دلایل خارش چشم

دلایل خارش چشم

دلایل خارش چشم چیست؟

خارش چشم یکی از مسائل ناخوشایندی است که به دلایلی متعددی اتفاق می افتد. خارش شدید چشم متاسفانه علائمی مانند قرمزی، التهاب، سوزش، آبریزش و…را به همراه دارد. درصد زیادی از افراد در صورت خارش شدید چشم دائما چشمان خود را با کمک انگشتان دست مالش می دهند تا مقداری از خارش و سوزش آن را بکاهند.
اما این مسئله خود نیز باعث آسیب های جدی به قرنیه و همچنین عفونت نیز می شود. کسانی که با خارش چشم همراه هستند، اغلب اوقات با علت بروز این مسئله آشنا نیستند. به همین دلیل ما در این بخش از محتوا به بررسی این موضوع که دلایل خارش چشم چیست؟ می پردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب زیر همراه ما باشید.

  • حساسیت های فصلی

متاسفانه عده ای از افراد در برخی از ماه های سال با خارش شدید چشم و قرمزی آن ها همراه می شوند. با آغاز برخی از فصل ها، خصوصاً فصل بهار؛ عده زیادی از مردم ممکن است به دلیل گرده افشانی گیاهان دچار خارش چشم و ریزش اشک شوند. در صورتی که فردی علاوه بر خارش چشم با علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه و…همراه است، قطعاً علت خارش شدید چشم ها حساسیت فصلی است.
حساسیت فصلی باعث فعال شدن هیستامین در بدن افراد می شود. با فعال شدن هیستامین علائمی مانند خارج شدن اشک از چشم، خارش چشم، قرمزی چشم، عطسه و…برای انسان اتفاق می افتد. حساسیت فصلی مشکل چندانی برای چشم ایجاد نمی کنند و در اغلب اوقات بعد از گذشت چند روز با مصرف داروهای آنتی هیستامین درمان می شوند.

دلایل خارش چشم

دلایل خارش چشم

  • خشک شدن چشم ها

خشکی چشم یکی از عارضه هایی است که به مرور زمان باعث خارش چشم ها می شود. در اثر بروز این عارضه، فضای داخل چشم انسان به دلیل نبود رطوبت خشک می شود. خشک شدن بخش داخلی چشم باعث می شود تا فرد خارش شدیدی را در چشم ها تجربه کند. خارش ناشی از بیماری خشکی چشم در بیشتر مواقع با درد و قرمزی همراه است.
متاسفانه پلک نزدن مداوم، استفاده طولانی مدت از تلفن همراه و سایر لوازم هوشمند باعث بروز این اتفاق می شوند. کسانی که به هر دلیلی از خشکی شدید چشم رنج می برند؛ باید برای درمان شدن به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند. دکتر متخصص چشم با تجویز انواع قطره های چشمی و سایر روش های درمانی با درمان خشکی چشم باعث بهبود خارش چشم ها می شود.

  • خستگی شدید چشم

در صورتی که بعد از خیره شدن مداوم به کتاب یا صفحه نمایش لب تاپ، تلفن همراه و…با خارش چشم باشید، باید بدانید که ممکن است علت اصلی بروز این اتفاق خستگی شدید چشم ها باشد. مطالعه طولانی مدت، استفاده طولانی مدت از گوشی و لب تاپ، رانندگی برای مدت طولانی، نداشتن استراحت کافی و…از عواملی هستند که به دلیل خسته شدن چشم ها باعث خارش چشم می شوند. این مسئله در اکثر مواقع با کمی استراحت رفع می شود. اما کسانی که به دلیل کار یا فعالیت های روزانه خود دائما باید در حال رانندگی یا استفاده از تجهیزات هوشمند باشند؛ باید برای رفع جدی این مسئله به پزشک متخصص چشم نیز مراجعه کنند.

  • استفاده از لوازم بهداشتی و آرایشی بی کیفیت

در برخی از موارد استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی بی کیفیت باعث می شود تا فرد با خارش و قرمزی شدید چشم همراه باشد. متاسفانه استفاده از لوازم بهداشتی و آرایشی بی کیفیت باعث می شود تا مواد شیمیایی آسیب زا در اثر برخورد با چشم باعث عفونت و التهاب شوند. عفونت چشم ها به مرور زمان موجب می شود تا چشم با خارش و قرمزی زیادی همراه باشند.

  • انواع عفونت های میکروبی، قارچی و ویروسی

چشم ها از لایه های ظریف و نازکی تشکیل شده اند که در برابر عفونت های میکروبی، قارچی و ویروسی با حساسیت زیادی همراه هستند. ورود انواع آلودگی در اثر حضور در محیط های آلوده، مالیدن چشم به دستان آلوده و…باعث عفونت لایه های مختلف چشم نیز می شود. انواع عفونت های چشمی باعث خارش چشم، التهاب چشم، قرمزی، درد و…می شوند. کسانی که دلایل موجه برای خارش چشمان خود ندارند، باید برای درمان به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند. پزشک متخصص چشم با معاینه چشم به بررسی علت عفونت چشمی می پردازد. اغلب پزشکان از انواع دارو و قطره برای بر طرف کردن عفونت چشم استفاده می کنند.

دلایل خارش چشم

دلایل خارش چشم

چه راه هایی برای پیشگیری از خارش شدید چشم ها وجود دارد؟

خارش چشم ممکن است برای اغلب افراد نگران کننده و ناخوشایند باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از بروز این مسئله از آن پیشگیری شود. روش های متفاوتی برای پیشگیری از خارش شدید چشم وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارت هستند از:
1. در صورت تجربه حساسیت های فصلی باید از ماسک، عینک و…در هنگام خارج شدن از منزل استفاده شود.
2. باید از مصرف انواع لوازم آرایشی و بهداشتی که از مواد شیمیایی آسیب زا و غیر استاندارد تهیه می شوند، پرهیز شود.
3. بهتر است میزان استفاده از لوازم هوشمند مانند لب تاپ، تلفن همراه و…برای مدت طولانی و در شب کاهش پیدا کند.
4. برای جلوگیری از خشک شدن فضای داخل چشم بهتر است هر چند وقت یک بار به چشم ها استراحت داده شود. همچنین بهتر است در طول روز به دفعات بیشتری نسبت به قبل پلک زده شود.

این مقاله را هم بخوانید:
علت آب مروارید در جوانی

مراجعه به پزشک
در مطلب فوق به بررسی اینکه چه عواملی باعث خارش شدید چشم می شوند، پرداختیم. دانستیم که متاسفانه عواملی مانند حساسیت های فصلی، استفاده از لنز، عفونت چشمی، خستگی شدید و…باعث خارش شدید چشم می شوند. اکثر افراد در صورت خارش شدید چشم دائماً چشمان خود را مالش می دهند این مسئله نیز خود باعث آسیب بیشتر چشم می شود.
بنابراین اگر به هر دلیلی با خارش شدید چشم همراه هستید، باید برای معاینه و درمان، به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید. دکتر رضا پورمازار، جراح و متخصص بیماری های چشمی، یکی از پزشکان مطمئن و با تجربه ای است که می توانید برای درمان بیماری های مرتبط با چشم به ایشان مراجعه کنید. دکتر رضا پورمازار با استفاده از جدیدترین تکنیک های روز درمانی و استفاده از دستگاه های مجهز، درمان بسیاری از بیماری های چشمی را انجام می دهد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *