درمان گشادی مردمک چشم

درمان گشادی مردمک چشم

درمان گشادی مردمک چشم

چشم به دلیل بروز برخی بیماری های چشمی یا سایر مشکلات، علائم متعددی از خود نشان می دهد. از آن جایی که چشم از حساس ترین عضوهای بدن است در برابر مشکلات مختلف واکنش سریعی نشان می دهد. یکی از واکنش های چشم، گشادی مردمک چشم است که بنا به دلایل مختلف ظاهر می شود. برخی از افراد با مشاهده این وضعیت ابراز نگرانی می کنند. از این رو، در این مقاله قصد داریم به با بررسی علائم و دلایل گشادی مردمک چشم، به نحوه درمان گشادی مردمک چشم بپردازیم. برای پاسخ به این سوال که آیا گشاد شدن مردمک چشم می تواند خطرناک باشد یا نه؟، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

گشادی مردمک چشم چیست؟

هنگامی که بخش مرکزی چشم که سیاه رنگ است به اندازه ای بزرگتر از حد طبیعی و نرمال خود برسد، در اصطلاح به آن میدریازیس یا گشادی مردمک چشم گفته می شود. نور تابیده شده به چشم از طریق دهانه های سیاه رنگ، به داخل چشم راه پیدا می کنند. اندازه مردمک چشم در برابر نورهای تابیده شده به چشم واکنش نشان می دهند. به طوری که اگر چشم برای دیدن به نور بیشتری نیاز داشته باشد، اندازه مردمک چشم افزایش پیدا خواهد کرد. حرکات، تغییرات چشم و اندازه مردمک چشم می تواند نشان از احساسات ارادی یا غیر ارادی باشند. آسیب به عصب حرکتی چشم قبل از بروز در ماهیچه های چشم، در بخش مردمک چشم خود را نمایان می کند.

درمان گشادی مردمک چشم

درمان گشادی مردمک چشم

علائم گشادی مردمک چشم

گشادی مردمک چشم خود به عنوان یک نوع علامت برای وجود بیماری یا مشکل چشمی تعریف می شود. از این رو، علامت خاصی برای بزرگ شدن مردمک چشم وجود ندارد. تنها با مشاهده ظاهر چشم می توان پی به این موضوع برد. مردمک چشم به عنوان یک واکنش خودکار در برابر عواملی مختلفی مانند نور فعال می شود و سیستمی که مسئول کنترل فعالیت این عوامل است، سیستم عصبی خودمختار است. چنانچه گشادی مردمک چشم ناشی از یک بیماری و مشکل خاص باشد، علائم مربوط به آن بیماری در فرد ظاهر خواهد شد. در نتیجه، علائم گشادی مردک چشم ارتباط مستقیمی با دلایل بروز آن دارد.

این مقاله را هم بخوانید:
بیماری فشار چشم

مهم ترین دلایل گشادی مردمک چشم

دلایل بسیار زیادی در گشاد شدن مردمک چشم می توانند دخیل باشند. این دلایل می توانند مربوط به مشکلات چشمی یا مشکلات غیر چشمی باشند. در این بخش از مطلب به بررسی مهم ترین دلایل گشادی مردمک چشم می پردازیم.
• مصرف برخی از داروها می تواند عوارض مختلفی داشته باشند و یکی از این عوارض تاثیر بر ماهیچه های کنترل کننده مردمک چشم هستند. حرکت غیر طبیعی چشم و گشاد شدن مردمک چشم از جمله عوارض داروهای ضد افسردگی هستند.
• واکنش نشان ندادن مردمک چشم به نور ناشی از وارد شدن ضربه به مغز یا بروز برخی بیماری های مغزی مانند تومور مغزی یا سکته مغزی است.
• چنانچه ماهیچه های چشم در فرآیند برخی جراحی های چشمی مانند آب مرواید یا پیوند قرنیه آسیب دیده باشند.
• نوروپاتی عصب مغزی با گذشت زمان بر عملکرد عضلات چشم تاثیر می گذارد.
• گشاد شدن مردمک چشم یکی از علائم مصرف بسیار بالای مواد مخدر محسوب می شود.
• ایجاد تومور غده هیپوفیز علائمی همچون بزرگی مردمک چشم را به همراه دارد.

گشادی مردمک چشم چگونه تشحیص داده می شود؟

بروز برخی از علائم می توانند دلیلی بر مراجعه به پزشک باشند. چنانچه پزشک عمومی یا غیر متخصص چشم حالت های غیر عادی در مردمک چشم مشاهده کنند، بیمار به یک پزشک متخصص چشم ارجاع داده می شود. چشم پزشک با معاینه چشم بیمار در دستگاه های مخصوص و همچنین با استفاده از تست های بینایی سنجی، گشاد شدن مردمک چشم را تشخیص می دهد. از طرفی برای رد یا تایید کردن وجود برخی از بیماری ها احتمال دستور انجام آزمایش خون می دهد.

این مقاله را هم بخوانید:
جراحی ویترکتومی عمیق چیست

درمان گشادی مردمک چشم

همان طور که پیش تر گفته شد، دلایل و مشکلات چشمی و غیر چشمی متعددی منجر به گشادی مردمک چشم می شوند. با بررسی و ارزیابی نتایج تست های مختلف، علت بروز این مشکل چشمی مشخص می شود. برای درمان گشادی مردمک چشم نیز لازم است ابتدا مشکلات مربوطه یا همان بیماری های زمینه ای رفع و درمان شوند. در برخی موارد چشم پزشک، قطره های چشمی برای بیمار تجویز می کند. از دیگر روش های درمان گشادی چشم توسط چشم پزشک می توان به موارد زیر اشاره داشت.
استفاده از عینک با عدسی های فتوکرومیک
استفاده از لنزهای تماسی برای بهبود ظاهر چشم
انجام عمل جراحی برای ترمیم آسیب و ضربه وارد شده بر چشم

راهکارهای مناسب برای مراقبت از گشاد شدن مردمک چشم

با تشخیص گشادی مردمک چشم توسط پزشک، بهتر است بیمار نکاتی را برای رسیدن ماهیچه های چشم به حالت طبیعی رعایت کند. این نکات توسط چشم پزشک برای بیمار شرح داده می شوند. از جمله راهکارهای مناسب برای مراقبت از گشاد شدن مردمک چشم عبارتند از:
• خودداری از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم حورشید و خیره شدن به آن
• استفاده از عینک های آفتابی استاندارد و متناسب با چشم در محیط هایی با نورهای بسیار زیاد و بسیار روشن
• خودداری از مطالعه جملات و متن های بیش از اندازه نزدیک به چشم

درمان گشادی مردمک چشم

آیا گشادی مردمک چشم می تواند خطرناک باشد؟

تغییرهای نوری و تغییرهای احساسی مهم ترین دلایی گشادی مردمک چشم هستند. از طرفی در برخی مواقع، مردمک های چشم به طور غیر ارادی بیش از اندازه بزرگ می شوند و به تدریج به حالت طبیعی باز می گردند. گشاد شدن ناگهانی مردمک چشم به دلیل وارد شدن هر نوع ضربه به سر یا چشم می تواند خطرناک باشد. در نتیجه بایستی بیمار در سریع ترین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه داشته باشد. در برخی موارد نیز گشادی مردمک چشم همراه با بروز سردرد و سرگیجه است که این علائم نشان از بروز مشکلات جدی دارد.

این مقاله را هم بخوانید:
۶ نشانه شایع آب مروارید (کاتاراکت) چشم

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق به بررسی مشکل گشادی مردمک چشم و همچنین روش های درمان و مراقبت از آن پرداخته شد. با استفاده از قطره های چشمی، عینک آفتابی، لنزهای تماسی و همچنین انتخاب گزینه جراحی در صورت وارد شدن آسیب جدی به چشم، می توان به درمان گشادی مردمک چشم پرداخت. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشم، تجربه و مهارت لازم در زمینه درمان شایع ترین بیماری های چشمی مانند آب مروارید، آب سیاه، جراحی لیزیک و لازک، لیزر شبکیه و همچنین جراحی زیبایی چشم مانند بلفاروپلاستی دارد. شما می توانید برای درمان گشادی مردمک چشم و دریافت نوبت ویزیت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

5 پاسخ
 1. سماتربتیان
  سماتربتیان گفته:

  من چند روز پیش اشتباهی داروی سرتالین 50 خوردم اول سرگیجه و حالت تهوع داشتم ولی حالا خوبم فقط مردمک چشمام بزرگ شده و بعضی وقت هایکم گیجی دارم میشه کمکم کنین

  پاسخ
 2. جواد
  جواد گفته:

  سلام چشمامو ده سال لیزیک کردم تا حالا درشب مشکل دارم مردمک ها چشمم غیر طبیعی عمل میکند درتاریکی بیش ازحدباز میشن درشب درست نمیبینم پخش نشان میده آیا درمان داره لطفا معلومات بدین خیلی اذیتم

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر حتماباید تحت نظر چشم پزشک باشد و از نزدیک معاینات انجام شود

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *