حفاظت از چشم در برابر فشار چشم ‌کامپیوتری

حفاظت از چشم در برابر فشار چشم ‌کامپیوتری

حفاظت از چشم در برابر فشار چشم ‌کامپیوتری

چگونه از چشمان خود در برابر فشار چشم ‌کامپیوتری محافظت کنیم؟

امروزه شرایط زندگی به گونه ای است که ایجاب می کند اغلب افراد برای رسیدگی به کارهای خود؛ زمان زیادی از وقت خود را صرف مشاهده صفحه نمایش کامپیوتر، لپ تاپ و سایر دستگاه های هوشمند کنند. اما استفاده مداوم از کامپیوتر در وهله اول باعث آسیب دیدگی چشمان شما می شود.
بر این اساس ما بر آن شدیم تا در این محتوا به معرفی برخی از راه هایی که باعث کاهش فشار چشم کامپیوتری می شوند، بپردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

حفاظت از چشم در برابر فشار چشم ‌کامپیوتری

حفاظت از چشم در برابر فشار چشم ‌کامپیوتری

  • استفاده از عینک بلوکات هنگام کار با کامپیوتر

مهم ترین عاملی که باعث آسیب دیدن چشم ها در هنگام استفاده از کامپیوتر می شود؛ برخورد نور آبی از صفحه کامپیوتر به چشم است. متاسفانه نور آبی صفحه نمایش چه در طول روز و چه در شب باعث می شوند تا آسیب های جدی به لایه های چشم وارد شود. استفاده از عینک های بلوکات بهترین راه برای کاهش فشار چشم کامپیوتری هستند.
عینک های بلوکات مانع از ورود نور آبی صفحه نمایش به چشم می شوند و تا حد زیادی از آسیب دیدن چشم ها جلوگیری می کنند. به همین دلیل بهتر است در هنگام استفاده از کامپیوتر، تلفن همراه و…از عینک های بلوکات باکیفیت استفاده شود.

  • استفاده از قطره های چشمی

استفاده از قطره های چشمی با جلوگیری از بروز بیماری خشکی چشم مانع از آسیب دیدن چشم ها در برابر فشار چشم کامپیوتری می شوند. اگر در هنگام تماشای صفحه نمایش کامپیوتر درد، قرمزی و سوزشی را احساس کرده اید؛ می توانید برای از بین بردن این علائم با دستور پزشک از قطره های چشمی استفاده کنید. قطره های چشمی رطوبت چشم را تامین می کنند و مانع از زخم قرنیه، درد، سوزش و…در چشم ها می شوند.

  • پلک زدن مداوم در هنگام تماشای صفحه نمایش

پلک زدن مداوم چشم ها در هنگام تماشای صفحه نمایش کامپیوتر از دیگر راهکارهایی است که می توانید برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم ها انجام دهید. اغلب کسانی که از زمان زیادی از وقت خود را به تماشای صفحه نمایش کامپیوتر می پردازند؛ در معرض بیماری خشکی چشم قرار دارند. خشکی چشم وضعیتی است که در آن چشم ها به اندازه کافی اشک تولید نمی کنند.
خشک شدن چشم زمینه بروز بیماری های مختلفی را در چشم فراهم می کند و با درد، سوزش، قرمزی و…همراه است. پلک زدن مداوم در هنگام تماشای صفحه نمایش کمک می کند تا احتمال بروز بیماری خشکی چشم در چشم کاهش پیدا کند و فرد در هنگام تماشای صفحه نمایش عوارض کمتری را تجربه کند.

  • پیروی از قانون 20_20_20

یکی از قانون هایی که می توانید از طریق آن مانع آسیب دیدن چشم ها در مقابل نور ساطع شده از صفحه نمایش کامپیوتر شوید؛ قانون 20_20_20 است. با استفاده از این قانون علاوه بر کاهش فشار چشم می توانید برای مدت کوتاهی در بین کار استراحت کنید و با تمرکز بیشتری به ادامه فعالیت خود بپردازید. طبق این قانون؛ بهتر است بعد از 20 دقیقه مشاهده صفحه نمایش کامپیوتر؛ به جسم یا شخصی که در فاصله بیست فوتی قرار دارد، به اندازه بیست ثانیه نگاه کنید.

  • تنظیم کردن نور صفحه نمایش کامپیوتر

اغلب افراد بدون توجه به مقدار نور ساطع شده از صفحه نمایش؛ کار خود را با کامپیوتر انجام می دهند. اما متاسفانه تنظیم نبودن کنتراست، روشنایی، رزولوشن و…ممکن است آسیب های جدی به چشم وارد کند.
بر این اساس بهتر است برای کاهش آسیب دیدگی چشم در برابر صفحه نمایش کامپیوتر؛ متناسب با نور محیط، وضعیت دید چشمان و…برای تنظیم نور صفحه نمایش، کنتراست و سایر تنظیماتی که ممکن است برای عملکرد چشم مفید یا مضر باشند؛ اقدام کنید.

  • محدود کردن زمان تماشای صفحه کامپیوتر

با محدود کردن زمان تماشای صفحه نمایش کامپیوتر تا حدودی می توانید از آسیب دیدن چشمان خود جلوگیری کنید. اگر با توجه به شرایط شغلی یا فعالیت خود توانایی محدود کردن زمان تماشای صفحه کامپیوتر را ندارید؛ می توانید در ساعت های غیر ضروری کارهای دیگری مانند ورزش کردن، کتاب خواندن، استراحت کردن و…را انجام دهید.

حفاظت از چشم در برابر فشار چشم ‌کامپیوتری

حفاظت از چشم در برابر فشار چشم ‌کامپیوتری

فشار چشم کامپیوتر باعث چه مشکلاتی برای چشم می شود؟

چنانچه از چشمان خود در برابر فشار چشم کامپیوتری محافظت نکنید؛ ممکن است آسیب های زیادی به چشمان شما وارد شود. برخی از آسیب های ناشی از فشار چشم کامپیوتری عبارت هستند از:
• نزدیک بینی
• خشکی چشم
• دو بینی
• تاری دید
• سوزش
• قرمزی
این علائم ممکن است نشان دهنده نوعی بیماری یا آسیب چشمی در چشم باشند. بنابراین اگر در صورت استفاده مداوم از کامپیوتر این علائم را در چشم مشاهده کرده اید؛ بهتر است برای پیشگیری و درمان به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
عمل کاشت لنز دائمی یا آرتیزان چیست

 

مراجعه به پزشک
با توجه به محتوای بالا دانستیم که فشار چشم کامپیوتری چه آثار مخربی را ممکن است برای چشم ایجاد کند. همچنین دانستیم که می توانید به کمک راهکارهای مختلفی مانند دور شدن از صفحه کامپیوتر، استفاده از عینک، استفاده از قطره چشمی و… می توانید این فشار چشم را کنترل کنید.
برای اینکه بتوانید از آسیب دیدگی چشمان خود در برابر کامپیوتر جلوگیری کنید؛ می توانید در اسرع وقت به مطب چشم پزشک مراجعه کنید. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشمی از پزشکان حاذق و مجربی است که با معاینه دقیق و انجام جراحی هایی مانند لیزیک، لازک، prk و…به درمان انواع بیماری ها و عارضه های چشمی می پردازد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *