موثرترین روش درمان تنبلی چشم در کودکان

موثرترین روش درمان تنبلی چشم در کودکان

معرفی موثر ترین روش های درمان تنبلی چشم در کودکان

رشد نادرست بینایی در یکی از چشم های کودک به عنوان بیماری تنبلی چشم شناخته می شود. در بیماری تنبلی چشم، کودکان قادر به مشاهده دقیق محیط اطراف با یکی از چشم ها نیستند. این بیماری باعث می شود تا مغز کودک تنها سیگنال بینایی را از چشم سالم دریافت کند. بیماری تنبلی چشم ممکن است در صورت درمان نشدن باعث نابینایی کودک شود.
آمبلیوپی در صورت تشخیص به موقع در همان کودکی قابل درمان است. هرچه قدر سن کودک کمتر باشد؛ احتمال بهبودی کامل افزایش پیدا می کند. در مطلب زیر به معرفی موثر ترین روش های درمان تنبلی چشم در خردسالان می پردازیم.

درمان تنبلی چشم در کودکان با عینک

تحقیقات نشان می دهد که عیوب انکساری چشم مانند نزدیک بینی و دوربینی ممکن است باعث بروز بیماری تنبلی چشم شوند. اگر علت تنبلی چشم در کودکان عیوب انکساری چشم باشد؛ پزشک چشم با تجویز عینک های اصلاحی باعث بهبود این عیوب می شود.
زمانی که عیوب انکساری، در چشم خردسالان درمان شود، متخصص چشم با تمرین دادن چشم ها و تقویت چشم ضعیف شده؛ باعث درمان کامل بیماری آمبلیوپی در کودکان می شود. امروزه نوعی عینک هوشمند برای کودکان مبتلا به تنبلی چشم طراحی شده است که می تواند در کنار عینک های اصلاحی به درمان تنبلی چشم کمک کند. با استفاده از عینک آمبیلیز، کودکان نیازی به استفاده از پد برای بستن چشم ها ندارند.

موثرترین روش درمان تنبلی چشم در کودکان

موثرترین روش درمان تنبلی چشم در کودکان

درمان تنبلی چشم در کودکان با جراحی کاتاراکت

مطالعات نشان می دهد که عارضه آب مروارید (کاتاراکت) در کودکی احتمال ابتلا تنبلی چشم را افزایش می دهد. کسانی که از آب مروارید مادرزادی رنج می برند و در سن کودکی به تنبلی چشم دچار شده اند؛ باید عمل کاتاراکت چشم را انجام دهند. عمل کاتاراکت نوعی جراحی سرپایی است که طی آن عدسی آسیب دیده از چشم خارج می شود.
جراح بعد از خارج کردن عدسی آسیب دیده؛ از عدسی مصنوعی داخل چشمی برای درمان کاتاراکت استفاده می کند. به گفته پزشکان این جراحی برای کودکان زیر دو سال ممکن است کمی خطرناک باشد. عمل آب مروارید ممکن است باعث التهاب چشم کودک شود.
اگر کودکی به تنبلی چشم دچار باشد؛ پزشک متخصص بعد از سن دو سالگی و بعد از بررسی شرایط بیمار، عمل کاتاراکت چشم را انجام می دهد؛ تا بیماری تنبلی چشم کودک نیز درمان شود.

این مقاله را هم بخوانید:
بیماری رتینوبلاستوما در کودکان

درمان تنبلی چشم در اطفال با عمل افتادگی پلک

افتادگی پلک از دلایلی است که می تواند موجب بروز تنبلی چشم در کودکان شود. افتادگی پلک باعث می شود تا انسان نتواند از چشم ها برای مشاهده محیط اطراف استفاده کند. این موضوع موجب می شود تا مغز انسان از سیگنال چشمی که افتادگی پلک ندارد؛ استفاده کند. در نهایت چشمی که دارای پلک افتاده ای است ضعیف می شود و فرد دچار تنبلی چشم می شود.
برای درمان تنبلی چشم ناشی از افتادگی پلک؛ جراح عمل افتادگی پلک را انجام می دهد. رفع افتادگی پلک باعث می شود تا محدوده بینایی چشم بیشتر شود. در پایان این عمل پزشک چشم از سایر روش های درمان مانند عینک آمبیلیز، بستن چشم با پد، تمرینات چشمی و… به درمان کامل تنبلی چشم در خردسالان می پردازد.

درمان تنبلی چشم در خردسالان با جراحی استرابیسم

استرابیسم (انحراف چشم) عامل دیگری است که باعث بیماری آمبلیوپی در کودکان می شود. انحراف یا لوچی چشم باعث می شود تا چشم ها در جهات مختلفی حرکت کنند و حرکت یکسانی نداشته باشند. اگر علت بیماری تنبلی چشم انحراف چشم باشد؛ پزشک متخصص با انجام جراحی استرابیسم علاوه بر لوچی، درمان آمبلیوپی را شروع می کند.

موثرترین روش درمان تنبلی چشم در کودکان

موثرترین روش درمان تنبلی چشم در کودکان

بهترین روش برای درمان تنبلی چشم در کودکان چیست؟

بهترین روش برای درمان تنبلی چشم در اطفال توسط پزشک متخصص تعیین می شود. جراح و متخصص بیماری های چشمی بعد از تشخیص علت تنبلی، زمان مبتلا شدن کودک به آمبلیوپی، شدت پیشرفت بیماری تنبلی چشم و شرایط عمومی بیمار، بهترین روش برای درمان تنبلی چشم در خردسالان را تعیین می کند.
ممکن است شرایط بیماری تنبلی چشم به گونه ای باشد که پزشک از چند روش ترکیبی برای درمان قطعی و موثر استفاده کند. معمولاً بعد از انجام هر جراحی، پزشک با تجویز تمرینات اصلاحی، برنامه غذایی مناسب و ارائه راهکارهای مختلف درمان تنبلی چشم را انجام می دهد.

این مقاله را هم بخوانید:
عوامل مهم کاهش بینایی کودکان

مراجعه به پزشک
تنبلی چشم در کودکان در صورت تشخیص به موقع در همان کودکی درمان می شود. چنانچه تنبلی چشم در کودکان به دلیل بیماری هایی چون استرابیسم، افتادگی پلک، کاتاراکت و…باشد، جراح چشم با انجام جراحی و ترکیب سایر روش های درمانی به ترمیم می شود.
نکته که برای درمان تنبلی چشم باید به آن توجه شود؛ انتخاب چشم پزشک متخصص و معتبر است. دکتر رضا پورمازار یکی از پزشکان ماهر و باتجربه است که با کمک دستگاه های پیشرفته و مدرن دنیا و تکیه بر دانش و تخصص خود درمان تنبلی چشم در اطفال را با جراحی انجام می دهد‌.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *