رادیوتراپی چشم

رادیوتراپی چشم

رادیوتراپی چشم

رادیوتراپی چشم یک روش درمانی بروز است که برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. این روش کمترین آسیب را به سلول ها و بافت های طبیعی وارد می کند؛ به همین دلیل امروزه مورد استقبال قرار گرفته اند. حساسیت پرتودرمانی زیاد است؛ از این رو باید حتما زیر نظر پزشک متخصص انجام شود. بیماران سرطانی با این روش بهبودی خود را به دست می آورند. رادیوتراپی چشم به روش های مختلف انجام می شود و پزشک تشخیص می دهد که هر فردی با کدام روش درمان شود. اگر شناخت کافی از رادیوتراپی ندارید، ما در این مطلب سعی کردیم تا اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی با رادیوتراپی چشم

رادیوتراپی از درمان های پیشرفته برای سرطان بوده که به صورت کاملا تخصصی انجام می شود. این فرآیند به صورت مستقیم بر روی سلول های سرطانی تاثیر گذاشته و مانع از گسترش آنها می شود. در رادیوتراپی پرتوهایی پر انرژی با دوز بالا از دستگاه ساتع می شود که به از بین رفتن سلول های سرطانی کمک زیادی می کند. این یک روش مدرن بوده که اگر با دوز پایین به کار گرفته شود می توان از آن برای تصویربرداری فک و دندان و استخوان استفاده کرد. دستگاه استفاده شده در رادیوتراپی قابل تنظیم بوده و بدین ترتیب سطح کاربری گسترده ای دارد.
روش هایی که پزشک برای انجام رادیوتراپی انتخاب می کند متفاوت بوده و بستگی به نوع بیماری و شدت آن دارد . این کار به صورت داخلی و خارجی صورت می گیرد تا نتیجه خوبی برای درمان داشته باشد. بیمارانی که از سرطان چشم رنج می برند تحت درمان قرار می گیرند تا با رادیوتراپی بیماری آنها کنترل شود و بهبود پیدا کنند. امواج اشعه ایکس و گاما به خوبی از بدن عبور کرده و تنها روی سلول های سرطانی و مخرب تاثید می گذارند؛ بدین ترتیب سلول های سالم بدن در امان هستند. قدرت بالایی که این دستگاه دارد باعث شده تا میزان رضایت از این درمان روز به روز بیشتر شود.

رادیوتراپی چشم

رادیوتراپی چشم

انواع روش های رادیوتراپی چشم

رادیوتراپی خود یک درمان عالی بوده که می تواند به تنهایی تاثیرات مثبتی بر درمان سرطان داشته باشد. در برخی مواقع رادیوتراپی بعد از عمل جراحی استفاده می گردد تا عمل نتیجه بهتری برای بیمار به همراه داشته باشد. از نظر نوع درمان می توان رادیوتراپی را به ۲ دسته تقسیم کرد:
1. رادیوتراپی داخلی : در این روش پزشک از اپلیکاتورهای ویژه چشم استفاده می کند. دانه های رادیواکتیو که از دستگاه ساطع می شوند در کنار بافت های سرطانی و تومورها کاشته می شوند تا از گسترش آنها جلوگیری کنند. این کاشت به مدت یک هفته زمان می برد؛ سپس برداشته می شوند. بیمارانی که این روش را تجربه می کنند نیاز به بستری شدن دارند. رادیوتراپی داخل نسجی از این روش است که در آن از مواد رادیواکتیو استفاده می شود. رادیوتراپی داخل حفره ای و سیستمیک هم به عنوان روش های داخلی معرفی می شوند.
2. رادیوتراپی خارجی: این روش درمانی بیشتر برای تومورهای نوع اربیتال استفاده می شود که در آن اشعه به سمت تومور هدف گرفته می شود و ممکن است به بافت های اطراف هم آسیب وارد کند. این روش بیشتر برای بیماران سرپایی استفاده می شود و نیازی به بستری شدن ندارد. رادیوتراپی خارجی می تواند حین عمل جراحی هم انجام شود. تومورهای که امکان خارج کردن آنها از چشم وجود ندارد با این روش درمان می شوند. دستگاه اشعه هایی را با دوز بالا به سمت تومور سرطانی هدایت می کند. رادیوتراپی تطبیقی سه بعدی هم جزء روش های خارجی بوده که دقت و سرعت بالایی هم دارد و بیشتر متخصصان برای درمان سرطان چشم از آن استفاده می کنند.

این مقاله را هم بخوانید:
مراقبت های بعد از جراحی ریلکس اسمایل چشم

تاثیر رادیوتراپی بر سلول های سرطانی چشم

رادیوتراپی چه به صورت داخلی انجام شود و چه خارجی می تواند تاثیراتی مستقیم روی سلول های سرطانی داشته باشد و مانع از گسترش آنها در سایر بافت های چشم شود. این تاثیر به قدری زیاد بوده که امروزه بیشتر متخصصان به این روش درمانی تاییدیه لازم را داده اند. عملکرد رادیوتراپی روی تومورهای سرطانی به این صورت است که پرتوهایی را با دوز بالا تولید و به سمت تومور هدایت می کند تا بتواند رشد سلول ها را متوقف سازد.
هدف اصلی این روش درمانی کاهش سلول های سرطانی در چشم است که توانسته با عملکرد خوب خود به این هدف جامه عمل بپوشاند. رادیوتراپی طی چند جلسه انجام می شود و افراد می توانند نتیجه خوبی را مشاهده کنند چون علائم سرطان کم کم کاهش پیدا می کند. اگر بیمار به طور کامل درمان نشود اما می توان با رادیوتراپی تا حد زیادی تومور سرطانی را کوچک کرد تا فشار روی سایر بافت ها کمتر شود. برای برطرف کرد درد ناشی از سرطان یا جلوگیری از کوری چشم این روش درمانی بهترین گزینه بوده و می تواند به بیمار کمک زیادی کند.
بیشتر بیمارانی که از سرطان چشم رنج می برند به رادیوتراپی نیاز پیدا می کنند و باید تحت درمان قرار بگیرند تا بیماری آنها بیشتر نشود. تاثیر رادیوتراپی تنها بر سلول های سرطانی نیست؛ بلکه به تقویت سلول های سالم هم کمک می کند تا بتوانند راحت تر با سرطان مبارزه کنند. سلول های سالم با این روش بازسازی می شوند تا بتوانند دوباره به حیات خود ادامه دهند و سیستم ایمنی بدن مجدد احیا شود.

این مقاله را هم بخوانید:
روش های پیشگیری از آب سیاه چشم

نحوه انجام رادیوتراپی چشم

رادیوگرافی چشم توسط دستگاه های پیشرفته انجام می شود و نیاز است که پزشک متخصص این کار را انجام دهد. برای شروع کار بیمار باید از گان که بهداشتی است استفاده کند و چشم را برای انجام این کار آماده کند . بیمار به محل درمان هدایت می شود. برای اینکه پزشک دید و تمرکز کافی روی چشم بیمار داشته باشد، بهتر است بیمار روی تخت بخوابد. در این شرایط پزشک متخصص یا رادیوتراپیست از روی علائم ظاهری بیمار وضعیت بدن او را تنظیم می کند و تحت نظر دارد. وقتی دستگاهی شروع به تابش پرتوهای ایکس و گاما می کند، بیمار می تواند آنها را مشاهده کند.
بی خطر بودن این نورها باعث شده تا کنترل وضعیت بیمار برای پزشک آسان تر باشد. هر جلسه درمان به همین شکل ادامه پیدا می کند تا درمانگر بتواند علائم بهبودی را مشاهده کند. ثابت و بی حرکت ماندن بیمار در این شرایط اهمیت زیادی دارد و نفس کشیدن به حالت طبیعی مانعی ندارد. پزشک متخصص برای اینکه بتواند تمام حالات بیمار را تحت نظر داشته باشد خود به اتاق دیگری می رود تا بتواند از طریق صفحه تلویزیونی شرایط بیمار را کنترل کند. صدای بیمار از طریق بلندگوهای شنیده می شود؛ بنابراین او نباید احساس تنهایی و ترس کند.

علائم بعد از اتمام رادیوتراپی چشم

بعد از رادیوتراپی چشم اصولا بیماران علائمی را مشاهده می کنند که در صورت شدید شدن علائم باید به سرعت به پزشک مراجعه کنند. از تغییرات مهمی که در بدن رخ می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• درد در چشم ممکن است بیشتر شود و تا مدت ها ادامه داشته باشد.
• تورم و برآمدگی در ناحیه مورد نظر دیده می شود و ممکن است با کبودی و خونریزی جدیدی همراه باشد.
• اشتهای فرد تغییر کرده و ممکن است حالت تهوع و استفراغ داشته باشد.
• اسهال و یبوست در برخی افراد دیده می شود.
• وزن بدون دلیل کاهش پیدا می کند.
• گرفتگی صدا و تب و سرفه از دیگر علائم بعد از رادیوتراپی است.

رادیوتراپی چشم


رادیوتراپی چشم

مراجعه به پزشک
چشم مهمترین عضو بدن است؛ به همین دلیل بیمارانی که به سرطان چشم مبتلا هستند، سعی می کنند تا با انتخاب یک پزشک با سابقه و مجرب بهترین نتیجه درمانی را دریافت کنند. رادیوتراپی چشم به عنوان یک روش درمانی موثر برای درمان سرطان معرفی می شود که نیاز به دقت و تمرکز زیادی دارد و تنها باید از طریق پزشک انجام شود. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشم با انجام رادیوتراپی توانسته به بیماران خدمت بزرگی کند. این پزشک با سابقه، دانش کافی در حوزه بیماری های چشم دارد و می تواند به بیماران سرطانی کمک زیادی کند.

این مقاله را هم بخوانید:
بیماری اشتارگات چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *