روش های نوین درمان قوز قرنیه

روش های نوین درمان قوز قرنیه

معرفی روش های نوین درمان قوز قرنیه

درمان قوز قرنیه با توجه به شرایط چشم هر فرد متفاوت است؛ زیرا شدت بیماری فرق می کند. باید بیمار تحت بررسی و معاینه کامل چشم پزشکی و تصویربرداری از قرنیه قرار بگیرد. در این بررسی پارامترهای مختلف بررسی می‌ شوند تا مناسب‌ ترین برنامه درمانی انجام گیرد. امروزه از روش‌ های پیشرفته عکسبرداری از قرنیه برای اطمینان از شدت بیماری استفاده می‌ شود. توجه داشته باشید میزان نازکی قرنیه و میزان افزایش انحنای قرنیه در چشم چپ و راست یک بیمار با هم متفاوت است و هدف از درمان این است که بتوان شرایط قابل‌ قبولی را برای بیمار به وجود آورد. در ادامه همراه ما باشید تا با روش‌ های نوین درمان قوز قرنیه آشنا شوید.

روش های درمان قوز قرنیه

دو جنبه مهم در درمان قوز قرنیه مطرح می‌ شود. جنبه اول این است که بیماری قوز قرنیه به‌ شدت پیشرونده بوده و باید از عمل کراس لینکینگ Corneal Collagen Cross-Linkingیا CClیا CXL برای جلوگیری از پیشرفت آن استفاده شود. جنبه دوم نیز استفاده از روش‌ های درمانی مناسب برای بهبود بینایی با توجه به شدت پیشرفت قوز قرنیه است.
در گذشته برای اصلاح دید بیماران مبتلا به قوز قرنیه اولین مرحله استفاده از عینک بود اما استفاده از عینک نمی‌ توانست از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. به‌ همین خاطر روش‌ های نوین‌ تری ابداع شدند. در ادامه روش‌ های مهم که در درمان و بهتر شدن بینایی افراد مبتلا به قوز قرنیه مفید هستند را بررسی خواهیم کرد.

روش های نوین درمان قوز قرنیه

روش های نوین درمان قوز قرنیه

تجویز لنز تماسی

لنزهای تماسی سخت معمولاً برای اصلاح دید افرادی که با پیشرفت بیماری و افزایش نزدیک‌ بینی و آستیگماتیسم نامنظم مرحله‌ ای مواجه می‌ شوند، استفاده خواهد شد؛ زیرا این افراد دیگر با عینک دید کاملی ندارند.

این مقاله را هم بخوانید:
درمان انسداد مجرای اشکی در نوزادان

استفاده از اشعه ماوراء بنفش یا کراس لینکینگ

قوز قرنیه معمولاً در مراحل ابتدایی به‌ صورت نهفته است؛ بنابراین تشخیص را سخت می‌ کند. اما با گذشت زمان به‌ سرعت پیشرفت می‌ کند و اختلالات بسیار جدی تری در بینایی ایجاد می‌ شود. معمولاً در مراحل اولیه بیمار دائماً دچار تغییر شماره عینک، دوبینی، حساسیت به نور و هاله بینی می‌ شود. زمانی‌ که بیماری پیشرفت می‌ کند فرد مشکلات جدی‌ تری پیدا خواهد کرد.
معمولاً برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه از روش کراس لینکینگ استفاده می‌ شود که تقریباً ۷۰ درصد نتایج رضایت‌ بخش به‌ دنبال خواهد داشت. این روش یکی از جدیدترین اقدامات برای درمان و کنترل قوز قرنیه است که پیوند متقاطع بین رشته‌ های کلاژن قرنیه با استفاده از اشعه ماوراء بنفش و داروی ریبوفلاوین انجام می‌ شود که تحولی عظیم در جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه و حفظ بینایی دارد.

درمان قوز قرنیه با کارگذاری لنزهای دايمی داخل چشمی فیکیک

در بیمارانی که مبتلا به قوز قرنیه هستند و از آستیگماتیسم یا نزدیک‌ بینی شدید رنج می‌ برند با کار گذاشتن لنز داخل چشمی مخصوص بدون آن‌ که لنز طبیعی چشم خارج شود، عیوب انکساری اصلاح خواهد شد. این عمل دقیقاً مثل عدسی طبیعی چشم است و قدرت تطابق چشم را حفظ می‌کند. توجه داشته باشید اگر فرد به سن پیرچشمی نرسیده باشد، با این عمل علاوه‌ بر دید خوب در روز، دید نزدیک مطلوب حاصل می شود. این عمل با یک برش بسیار کوچک در سطح قرنیه ایجاد می‌ شود که لنز ظریفی در جلوی لنز طبیعی چشم جای می‌ گیرد که به واسطه آن دید فرد اصلاح خواهد شد.
این نوع لنزها در دو گروه جای می‌ گیرند:
• دسته اول لنزهای اتاق قدامی هستند که در بخش قدامی چشم یعنی پشت قرنیه و جلوی عنبیه جای می‌ گیرند.
• دسته دوم لنزهای اتاق خلفی بوده که در بخش خلفی چشم یعنی روی عدسی و در پشت عنبیه قرار می‌ گیرند.

این مقاله را هم بخوانید:
بیرون زدگی چشم از حدقه چیست

کارگذاری رینگ های داخل قرنیه ای

استفاده از حلقه‌ های داخل قرنیه یکی دیگر از درمان‌ های بسیار مؤثر برای قوز قرنیه است که معمولاً برای قوز قرنیه های خفیف تا متوسط که کنتاکت لنز را نمی‌ توانند تحمل کنند، مؤثر خواهد بود. این حلقه ها بهبود بینایی را با کاهش میزان آستیگماتیسم نامنظم حاصل می‌کنند. توجه داشته باشید که موفقیت در این روش از فردی به فرد دیگر متفاوت است و اگر نتایج رضایت‌ بخشی نداشته باشد، بیمار نیاز به پیوند قرنیه دارد. رینگ‌ های داخل قرنیه‌ ای حساسیت‌ زا نیستند و با بدن فرد سازگارند؛ زیرا از همان ماده لنزهای داخل چشمی هستند.

عمل کرافلکس در درمان قوز قرنیه

یکی دیگر از جدیدترین روش‌ های درمانی قوز قرنیه و نزدیک‌ بینی عمل کرافلکس است که مانند جراحی رینگ انجام می‌ شود. با کمک این روش تغییر شکل قرنیه تنها با استفاده از یک پالس میکرو ویو با انرژی کم که کم‌ تر از یک ثانیه طول می‌ کشد، انجام خواهد شد؛ بنابراین نیاز به برش یا برداشت بافت از قرنیه نیست. در این روش انتقال انرژی به قرنیه از طریق شیلد دی‌ الکتریک ساطع کننده میکرو ویو که در تماس با سطح قرنیه است، صورت می گیرد.
درجه حرارت منطقه انتخاب‌ شده از بستر قرنیه به واسطه جفتگیری خازنی در ۶۵ درجه سلسیوس بالا می‌ رود و در ناحیه ۱۵۰ میکرونی سطح بستر قرنیه باعث ایجاد چروک لایه‌ های کلاژن به شکل دونات می‌ شود. لایه‌ های سطحی تر قرنیه به واسطه روش های خاص خنک می‌ شود و از حرارت میکرو ویو دور می ماند. این تغییر شکلی که ایجاد شده‌ است، باعث بهبود قوز قرنیه و اصلاح نزدیک بینی می‌ شود. در این مرحله برای افزایش ثبات از کراس لینکینگ استفاده می کنند. این روش علاوه‌ بر بهبود بینایی، تحمل لنز تماسی را برای بیماران راحت می‌ کند و هدف از انجام آن کاهش نیاز به پیوند قرنیه در میان بیماران است.

روش های نوین درمان قوز قرنیه

روش های نوین درمان قوز قرنیه

مراجعه به پزشک
اگر شما نیز مبتلا به قوز قرنیه هستید، اصلاً نگران نباشید؛ زیرا با پیشرفت علم و روی کار آمدن تجهیزات و روش‌ های نوین این بیماری با تشخیص به‌ موقع درمان خواهد شد. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری‌ های چشمی با بهره‌ گیری از روش‌ های نوین درمان قوز قرنیه به شما بیماران عزیز کمک خواهد کرد تا بینایی کامل خود را به دست آورید. برای دریافت نوبت حضوری می‌ توانید با شماره‌ های درج شده در این سایت تماس بگیرید.

این مقاله را هم بخوانید:
سرطان چشم چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *