول می انجامد.
در بیشتر موارد جراحی کانتوپلاستی همراه با جراحی زیبایی پلک یا همان بلفاروپلاستی انجام می شود.

مراقبت های بعد از جراحی کانتوپلاستی

از آن جایی در جراحی کانتوپلاستی از تیغ جراحی برای برش دادن بخشی از عضله چشم استفاده می شود، به عنوان یک جراحی تهاجمی شناخته می شود. در نتیجه پس از جراحی، نیاز به مراقبت های بیشتری به دلیل حساسیت چشم خواهد داشت. این مراقبت ها از بروز مشکلات بعد از جراحی جلوگیری خواهند کرد. از مراقبت های بعد از جراحی کانتوپلاستی عبارتند از:

این مقاله را هم بخوانید:
عوارض لیزر شبکیه چشم

• داشتن استراحت کافی
• مصرف دقیق و منظم داروهای تجویز شده توسط پزشک
• بالا قرار دادن سر نسبت به بدن در زمان خواب و استراحت
• اجتناب از نگاه کردن مستقیم به نور خورشید و استفاده از عینک آفتابی در این مواقع
• خودداری از تماشا کردن تلویزیون، گوشی موبایل و مانیتور تا زمان بهبودی
• خودداری از گذاشتن لنزهای تماسی به چشم تا 2 هفته بعد از جراحی
• استحمام داشتن با مشورت پزشک

مزایای جراحی کانتوپلاستی

جراحی کانتوپلاستی با هر دو هدف زیبایی و درمانی، مزایای مهم و قابل توجهی به همراه دارد. بسیاری از افراد به دلیل داشتن چشم ها ریز و کوچک و برخی افراد دیگر به دلیل بیماری های برگشتن پلک، رنج می کشند. این افراد با استفاده از انجام جراحی کانتوپلاستی یا اپی کانتوپلاستی می توانند به فرم و نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنند. علاوه بر این، انجام جراحی کانتوپلاستی منجر به از بین رفتن خطوط و چین و چروک های اطراف چشم و هچنین حالت افتادگی پلک می شود. در نهایت می توان با افزایش زیبایی چشم ها، جوان تر و جذاب تر به نظر رسید.

عوارض ناشی از جراحی کانتوپلاستی

جراحی کانتوپلاستی همانند سایر جراحی ها دارای مشکلات و عوارض بعد از جراحی است. پزشکان متخصصی که تجربه و مهارت بالایی در زمینه جراحی های زیبایی چشم و پلک دارند، فرآیند جراحی کانتوپلاستی را به بهترین شیوه و با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام می دهند. از جمله عوارض احتمالی ناشی از جراحی کانتوپلاستی عبارتند از:

• خونریزی
• عفونت
• قرمزی چشم ها
• کبودی نواحی اطراف چشم
• عوارض ناشی از داروی بیهوشی مانند سردرد و حالت تهوع
• بدفرمی و ناهنجاری چشم ها

جراحی کانتوپلاستی چیست

جراحی کانتوپلاستی چیست

تفاوت جراحی کانتوپلاستی و اپی کانتوپلاستی

برای انجام جراحی کانتوپلاستی، برش کوچکی در قسمت بیرونی گوشه چشم ایجاد می کنند. این برش باعث به وجود آمدن فاصله بین دو پلک بالا و پایین می شود و چشم ها حالت درشت تر و بزرگ تری به خود می گیرند. در جراحی اپی کانتوپلاستی، در زاویه داخلی چشم برش مورد نیاز را ایجاد می کنند. افرادی که دارای چشم های بادامی یا در اصطلاح چشم های ریز و شرقی هستند، برای درشت کردن چشم از جراحی اپی کانتوپلاستی استفاده می کنند. هر دو روش جراحی، منجر به تغییر شکل در ظاهر و اندازه چشم می شود.

این مقاله را هم بخوانید:
سرطان چشم چیست؟

 

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا به بررسی نحوه انجام جراحی کانتوپلاستی یا درشت کردن چشم پرداخته شد. مهم ترین اهداف این عمل جراحی، رفع بیماری اکتروپیون، تغییر شکل چشم و گوشه های چشم و رفع افتادگی پلک در اثر افزایش سن هستند. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشم، تجربه و مهارت لازم در زمینه درمان شایع ترین بیماری های چشمی مانند آب مروارید، آب سیاه، جراحی لیزیک و لازک، لیزر شبکیه و همچنین جراحی زیبایی چشم مانند بلفاروپلاستی دارد. شما می توانید برای انجام جراحی کانتوپلاستی و دریافت نوبت ویزیت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *