جوش زدن داخل چشم نشانه چیست

جوش زدن داخل چشم نشانه چیست

جوش زدن داخل چشم نشانه چیست؟

هر نوع علامت یا ضایعه غیر عادی که در چشم ایجاد می شود، نیاز به بررسی های بیشتر و جامع تری دارد تا علت ایجاد این ضایعه و نوع آن به درستی تشخیص داده شود. جوش زدن داخل چشم می تواند نشانه نوعی بیماری با علائم متفاوت باشد. میزان خطر و عوارضی که از جوش ایجاد شده در داخل چشم ناشی می شود، پس از بررسی تست ها، تشخیص داده خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل جوش زدن داخل چشم بپردازیم و همچنین به این سوال پاسخ دهیم که جوش زدن داخل چشم نشانه چیست؟. برای آشنایی بیشتر با روش های درمان و پیشگیری از جوش زدن داخل چشم، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

جوش زدن داخل چشم نشانه چیست؟

گاهی اوقات بیماران با مشاهده چشم ها، متوجه ایجاد جوش یا ضایعه برجسته در داخل چشم خود می شوند. بنا به بررسی پزشکان شایع ترین نوع جوش زدن داخل چشم نشانه نوعی بیماری چشمی به نام بیماری پینگوکولا است. به نوعی ضایعه ای که روی قسمت ملتحمه چشم ایجاد می شود، عارضه پینگوکولا (pinguecula) می گویند. به لایه شفافی که روی بخش سفیدی چشم را پوشش می دهد، غشای ملتحمه گفته می شود. این ضایعه چشمی که با نام پینپوکولا شناخته می شود، تشکیل یافته از مواد پروتئینی، چربی و کلسیمی است. جوش داخل چشم در برخی موارد در اندازه های کوچک است که به سختی دیده می شود و در برخی موارد نیز به دلیل بیش از اندازه بزرگ بودن، در بینایی اختلال ایجاد می کند.

جوش زدن داخل چشم نشانه چیست

جوش زدن داخل چشم نشانه چیست

جوش زدن داخل چشم چه علائمی به همراه دارد؟

هنگامی که جوش کوچک یا بزرگی در داخل چشم ایجاد می شود، علائم متعددی در چشم بیمار ایجاد خواهد شد. برجستگی ایجاد شده در بیماران مختلف می تواند علائم متفاوتی به همراه داشته باشد. براساس تحقیقات میکروسکوپی شکل جوش داخل چشم، دایره ای یا مثلثی شکل است. همچنین در برخی بیماران، لکه زرد در هر دو چشم و در برخی دیگر تنها در یک چشم ظاهر می شود. از جمله شایع ترین علائم پینگوکولا عبارتند از:
• ایجاد برآمدگی زرد رنگ روی سفیدی چشم
• قرمزی چشم
• ایجاد التهاب و تورم در چشم
• خشکی چشم
• درد و سوزش چشم
• مور مور شدن چشم
• خارش چشم
• احساس وجود اجسام خارجی ریز مانند شن ریزه داخل چشم
• تار شدن بینایی
• پوشیده شدن سفیدی چشم و ظاهر شدن رگ های خونی متورم

این مقاله را هم بخوانید:
علائم بیماری شب کوری چشم

چه دلایلی باعث ایجاد جوش در داخل چشم می شود؟

در تمامی گروه های سنی امکان رشد ضایعه خارجی و جوش در داخل چشم وجود دارد. عوامل مختلفی باعث افزایش خطر ابتلا به ایجاد جوش در داخل چشم می شوند. در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت.
• قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر ماورای بنفش خورشید به مدت زمان طولانی
• زندگی کردن در مناطق نزدیک به خط استوا و تماس بیشتر با نور خورشید
• خشکی چشم و هر آنچه باعث ایجاد خشکی در چشم می شود.
• استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی نرم
• تماس زیاد چشم با گرد و غبار و ذرات ریز معلق در هوا

آیا جوش زدن داخل چشم خطرناک است؟

افرادی که اولین بار ضایعه و برآمدگی زرد رنگ داخل چشمان خود مشاهده می کنند، با نگرانی های شدیدی مواجه می شوند. نگرانی در مورد تاثیر لکه زرد رنگ در بینایی مهم ترین عامل به مراجعه پزشک متخصص است. با این وجود، پزشکان جوش زدن داخل چشم یا همان بیماری پینگوکولا را بیماری خطرناکی توصیف نمی کنند. به طوری که پینگوکولا نمی تواند خطرات جدی مانند سرطان چشم یا سایر بیماری های چشمی را به دنبال داشته باشد. همچنین این بیماری، مشکلات و اختلال های جدی در بینایی بیمار نخواهد داشت. با پیگیری روش های درمانی موثر می توان علائم ناشی از لکه زرد چشمی را کنترل و به طور کامل رفع کرد.

نحوه تشخیص علت بیماری جوش داخل چشمی

پس از مشاهده علائم غیر عادی در داخل چشم، بیمار بایستی به پزشک متخصص بیماری های چشمی مراجعه کند. پزشک پس از گرفتن شرح حال بیمار، معاینات لازم را انجام می دهد. بررسی و مشاهده داخل چشم با استفاده از ذره بین و تحت نور خاص، به خوبی قابل تشخیص است. از نظر پزشکان، پینگوکولا به عنوان یک ضایعه خوش خیم چشمی شناخته می شود و نیازی به بررسی های تخصصی ندارد. به طور معمول پینگوکولا در گوشه چشم به سمت بینی رشد می کند. به ندرت دیده می شود که که این لکه زرد رنگ به سمت قرنیه چشم کشیده شود. در صورت رشد ضایعه نزدیک به قرنیه، بینایی بیمار با مشکلاتی مواجه خواهد بود که نیاز به بررسی های بیشتری دارد.

این مقاله را هم بخوانید:
مراقبت های پس از جراحی لیزیک چشم

روش های درمان جوش زدن داخل چشم

نتایج حاصل از تست های آزمایشگاهی، اندازه جوش داخل چشم و همچنین شدت علائم دیگر آن را ارزیابی می کنند. پزشک متخصص بیماری های چشمی با بررسی این نتایج دستور بهترین و مناسب روش درمانی را می دهد. در ادامه مطلب به بررسی انواع روش های درمان جوش زدن داخل چشم می پردازیم.

  • دارو درمانی

اولین و ساده ترین روش برای درمان جوش داخل چشم در ابعاد کوچکتر تجویز دارو توسط پزشک متخصص است. این داروها، در دو گروه قطره های چشمی و پمادها هستند که برای از بین بردن علائم آزار دهنده مانند خشکی چشم، تورم، قرمزی و تسکین درد مورد استفاده قرار می گیرند.

  • جراحی

چنانچه داروها نتایج قابل قبولی در رفع جوش داخل چشم نداشته باشند یا اینکه لکه زرد ایجاد شده در داخل چشم بزرگتر از حد معمول باشد، از روش جراحی استفاده می کنند. در فرآیند جراحی، ضایعه ایجاد شده را خارج می کنند. سپس با استفاده از یک چسب مخصوص، بافت سالم ملتحمه را به محل بافت وجود ضایعه، پیوند می زنند. انجام عمل جراحی، نتایج مطلوبی برای درمان پینگوکولا دارد.

روش های پیشگیری از ایجاد جوش در داخل چشم

با توجه به دلایل و عواملی که برای ایجاد جوش در داخل چشم بیان شد، در برخی موارد می توان با رعایت چندین نکات ساده از بروز این ضایعه در داخل چشم جلوگیری کرد. به طور کلی، چشم به دلیل حساسیت بالایی که دارد، نیاز به مراقبت های بیشتر خواهد داشت. از جمله روش های پیشگیری از ایجاد جوش در داخل چشم عبارتند از:
• استفاده از عینک های آفتابی استاندارد با پوشش دهی درست در ساعت های آفتابی برای جلوگیری از برخورد اشعه مضر ماوراء بنفش با چشم
• استفاده از عینک آفتابی در زمان طوفانی بودن هوا به منظور جلوگیری از تماس گرد و غبار و ذرات ریز با چشم
• استفاده از قطره های اشک مصنوعی در صورت زندگی در مناطقی دارای آب و هوای خشک، بادی و گرد و غبار

جوش زدن داخل چشم نشانه چیست

جوش زدن داخل چشم نشانه چیست

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق به بررسی علت و نشانه جوش داخل چشم پرداخته شد. جوش و لکه زرد رنگی که داخل چشم ایجاد می شود، پینگوکولا نام دارد و مهم ترین علت آن قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر خورشید عنوان شده است. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشم، تجربه و مهارت لازم در زمینه درمان شایع ترین بیماری های چشمی مانند آب مروارید، آب سیاه، جراحی لیزیک و لازک، لیزر شبکیه و همچنین جراحی زیبایی چشم مانند بلفاروپلاستی دارد. شما می توانید برای کنترل و درمان جوش داخل چشم و دریافت نوبت ویزیت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

این مقاله را هم بخوانید:
بهترین راه مبارزه با خشکی چشم در خانه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *