روش های درمان رتینوپاتی دیابتی

روش های درمان رتینوپاتی دیابتی

روش های درمان رتینوپاتی دیابتی

ابتلا به بیماری دیابت می تواند عوارض و مشکلات متعددی در چشم به وجود آورد. از جمله این عوارض می توان به بیماری های آب مروارید، آب سیاه، رتینوپاتی دیابتی و… اشاره داشت. این بیماری ناشی از تغییرات ایجاد شده در عروق خونی چشم ها عارض می شود و در انواع مختلف می توند عوارض دیگری برای چشم و بیمار ایجاد کند. درمان رتینوپاتی دیابتی پس از تشخیص به موقع آن، بسیار حائز اهمیت است و می تواند از بروز سایر مشکلات جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم با معرفی انواع رتینوپاتی دیابتی و علائم آن، به بررسی روش های درمان رتینوپاتی دیابتی بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

رتینوپاتی دیابتی چیست؟

با توجه به تحقیقات آماری به دست آماده در حدود 80 درصد از افراد بالای 15 سال مبتلا به بیماری دیابت از عوارض ناشی از آن، مانند بیماری رتینوپاتی دیابتی رنج می برند. در نتیجه اصلی ترین دلیل بروز رتینوپاتی دیابتی ابتلا به بیماری دیابت عنوان می شود. به آسیب دیدگی و ایجاد تغییرات در رگ های خونی شبکیه چشم رتینوپاتی گفته می شود که این عارضه منجر به نشت خون یا مایع از چشم می شود. از طرفی با بروز رتینوپاتی دیابتی، عروق خونی شکننده و کلاف مانند می شوند. در نهایت با آسیب شبکیه چشم، تصاویر تار، غیر شفاف و کج و معوجی به مغز ارسال خواهد شد.

روش های درمان رتینوپاتی دیابتی

روش های درمان رتینوپاتی دیابتی

انواع رتینوپاتی دیابتی

با توجه با میزان آسیب دیدگی که به عروق خونی چشم وارد می شود، رتینوپاتی دیابتی را در دو نوع مختلف دسته بندی می کنند. در ادامه به بررسی انواع رتینوپاتی دیابتی می پردازیم.

 • رتینوپاتی دیابتی اولیه

این نوع رتینوپاتی دیابتی به دلیل گسترش نیافتن رگ های خونی جدید با نام رتینوپاتی غیر تکثیری نیز شناخته می شود. با ضعیف شدن دیواره های رگ های خونی شبکیه، برآمدگی هایی در این رگ ها ایجاد می شود و در اثر فشار زیاد خون به درون شبکیه نشت می کند.

 • رتینوپاتی دیابتی پیشرفته
این مقاله را هم بخوانید:
علت تراخم چشم

شدیدترین نوع رتینوپاتی دیابتی نوع پیشرفته و تکثیری آن است. در این نوع بیماری، رگ های خونی به دلیل آسیب دیدگی های شدید به طور کامل مسدود شده و در نهایت منجر به تشکیل رگ های خونی غیر طبیعی می شوند. رگ های جدید باعث تراوش مایع ژله مانندی به داخل زجاجیه خواهند شد.

شایع ترین علائم بیماری رتینوپاتی دیابتی

علائم بیماری رتینوپاتی دیابتی با توجه به پیشرفت بیماری، بیشتر و شدیدتر می شوند. به طوری که در رتینوپاتی دیابتی نوع اولیه احتمال بروز علائم بسیار کم یا بدون علامت است؛ ولی در رتینوپاتی دیابتی پیشرفته، بیمار شاهد علائم بیشتری خواهد بود. در حالت کلی، از جمله این علائم عبارتند از:

 • تار شدن بینایی
 • نوسان بینایی با ضعیف و قوی تر شدن دید
 • ایجاد مشکل در تشخیص درست رنگ ها یا همان کوررنگی اکتسابی
 • ظاهر شدن لکه ها و سایه های مزاحم در مقابل دید، مانند مگس پران
 • مشاهده فضاهای کدر یا خالی در مقابل دید
 • مشاهده خون در چشم
 • نابینایی

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی

همان طور که پیش تر گفته شده، اصلی ترین عامل بروز بیماری رتینوپاتی دیابتی، ابتلا به بیماری دیابت است. با علم بر این موضوع، عواملی دیگری نیز هستند که باعث افزایش خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی می شوند. در برخی موارد با تغییر سبک زندگی و داشتن برنامه ریزی های غذایی و ورزشی سالم می توان از بروز این عوامل خطرزا پیشگیری به عمل آورد. از جمله عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی عبارتند از:

• طولانی تر بودن زمان ابتلا به بیماری دیابت
• کنترل نداشتن در میزان قند خون و افزایش تدریجی یا ناگهانی آن
• افزایش فشار خون
• افزایش کلسترول خون
• بارداری
• استعمال دخانیات و تنباکو و مصرف بیش از اندازه سیگار

این مقاله را هم بخوانید:
بیماری تیروئید چشمی

عوارض ناشی از ابتلا به رتینوپاتی دیابتی

با تشخیص به موقع رتینوپاتی دیابتی و شروع فرآیند درمانی می توان از بروز مشکلات جدی و خطرناک جلوگیری کرد. در غیر این صورت، رشد غیر طبیعی رگ های خون و انتشار مایع به شبکیه منجر به عوارض خطرناکی خواهد شد که در ادامه به بررسی این عوارض می پردازیم.

 • خونریزی زجاجیه
 • جداشدگی شبکیه
 • ابتلا به گلوکوم یا آب سیاه
 • کاهش بینایی
 • از دست دادن کامل بینایی

نحوه تشخیص رتینوپاتی دیابتی

با ظاهر شدن اولین علائم غیر طبیعی در بینایی و میدان دید، لازم است بیمار به پزشک متخصص چشم و بیماری های چشمی مراجعه داشته باشد. پزشک پس از گرفتن شرح حال بیمار، سوالاتی پیرامون ابتلا به بیماری های زمینه ای مانند ابتلا به بیماری دیابت از بیمار می پرسد. سپس با استفاده از دستگاه های مخصوص، لایه های داخلی چشم را مورد بررسی قرار می دهد. در ادامه برای بررسی های بیشتر و دقیق تر از تست های آزمایشگاهی استفاده می کند. از جمله این تست ها عبارتند از:

 • آنژیوگرافی فلورسین

در این روش با تزریق ماده رنگی، از رگ های خونی داخل چشم تصویر برداری می کنند. در آنژیوگرافی میزان انسداد رگ ها، نشت خون یا مایع و همچنین پارگی رگ های خونی مشخص می شوند.

 • مقطع نگاری همدوسی اپتیکی

اندازه گیری ضخامت شبکیه با استفاده از این تست انجام می شود. با اندازه گیری ضخامت شبکیه، میزان مایعات نشت کرده به شبکیه مشخص خواهد شد.

روش های درمان رتینوپاتی دیابتی

روش های درمان رتینوپاتی دیابتی

روش های درمان رتینوپاتی دیابتی

پس از ارزیابی نتایج به دست آمده از تست های آزمایشگاهی، نوع و شدت بیماری رتینوپاتی دیابتی مشخص خواهد شد. پزشک متخصص با توجه به این نتایج و شرایط جسمانی بیمار، اقدام به انتخاب بهترین شیوه درمانی رتینوپاتی دیابتی می کند. در ادامه به بررسی روش های درمان رتینوپاتی دیابتی می پردازیم.

 • تزریق دارو به چشم
این مقاله را هم بخوانید:
جراحی آندوسکوپی مجرای اشکی

داروهایی از گروه مهار کننده ها به داخل چشم تزریق می کنند. این داروها از تکثیر رگ های جدید و غیر طبیعی ممانعت می کنند. بسته به شرایط پیشرفت بیماری، تزریق دارو به چشم می تواند به تنهایی یا به همراه لیزر شبکیه ای انجام شود.

 • لیزر شبکیه ای

در این روش درمانی، امواج لیزر به بخشی از شبکیه چشم و دور از لکه زرد، تابانده می شوند. با لیزر شبکیه ای رگ های جدید و غیر طبیعی ایجاد شده، کوچکتر و نازکتر می شوند. این روش بسته به شدت رتینوپاتی، نیاز به یک یا دو جلسه تکرار دارد.

 • ویترکتومی

جراحی ویترکتومی با هدف زجاجیه برداری انجام می شود. در این روش جراحی، برش کوچکی در چشم ایجاد می کنند تا بتوانند از طریق این برش، خون تجمع یافته در مرکز چشم یا بافت شبکیه را خارج کنند. این جراحی اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

 

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق به بررسی روش های درمان رتینوپاتی دیابتی پرداخته شد. تزریق دارو به داخل چشم جراحی لیزر شبکیه ای و ویترکتومی از جمله مهم ترین روش های درمان این بیماری محسوب می شوند. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشم، تجربه و مهارت لازم در زمینه درمان شایع ترین بیماری های چشمی مانند آب مروارید، آب سیاه، جراحی لیزیک و لازک، لیزر شبکیه و همچنین جراحی زیبایی چشم مانند بلفاروپلاستی دارد. شما می توانید برای درمان و کنترل بیماری رتینوپاتی دیابتی و دریافت نوبت ویزیت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *