درمان روماتیسم چشمی

درمان روماتیسم چشمی

درمان روماتیسم چشمی

یووئیت، که به طور عام با نام روماتیسم چشمی شناخته می شود، در واقع یک نوع التهاب در یک یا چند لایه از ساختارهای چشم است. این وضعیت با علائمی از جمله کاهش دید، قرمزی و درد عمیق در یک یا هر دو چشم، به صورت یک طرفه یا دوطرفه، همراه است. علت این التهاب می تواند به دلایل عفونی یا غیرعفونی باشد. مجموعه ای از حالات غیرعفونی به عنوان یووئیت التهابی یا روماتیسم چشمی شناخته می شود.

روماتیسم چشمی چیست؟

روماتیسم چشمی یکی از بیماری های چشمی است که در گستره وسیعی از افراد، از کودکان تا بزرگسالان، شایع است. در مراحل اولیه، این بیماری خطر خاصی ندارد و به درمان پاسخ می دهد. روماتیسم چشمی (Rheumatoid Eyes) به دلیل التهاب در لایه های مختلف چشم ایجاد می شود.
ساختار چشم از سه لایه تشکیل شده است؛ لایهٔ خارجی چشم شامل صلبیه و قرنیه است. لایهٔ میانی یووه شامل عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه می شود. وقوع التهاب در این لایه میانی به نام یووئیت باعث ایجاد روماتیسم چشمی می شود، از این رو این بیماری به نام یووئیت یا روماتیسم چشمی نیز شناخته می شود. همچنین، در موارد شدید روماتیسم چشمی ممکن است لایهٔ داخلی ترین چشم، یعنی شبکیه، نیز آسیب ببیند.

درمان روماتیسم چشمی

علت روماتیسم چیست؟

روماتیسم چشمی که سومین بیماری شایع از نظر شیوع در جهان است، به دلیل عوامل عفونی و غیرعفونی ایجاد می شود. این عوامل عفونی ممکن است شامل:
• باکتری ها: مانند پروپیونیوم آکنه، سودوموناس و استافیلوکوک طلایی.
• قارچ ها: مانند هیستوپلاسموز.
• ویروس ها: نظیر ویروس زونا و ویروس تبخال.
همچنین، عامل بیماری روماتیسم چشمی ممکن است به صورت خود ایمنی باشد، به این معنا که سیستم ایمنی بدن در انتخاب عوامل بیگانه و در برابر بافت و سلولهای بدن اختلال پیدا کند. بیماری های خود ایمنی و سایر بیماری ها مانند روماتیسم مفصلی، لوپوس، پسوریازیس، بیماری التهابی روده، کولیت زخمی، بیماری سل (توبرکولوز) نیز می توانند عوامل ایجاد کننده روماتیسم چشمی باشند.
همچنین، برخی بیماری های سرطانی مانند لنفوم، ملانوما بدخیم، لوسمی و حتی سابقه جراحی چشم نیز به عنوان عوامل ممکن برای ایجاد روماتیسم چشمی شناخته می شوند.

این مقاله را هم بخوانید:
بیماری کور رنگی

انواع روماتیسم چشمی

روماتیسم چشمی به تناسب معیارهای مختلفی تقسیم بندی می شود. یک تقسیم بندی مهم بر اساس نوع شروع بیماری به سه دسته زیر است:
• حاد: در این نوع، روماتیسم چشمی به صورت ناگهانی و یکباره ظاهر می شود. معمولاً نشانه ها در کمتر از سه ماه ظاهر می شوند و بهبودی حاصل می شود.
• مزمن: یووئیت مزمن بیش از سه ماه طول می کشد و بعد از توقف درمان ممکن است دوباره ظاهر شود.
• عود کننده: در افراد مبتلا به روماتیسم عود کننده، بعد از دوره بیماری و بهبودی، بیماری به دفعات مختلف دوباره ظاهر می شود.
تقسیم بندی دیگری نیز بر اساس قسمت های درگیر یووئه وجود دارد:
• یووئیت قدامی: رایج ترین نوع روماتیسم چشمی که قسمت جلویی یووئیت را درگیر می کند، شامل عنبیه و جسم مژگانی می شود.
• یووئیت میانی: در این نوع، قسمت میانی و زجاجیه درگیر می شود و در صورت شدید بودن ممکن است شبکیه را هم درگیر کند.
• یووئیت خلفی: این نوع از روماتیسم چشمی قسمت پشتی چشم را درگیر می کند و در این نوع، کوروئید، شبکیه و سر عصب بینایی درگیر می شوند.
• پان یووئیت: وقتی بیماری شدید است یا پیشرفت کند و کل یوویئت را درگیر می کند، به آن پان یووئیت گفته می شود.

تشخیص روماتیسم چشمی چطور است؟

تشخیص روماتیسم چشمی به وسیله پزشک چشم پزشکی انجام می شود و این فرآیند عمدتاً به روش های زیر انجام می شود:
• تاریخچه بیماری: پزشک با سوالاتی در مورد علائم و نشانه هایی که بیمار در چشم خود مشاهده می کند، شروع به گرفتن تاریخچه بیماری می کند. سوالاتی مانند مدت زمان وقوع علائم، احتمال عود کردن یا بهبودی موقت و دیگر سوالات مرتبط به شرایط زندگی بیمار مطرح می شوند.
• بررسی چشمی: پزشک با استفاده از اسلیت لمپ (لامپ شایان) چشم را معاینه می کند. نور به چشم کمک می کند تا میزان شفافیت یا تیرگی در چشم مشخص شود. اگر عنبیه دچار التهاب باشد، نور ممکن است چشم را اذیت کرده و باعث بسته شدن مردمک گردد.
• آزمایش های تشخیصی: برای اطمینان بیشتر از تشخیص، پزشک ممکن است از آزمایش های تشخیصی مانند آزمایش خون یا اشعه ی ایکس استفاده کند.
• ارجاع به متخصص: اگر پزشک چشم پزشکی تشخیص دهد که علت عیان روماتیسم چشمی است، ممکن است فرد را به متخصص دیگری ارجاع دهد. این متخصص ممکن است یک روماتولوژیست (متخصص در بیماری های عفونی و التهابی) یا یک نورولوژیست (متخصص در بیماری های عصبی) باشد. برخی مواقع، برای تشخیص دقیق تر و درمان بهتر، لازم است که از تصاویر پزشکی مانند MRI یا CT scan نیز استفاده شود.

این مقاله را هم بخوانید:
انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد؟

درمان های روماتیسم

درمان روماتیسم چشمی به روش های مختلفی انجام می شود که در این بخش به انواعی از آن ها می پردازیم:

درمان خانگی

• استفاده از عینک دودی برای کاهش حساسیت چشم به نور.
• استفاده از یک تکه پارچه پشمی روی چشم به منظور کاهش ناراحتی.
• استفاده از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن در موارد درد ناشی از روماتیسم چشمی.
• مصرف مکمل های غذایی مانند ویتامین D و امگا ۳ برای تقویت سیستم ایمنی بدن.

درمان دارویی

• آنتی بیوتیک و داروهای ضد ویروس در موارد عفونی.
• داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی بدن در موارد شدید با خطر از دست رفتن بینایی.
• داروهای کورتیکواستروئید، شامل قطره های چشمی برای کنترل روماتیسم چشمی.
• قطره های چشمی میدریاتیک برای بهبود وضعیت چشم.

جراحی

• در موارد شدید و با عوارض جدی، جراحی ویترکتومی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. این جراحی شامل جایگزینی مایعات داخل چشم با حباب هوا یا مایع جایگزین می شود، سپس زجاجیه به طور طبیعی جایگزین می شود.

درمان روماتیسم چشمی

بهترین دکتر درمان روماتیسم چشمی

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی روماتیسم چشمی شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک با تجربه با عملکرد ثابت شده خوب می تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه و عوارض آن راحت کند. شما برای درمان روماتیسم چشمی خود می توانید به دکتر رضا پورمازار متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین روش های روز دنیا روماتیسم چشمی را درمان می کنند. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با بیماری های مختلف چشمی می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای درمان روماتیسم چشمی هستید یا خیر.

این مقاله را هم بخوانید:
علت باز بودن چشم نوزاد در خواب چیست
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *