درمان گلوکوم به جراحی نیاز دارد

درمان گلوکوم به جراحی نیاز دارد

درمان گلوکوم (آب سیاه) به جراحی نیاز دارد؟

درمان گلوکوم فقط جراحی نیست بلکه سایر روش‌ های درمانی می‌ توانند در این زمینه تأثیر بسیار زیادی داشته باشند. گلوکوم به فشار بالای داخل چشم گفته می‌ شود که دقیقاً مثل یک توپ بسکتبال بیش‌ از اندازه باد می‌ شود. در چنین حالتی مایعات در چشم به‌ درستی تخلیه نمی‌ شوند و همین امر باعث می‌ شود عصب بینایی داخل چشم و دید فرد تحت تأثیر قرار بگیرند. برای آشنایی با درمان گلوکوم با روش جراحی در این مقاله از سایت دکتر رضا پورمازار همراه ما باشید.

چه زمانی برای درمان گلوکوم می‌ توان از جراحی استفاده کرد؟

در مرحله اول زمانی‌ که برای آب‌ سیاه یا گلوکوم به پزشک متخصص مراجعه می‌ شود، به‌ منظور کاهش فشار چشم قطره‌ های چشم یا داروهای خوراکی تجویز خواهد شد. زمانی‌ که این داروها مؤثر نباشند و شرایط بیمار بدتر شود، لازم است جراحی انجام شود؛ همچنین در مواردی عوارض جانبی شدید مثل افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب یا ناتوانی جنسی می‌ تواند تأثیرات مخربی داشته باشد و ترجیح متخصص به اقدام برای جراحی شود. معمولاً بسیاری از افراد با فشار چشم بالا مراجعه می‌ کنند که خطر از دست رفتن بینایی وجود دارد و باید هر چه سریع‌ تر جراحی انجام گیرد.

درمان گلوکوم به جراحی نیاز دارد

درمان گلوکوم به جراحی نیاز دارد

انواع جراحی برای درمان گلوکوم یا آب‌ سیاه

در ابتدا پزشکان برای درمان گلوکوم از جراحی لیزر استفاده می‌ کنند که پس‌ از آن بیمار می‌ تواند به خانه برگردد و از روز بعد روال عادی زندگی خود را از سر بگیرد. در این روش با استفاده از نور شدید لوله‌ های مسدود شده باز می‌ شوند و مایع چشم تخلیه خواهد شد. نتایج این روش معمولاً تا چند هفته نمایان می‌ شود. برخی از انواع جراحی‌ های لیزر برای گلوکوم را در ادامه بررسی می‌ کنیم.

  • تربکولوپلاستی لیزر آرگون ALT

با این روش برای تخلیه مایعات گرفتگی‌ های چشم باز می‌ شوند. در این حالت پزشک معمولاً برای مشاهده‌ میزان رضایت از این روش ابتدا نیمی از گرفتگی‌ ها را درمان می‌ کند و سپس نیم دیگر انجام می شود. معمولاً در ۷۵ درصد افراد مبتلا به گلوکوم این روش بسیار مؤثر و مفید واقع شده‌ است.

  • ایریدوتومی محیطی با لیزر LPI

گلوکوم با زاویه بسته یا تعیین زمان ایجاد می‌ شود که فضای بین عنبیه چشم و قرنیه خیلی کوچک باشد. مایعات و فشار در این بخش جمع شده و به واسطه ایریدوتومی محیطی با لیزر می‌ توان یک سوراخ کوچک در عنبیه ایجاد کرد و مایعات اضافی را از این روش خارج کرد و فشار چشم را کاهش داد.

  • ترابکولوپلاستی لیزر انتخابی SLT

زمانی‌ که روش تربکولوپلاستی لیزر آرگون موفقیت‌ آمیز نباشد، پزشک برای روش ترابکولوپلاستی لیزر انتخابی اقدام می‌ کنند. این روش هر چند وقت یک‌ بار برای نقاطی که تحت فشار هستند انجام می‌ شود.

  • سیکلو فوتوکواگولاسیون

زمانی‌ که سایر روش‌ های لیزر یا جراحی در کاهش تجمع مایع و فشار داخل چشم نقش مؤثری نداشته باشند، پزشک می‌ تواند از روش سیکلو فوتوکواگولاسیون برای درمان استفاده کند. در این روش برای کاهش فشار چشم لیزر به درون ساختار چشم تابانده خواهد شد و در برخی موارد برای کنترل گلوکوم لازم است با گذشت زمان این کار مجدداً تکرار شود.

این مقاله را هم بخوانید:
مزایا و معایب جراحی فمتولیزیک چشم

مواردی که باید پیش‌ از جراحی لیزر گلوکوم بدانید!

معمولاً جراحی لیزر در مطب پزشک یا کلینیک به‌ صورت سرپایی انجام می‌ شود که برای انجام آن چشمان بیمار بی‌ حس می‌ شود و نباید در طول درمان هیچگونه درد یا سوزشی را حس کند. البته لازم است بدانید که پس‌ از جراحی احساس سوزش یا سوختگی طبیعی است. در این حالت پزشک لنز خاصی را روی چشمان بیمار قرار می‌ دهد و سپس درمان را به واسطه تاباندن لیزر روی نقطه‌ دقیق انجام می‌ دهد این کار دقیقاً مثل یک فلاش بسیار سریع و روشن انجام می‌ شود.
پس‌ از انجام جراحی دید بیمار کمی تار است و ممکن است کمی احساس درد یا ناراحتی داشته باشد که کاملاً طبیعی بوده و به‌ مرور برطرف می‌ شود. فشار چشم بیمار پس‌ از عمل در طول چند ساعت توسط پزشک بررسی می‌ شود و سپس مرخص خواهد شد. در موارد خاص لازم است بیمار به داروهای خود ادامه دهد تا فشار چشم تحت کنترل قرار بگیرد.

روش‌ های دیگر جراحی گلوکوم

زمانی‌ که مصرف دارو یا انجام جراحی لیزر موثر نباشد و فشار چشم کاهش پیدا نکند، لازم است جراحی معمولی انجام شود. در این روش بهبودی بیمار چند هفته زمان لازم دارد. در ادامه برخی از این روش‌ ها را معرفی می‌ کنیم.

  • جراحی کاشت درن

در این روش برای تخلیه مایع داخل چشم یک لوله کوچک درون چشم قرار می‌ گیرد. امروزه ایمپلنت هایی برای این کار وجود دارند که حداقل تهاجم را خواهند داشت.

  • ترابكولكتومی

در این روش جراحی یک برش کوچک در قسمت سفید چشم ایجاد می‌ شود و مقداری از شبکه بافت داخل آن خارج خواهد شد. این روش کمک شایانی به تخلیه مایعات اضافی داخل چشم می‌ کند. پس‌ از انجام کار لازم است برای جلوگیری از تشکیل بافت اسکار، مقداری دارو همراه جراحی مصرف شود.

  • الکتروکوتر

در این روش برش ظریفی در لوله‌ های تخلیه کننده چشم به واسطه دستگاه حرارتی به‌ نام ترابکتوم ایجاد می‌ شود. این کار باعث می‌ شود که گرما به شبکه‌ بافتی داخل چشم برسد و باعث کاهش تجمع و فشار مایعات شود. تهاجم این روش نسبت‌ به روش جراحی کاشت درن و ترابكولكتومی کم‌ تر است.

این مقاله را هم بخوانید:
درمان تنبلی چشم

آیا درمان گلوکوم به واسطه جراحی خطرناک است؟

احتمال ابتلا به آب‌ مروارید پس‌ از جراحی گلوکوم افزایش پیدا می‌ کند. اما از جمله خطرات احتمالی این نوع روش درمانی می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:
• درد یا قرمزی چشم
• فشار چشمی کم یا خیلی زیاد
• اختلال در بینایی
• عفونت
• خونریزی در چشم
• التهاب چشم
دید از دست‌ رفته به‌ هیچ‌ عنوان توسط جراحی گلوکوم بر نمی‌ گردد و اگر پس‌ از جراحی مجدداً فشار چشم افزایش پیدا کرد، نیاز به جراحی یا مصرف دارو است. بنابراین کسانی که دچار فشار چشم هستند باید دائماً تحت‌ نظر متخصص قرار بگیرند.

درمان گلوکوم به جراحی نیاز دارد

درمان گلوکوم به جراحی نیاز دارد

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق ما سعی کردیم روش‌ های درمان گلوکوم به واسطه جراحی و لیزر را بررسی کنیم تا اگر شما نیز خودتان یا نزدیکانتان دچار آب سیاه هستید، بدانید هر کدام از روش‌ ها چه تأثیری در روند درمان دارند. همان‌ طور که ذکر شد کسانی که دچار آب سیاه هستند یا قبلاً آن را جراحی کردند باید به‌ صورت دوره‌ ای تحت نظر متخصص قرار بگیرند تا شرایط آن‌ ها کنترل شود.
دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری‌ های چشمی در این زمینه به شما کمک خواهند کرد. برای دریافت نوبت ویزیت حضوری می‌ توانید با شماره‌ های درج شده در این سایت تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *