درمان تومور لیپوترموئید چشم

درمان تومور لیپوترموئید چشم

آیا تومور لیپوترموئید چشم درمان قطعی دارد؟

تومور لیپوترموئید، از آن دست تومورهای چشمی است که در بافت چربی چشم، اتفاق میفتد. به طور کلی، منشا تومورهای چشمی می تواند خود چشم یا سایر بافت ها باشد. در صورتی که تومور، منشا متفاوتی از چشم داشته باشد، می توان نتیجه گرفت که متعلق به بافتی دیگر بوده و حال با حرکت کردن، خود را به چشم رسانده است. در میان انواع تومورهای چشمی، تومور لیپودرموئید بسیار نادر و کمیاب بوده و کمتر کسی به آن مبتلا می شود. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تومور لیپوترموئید چشم و روش درمان آن، آشنا کنیم.

آشنایی با تومور لیپودرموئید

اگر بافت چربی به شکلی غیرطبیعی روی کره چشم رشد کند، در اصطلاح پزشکی به آن تومور لیپودرموئید می گویند. این تومور در اغلب مواقع در نزدیکی فورنیکس تمپورال ایجاد شده و به وسیله بافت چربی و همبند، ایجاد می شود. تومور لیپودرموئید در کتاب های پزشکی به عنوان نوعی از کوریستومای مادرزادی معرفی شده است. در حقیقت واژه کوریستوما به معنی توده ای با بافتی طبیعی، اما در محلی غیرطبیعی گفته می شود؛ همین امر سبب می شود تا این نوع تومور را متمایز از دیگر انواع تومور چشمی در نظر بگیریم.
تومور لیپودرموئید در زمان ایجاد، رنگی میان زرد و سفید داشته و از بافتی نرم برخوردار است. شکل ظاهری این نوع از تومور یکنواخت بوده و کاملاً محکم به بافت پایه خود، متصل شده است. خوشبختانه تومور لیپودرموئید سرطانی نیست و همین مسئله، درمان کردن آن را راحت تر می کند.

درمان تومور لیپوترموئید چشم

درمان تومور لیپوترموئید چشم

علائم تومور لیپودرموئید چیست؟

در اغلب مواقع، تومور لیپودرموئید، خود را با نشانه های زیر، نشان می دهد:
• ایجاد توده ای قابل لمس به رنگ زرد مایل به سفید
• تحریک سطح چشم
در صورت مبتلا بودن فرد به تومور لیپودرموئید، فرد ممکن است به عوارض زیر دچار شود:
• انحراف کانتوس جانبی چشم
• آستیگماتیسم
• التهاب چشم
• استرابیسم یا انحراف چشم

این مقاله را هم بخوانید:
کور رنگی چیست

درمان تومور لیپودرموئید چگونه انجام می شود؟

در صورتی که اندازه تومور لیپودرموئید کوچک بوده و عوارضی به همراه نداشته باشد، نیازی به درمان آن نیست؛ تنها کافی از تا از قطره های مرطوب کننده چشمی و ضد التهاب استفاده کرد. از سوی دیگر، اگر تومور اندازه ای بزرگ داشته و عوارض آن باعث آزار بیمار شود، نیاز است تا جراحی تومور لیپودرموئید صورت بگیرد. در طی جراحی، اولویت پزشک بر آن است که کم ترین آسیب ممکن به ملتحمه چشم وارد شود. از آنجا که تومور بدون واسطه به ملتحمه چشم می چسبد، برش و جداسازی آن می تواند تا حدودی کاری دشوار تلقی شود.

درمان تومور لیپوترموئید چشم

درمان تومور لیپوترموئید چشم

مراجعه به پزشک
تومور لیپودرموئید، یک بیماری نادر به شمار رفته و درمان آن به پزشکی حاذق و با مهارت نیاز دارد. برای درمان این بیماری، ما به شما دکتر پورمازار، جراح و متخصص بیماری های چشمی را پیشنهاد می کنیم. در صورت بروز هر گونه مشکل یا بیماری برای چشم، بهتر است تا در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرده و اجازه پیشرفت را به بیماری خود ندهید؛ چرا که در غیر این صورت، احتمال حاد شدن مشکل آسیب های جبران ناپذیر به چشم و بینایی، وجود خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *