درمان تنبلی چشم چطور است

درمان تنبلی چشم چطور است

درمان تنبلی چشم چطور است؟

اصطلاح تنبلی چشم به معنای کاهش دید یکی از چشم ها به دلیل رشد غیرطبیعی بینایی در اوایل زندگی است. این وضعیت معمولاً از زمان تولد تا حدود هفت سالگی ایجاد می شود و باعث می شود چشم ضعیف یا تنبل به سمت داخل یا بیرون چرخش کند، همچنین ناتوان در تمرکز روی اشیاء یا نقطه ثابت باشد.
تشخیص زودرس و درمان مناسب تنبلی چشم در کودکان می تواند از مشکلات بینایی در آینده جلوگیری کند. ابزارهایی نظیر لنزهای چشمی، عینک و کاورهای چشمی برای درمان چشم های تنبل مورد استفاده قرار می گیرند. اگرچه تنبلی چشم معمولاً یک چشم را درگیر می کند، اما مواقعی هم پیش می آید که هر دو چشم تحت تأثیر قرار می گیرند.
در صورت عدم درمان به موقع تنبلی چشم در دوران کودکی، ممکن است در دوران بزرگسالی منجر به از دست رفتن بینایی فرد شود. بنابراین، تشخیص و درمان سریع این وضعیت از اهمیت بسیاری برخوردار است.

درمان تنبلی چشم چطور است

درمان تنبلی چشم چطور است

تنبلی چشم چیست؟

تنبلی چشم به معنای کاهش دید یک چشم به دلیل رشد غیرطبیعی بینایی است. زمانی که به یک تصویر نگاه می کنیم، مغز به صورت خودکار چشم سالم را برای دیدن انتخاب می کند و با گذر زمان، مغز مسیر ارسال تصویر از چشمی که دچار تنبلی است را خاموش می کند. تنبلی چشم با ضعف در بینایی متفاوت است و اگر به موقع تشخیص داده شود، به طور کامل قابل درمان است. در غیر این صورت، ممکن است به کم بینائی یا نابینائی در آینده افراد منجر شود.
چشمان برخی از کودکان، با اینکه ظاهراً سالم هستند، اما از دید کافی برخوردار نیستند. رشد و تکمیل مرکز بینایی در مغز از دوران جنینی تا حدود ۱۰ سالگی ادامه دارد، اما حداکثر سرعت رشد آن تا ۳ سالگی است. اگر مشکلات دید کودکان قبل از ۵ سالگی تشخیص داده شود، حتی اگر چشم در این مدت تنبل شده باشد، بینایی کامل قابل بازگشت است. اما پس از پنج سالگی، هر چه درمان تنبلی چشم بیشتر به تأخیر بیفتد، احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر می شود، به طوری که پس از هفت تا ده سالگی کودک، درمان هیچ تأثیری نخواهد داشت.
شیوع تنبلی چشم در جهان حدود 2.5 تا 3 درصد است. اطلاعات نشان می دهند که اگر تشخیص و درمان تنبلی چشم در سنین پایین انجام نشود، این امر می تواند در افراد زیر 20 سال به عنوان یکی از علت های اصلی نابینایی یک چشمی باشد. بنابراین، پیگیری و پیشگیری از تنبلی چشم از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این مقاله را هم بخوانید:
اختلالات ژنتیکی قرنیه چیست؟

دلایل بوجود آمدن تنبلی چشم

تنبلی چشم به دلیل اختلالات در عملکرد چشم ها ایجاد می شود و معمولاً به عنوان یک مشکل بینایی تشخیص داده می شود. این وضعیت در بسیاری از موارد به علت عوامل و اختلالات مختلف رخ می دهد و به طور کلی می توان این عوامل را به سه دسته تقسیم کرد:
• استرابیسم (انحراف چشم): تنبلی چشم اغلب ناشی از استرابیسم، یعنی انحراف چشم ها، است. در این حالت، کودک برای جلوگیری از دوبینی از چشمی که بینایی بهتری دارد، استفاده می کند و چشمی که منحرف است، به تدریج تنبل می شود.
• عیوب انکساری: عیوب انکساری شامل اختلالاتی هستند که با استفاده از عینک قابل اصلاح هستند. تنبلی چشم در این حالت رخ می دهد که یک چشم دارای عیب انکساری مثل دوربینی، نزدیک بینی یا آستیگماتیسم باشد و یا اگر اختلاف قابل توجهی بین شماره دید دو چشم وجود داشته باشد. حتی در مواردی که چشم ها ظاهراً سالم به نظر بیایند، این نوع تنبلی ممکن است به وجود آید.
• عوامل مسدود کننده مسیر بینایی: این عوامل شامل مشکلاتی مانند افتادگی پلک، آب مروارید، کدورت قرنیه و سایر مشکلاتی هستند که مسیر انتقال تصویر به مغز را مسدود می کنند. این مشکلات معمولاً یکی از شدیدترین حالت های تنبلی چشم را ایجاد می کنند.

درمان تنبلی چشم

پیشگیری و درمان تنبلی چشم به عوامل مختلفی بستگی دارد و نیاز به همکاری والدین با متخصصان دارد. در ادامه، روش ها و تدابیر مختلف برای پیشگیری و درمان تنبلی چشم آورده شده است:

این مقاله را هم بخوانید:
علت های بزرگ شدن مردمک چشم

مدت زمان شروع درمان

• هر چه زودتر با تشخیص تنبلی چشم شروع به درمان شود، احتمال بهبود کامل بیشتر می شود.
• آگاهی والدین از نشانه های ممکن تنبلی چشم در دوران کودکی و سرعت تشخیص این مشکل از اهمیت زیادی برخوردار است.

بستن چشم سالم

• از روش بستن چشم سالم برای تحریک چشم تنبل استفاده می شود.
• مدت زمان بستن چشم سالم باید توسط متخصص تعیین شود و با توجه به شدت تنبلی متغیر است.
• این روش نیاز به صبر و همکاری بسیار از سوی والدین دارد.

استفاده از عینک

• در برخی موارد، استفاده از عینک با توجه به عیوب انکساری کمک کننده است.
• استفاده از عینک بر اساس تشخیص و تجویز متخصص باید صورت گیرد.

عمل جراحی

• در مواردی که تنبلی چشم ناشی از بیماری های ساختاری مانند پایین افتادگی پلک است، عمل جراحی ممکن است لازم باشد.

تمرینات چشمی

• انجام تمرینات چشمی مثل نقاشی کردن، بازی با خط و نقطه، بازی های کامپیوتری، پرتاب توپ به سوی هدف، کتاب خوانی و خمیربازی می تواند به بهبود دید کودک کمک کند.

توجه به جزئیات

• از پوشش های چشمی زیبا و جذاب استفاده کنید تا کودک به آن علاقه مند شود.
• استفاده از پوشش های ضدحساسیت یا گاز استریل می تواند از حساسیت پوست کودک جلوگیری کند.

تشویق به فعالیت های زیبایی

• تشویق کودک به نقاشی کردن، انجام بازی های چشمی و خلاقیت در این فعالیت ها می تواند تحریک بینایی و تنبلی چشم را تسریع بخشد.

مراقبت از پوست

• اگر از پوشش های چشمی استفاده می شود، از گاز استریل یا پوشش چشمی ضدحساسیت استفاده شود تا پوست کودک تحریک نشود.

درمان تنبلی چشم چطور است

درمان تنبلی چشم چطور است

بهترین دکتر درمان تنبلی چشم

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی تنبلی چشم شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک با تجربه با عملکرد ثابت شده خوب می تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه و عوارض آن راحت کند. شما برای درمان تنبلی چشم خود می توانید به دکتر رضا پورمازار متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین روش های روز دنیا تنبلی چشمی را درمان می کنند. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با بیماری های مختلف چشمی می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای درمان روماتیسم چشمی هستید یا خیر.

این مقاله را هم بخوانید:
بلفارواسپاسم یا اسپاسم پلک چیست؟

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *