بهترین روش های درمانی بیماری چشمی تیروئيد

بهترین روش های درمانی بیماری چشمی تیروئيد

بهترین روش های درمانی بیماری چشمی تیروئيد

بیماری چشمی تیروئید (TED)، یکی از نشانه های بیماری گریوز است که ناشی از وضعیت ایمنی خود بدن است. TED باعث تورم و فشار در چشم ها می شود و ممکن است باعث مشکلات در بستن آن ها شود. این وضعیت مترسک به نظر می رسد، اما روش های مختلفی برای درمان آن وجود دارد و بیشتر افراد با درمان مناسب، بدون از دست دادن بینایی پایدار، بهبود می یابند.

درمان علائم با دارو

برای مقابله با التهاب، از کورتیکواستروئیدها استفاده کنید. این داروها، درمان شایع برای TED، به ویژه در مراحل فعال بیماری هستند. کورتیکواستروئیدها با کاهش تورم و التهاب، فشار روی چشم ها را کاهش می دهند. نوع مصرف (قرصی یا وریدی) بسته به تشخیص پزشک متفاوت است.

بهترین روش های درمانی بیماری چشمی تیروئيد

بهترین روش های درمانی بیماری چشمی تیروئيد

کورتیکواستروئیدها فقط با نسخه پزشکی تجویز می شوند، بنابراین برای دریافت آن ها به پزشک مراجعه کنید.

تمام داروها را با دقت و به طور دقیق به دستور پزشک مصرف کنید. هیچ گاه از داروهایی که پزشک شما تجویز نکرده است، استفاده نکنید.

پردنیزون یکی از کورتیکواستروئیدهای معمولی است که پزشک ممکن است تجویز کند. پزشک ممکن است با دوزهای مختلف پردنیزون مانند ۸۰-۱۰۰ میلی گرم آغاز کند، اما دوزهای کمتری مانند ۳۰-۴۰ میلی گرم هم ممکن است برای کنترل مناسب فعالیت تیروئید موثر باشد و عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

با استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، پاسخ ایمنی خود را کاهش دهید. TED یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن شما به طور نامتعادل و بیش از حد فعال می شود و به بافت های سالم حمله می کند. داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، این پاسخ ایمنی را کاهش داده و از حمله به خود جلوگیری می کنند. پزشک ممکن است این داروها را برای بهبود علائم TED و پیشگیری از تشدید آن تجویز کند.

این مقاله را هم بخوانید:
علائم آب مروارید در نوزادان

پزشک شما ممکن است از سرکوب کننده های ایمنی به صورت موقت یا دائمی برای کنترل TED استفاده کند.

وقتی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنید، به سلامتی خود دقت بیشتری ببخشید؛ زیرا ممکن است شما به عفونت ها حساس تر شوید. یک رژیم غذایی سالم را رعایت کنید، مکمل های ویتامین مصرف کنید و به بهداشت دست های خود توجه کنید.

برای کنترل سطح تیروئید، از بلوکرهای بتا استفاده کنید. فعالیت بیش از حد تیروئید می تواند باعث ظهور TED شود؛ بنابراین پس از کنترل علائم اولیه، پزشک ممکن است تلاش کند تا سطح تیروئید شما را تحت کنترل قرار دهد. بلوکرهای بتا تاثیر هورمون های تیروئید را کاهش می دهند و به طور موثر تیروئید پرکار را کنترل می کنند. هنگامی که پزشک شما این دارو را تجویز کرد، حتماً دستورات پزشک خود را در مورد مصرف این دارو رعایت کنید.

بلوکرهای بتا می توانند ضربان قلب و فشار خون شما را کاهش دهند که هر دو از عوارض پرکاری تیروئید هستند. این اقدام می تواند فشار چشم شما را کاهش داده و تورم را کاهش بدهد.

مراقبت در خانه

برای کاهش ناراحتی و تورم ناشی از بیماری گریوز توکسیک، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. این روش می تواند بهبودی در کیفیت زندگی شما داشته باشد. برای انجام این کار، یک حوله را با آب سرد خیس کنید و سپس آن را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی چشمان خود قرار دهید. این روش را تا ۴ بار در روز تکرار کنید.

همچنین می توانید از کیسه یخ نیز استفاده کنید، اما استفاده از دستمال سرد بهتر است زیرا رطوبت برای چشمان شما مفید است. در صورت استفاده از کیسه یخ، حتما آن را در یک حوله بپیچید تا مستقیماً با پوست شما تماس نگیرد.

این مقاله را هم بخوانید:
رفع خستگی چشم

هنگام استفاده از کمپرس سرد، بر روی چشمان خود فشار ندهید زیرا این ممکن است دردناک باشد. فقط اجازه دهید کمپرس بر روی چشمان شما قرار بگیرد.

اگر چشمان شما خشک است، می توانید از قطره های چشمی  روان کننده استفاده کنید. قطره های چشمی  مبتنی بر ژل معمولاً بهترین هستند زیرا ماندگاری بیشتری دارند و چشم را به طور مؤثرتری رطوبت می بخشند. از آنها به ویژه هنگام خواب استفاده کنید تا از خشک شدن چشمان خود در شب جلوگیری کنید.

به دنبال قطره های چشمی با محتوای ۱٪ متیل سلولز باشید و طبق دستورالعمل توصیه شده استفاده کنید. همچنین، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا قطره های مناسب برای شرایط خاص شما را توصیه کند.

هنگام خواب، سر خود را بالا بیاورید تا از تورم کاهش یابد. این کار باعث تخلیه مایعات از سر شما می شود. برای این منظور، از یک بالش اضافی زیر سر خود استفاده کنید یا اگر تخت خود قابل تنظیم است، آن را در یک مکان بالا قرار دهید تا سرتان بالا نگه داشته شود.

هنگام خواب، از پوشش چشم استفاده کنید تا از خشک شدن چشمان خود جلوگیری کنید. ماسک خواب یا پوشش چشم می تواند در این زمینه به شما کمک کند. در صورت نیاز، از نوار پزشکی برای بستن چشم در شب استفاده کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

جستجو در درمان های جراحی

اگر استفاده از استروئیدها نتیجه مطلوبی در کاهش ورم چشم شما نداشت، روش درمانی دیگری که پیشنهاد می شود، رادیوتراپی مداری است. در این روش، اشعه ایکس به بافت های پشت چشم هدف می شود تا در چند روز اولیه، این بافت ها کوچک شده و فضای بیشتری در حفره چشم فراهم شود. این اقدام باعث کاهش فشار روی چشم می شود. اگر در پاسخ به استفاده از کورتیکواستروئیدها نتیجه مطلوبی نداشته باشید، پزشک ممکن است این روش را برای کاهش التهاب توصیه کند.

این مقاله را هم بخوانید:
انواع بیماری های ژنتیکی چشم

روش رادیوتراپی دردآور یا تهاجمی نیست و به عنوان یک روش درمانی قدیمی شناخته می شود. با این حال، برخی از پزشکان ممکن است به اثربخشی آن شک داشته باشند. اگر پزشک شما از این روش استفاده نکرده باشد، این امر عادی است.

اگر شما نمی توانید چشمان خود را بسته نگه دارید، ممکن است پلک های خود را از طریق جراحی طولانی تر کنید. بیماری گریوز توکسیک باعث جمع شدن پلک ها می شود و ممکن است بستن چشم ها برای شما دشوار باشد. اگرچه تورم چشم کاهش می یابد، اما ممکن است هنوز هم نتوانید چشمان خود را ببندید، در این صورت پزشک ممکن است جراحی طولانی کردن پلک را توصیه کند. این جراحی از تحریک و خشکی جلوگیری می کند و در بسیاری از موارد می توان آن را در مطب پزشک انجام داد و بیمار را در عرض چند ساعت به خانه فرستاد.

بهترین روش های درمانی بیماری چشمی تیروئيد

بهترین روش های درمانی بیماری چشمی تیروئيد

بهترین دکتر درمان مشکلات چشمی تیروئید

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی مشکلات چشمی تیروئید شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک با تجربه با عملکرد ثابت شده خوب می تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه و عوارض آن راحت کند. شما برای درمان مشکلات چشمی تیروئید خود می توانید به دکتر رضا پورمازار متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین روش های روز دنیا مشکلات چشمی را درمان می کنند. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با بیماری های مختلف چشمی می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای شب کوری هستید یا خیر.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *