رینگ گذاری در چشم

رینگ گذاری در چشم

رینگ گذاری در چشم به چه منظور انجام می شود؟

رینگ گذاری در چشم یک روش جراحی است که برای درمان آستیگماتیسم، قوز قرنیه و نزدیک بینی مورد استفاده قرار می گیرد. روش های جراحی چشم بسیار متنوع هستند که با توجه به نوع بیماری، درجه بیماری و شرایط کلی فرد انتخاب می ‌شوند. افرادی که در اثر مشکلات خاص مربوط به قرنیه دچار مشکلات بینایی شده‌اند؛ از این طریق می ‌توانند بینایی خود را اصلاح کنند و همه چیز را بهتر مشاهده کنند. کاشت رینگ در چشم شرایط خاصی دارد که در ادامه مطلب به شرایط عمل و مراقبت های بعد از آن پرداخته می شود.

رینگ گذاری داخل چشم چه شرایطی دارد؟

یکی از مواردی که موفقیت عمل را تضمین می کند و فرد می تواند مطمئن شود که بعد از عمل مشکلی برای او به وجود نمی آید؛ این است که قبل از عمل بررسی شود که آیا فرد کاندید مناسبی برای انجام ایمپلنت رینگ داخل قرنیه است یا خیر؟
کسانی که داوطلب رینگ گذاری داخل چشم هستند باید شرایط زیر را دارا باشند:
۱- افراد داوطلب باید حداقل ۲۱ سال سن داشته باشند. این عمل برای زیر ۲۱ سال ممنوع است و نتایج مطلوبی نمی تواند در پی داشته باشد.
۲- افرادی که به نزدیک بینی شدید، آستیگماتیسم شدید و قوز قرنیه شدید مبتلا هستند؛ نمی توانند کاندیدای مناسبی برای این عمل جراحی باشند.
۳‐ کسانی که نمی توانند از لنزهای تماسی استفاده کنند؛ کاندیدای مناسبی برای این عمل جراحی هستند.
۴- افرادی که در اثر جراحی کراتوتومی شعاعی به نامنظمی شدید قرنیه مبتلا شده اند؛ می توانند این عمل جراحی را برای اصلاح انجام دهند.
۵- کسانی که اسکارهای بزرگ روی قرنیه دارند؛ داوطلب مناسب برای انجام این عمل نیستند‌.

این مقاله را هم بخوانید:
راه های محافظت از چشم در هنگام استفاده از موبایل

نحوه انجام عمل جراحی رینگ گذاری داخل چشم به چه صورت است؟

جراحی رینگ گذاری داخل چشم یک جراحی غیرتهاجمی است که به صورت سرپایی انجام می شود و بعد از انجام ریکاوری، بدون بستری شدن در بیمارستان بیمار مرخص می شود. مراحل انجام این عمل عبارتند از:
تزریق داروی بی حسی
برای انجام این عمل جراحی نیاز به بیهوشی کامل بیمار نیست، در نتیجه پزشک از قطره های بی حس کننده چشم استفاده می کند. بیمار در حین عمل کاملاً هوشیار است اما هیچگونه دردی احساس نمی کند.
ایجاد برش و تونل در قرنیه
متخصص چشم برش های بسیار کوچکی را در لبه خارجی قرنیه ایجاد می کند. برش ایجاد شده تنها یک میلی‌متر ضخامت دارد. بعد از ایجاد این برش متخصص تونل ‌هایی را در زیر لایه بیرونی قرنیه ایجاد می کند.
کاشت رینگ
متخصص چشم از طریق تونل ایجاد شده در قرنیه، رینگ های پلاستیکی را داخل قرنیه می کارد. رینگ های پلاستیکی به صاف کردن قرنیه و تغییر شکل آن کمک می کنند.
به طور کلی عمل رینگ گذاری قرنیه از طریق میکروسکوپ ‌های جراحی با دقت بالا انجام می شود.

رینگ گذاری در چشم

رینگ گذاری در چشم

مراقبت های بعد از عمل جراحی رینگ گذاری

مراقبت های بعد از عمل جراحی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند؛ زیرا از عوارض بعد از عمل جلوگیری می کنند و از طرفی باعث بهتر شدن نتایج عمل خواهند شد. از آنجا که عمل ایمپلنت رینگ داخل چشم، یک عمل غیر تهاجمی است دوران نقاهت کوتاه تری نسبت به سایر عمل های چشم دارد. برخی از افراد گمان می کنند که چون این عمل جراحی یک روش غیر تهاجمی است؛ نمی تواند عوارضی در پی داشته باشد در حالی که این تصور غلط است و بیمار بعد از عمل در صورتی که سهل انگاری کند؛ دچار عوارض جبران ناپذیری مانند عفونت چشم می شود.
برخی از مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از عمل رینگ گذاری داخل چشم عبارتند از:

این مقاله را هم بخوانید:
عوارض مالش چشم

مصرف داروها و قطره های چشم تجویز شده توسط پزشک
جراح چشم بعد از عمل رینگ گذاری در چشم برای جلوگیری از عفونت، داروها و قطره هایی را برای بیمار تجویز می کند. بیمار باید این داروها را طبق تجویز پزشک مصرف کند.
عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون
بهتر است برای مدتی بیمار از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کند؛ زیرا مصرف این داروها باعث افزایش التهاب بعد از عمل می شود. اگر بیمار داروی خاصی مصرف می کند باید آن را با پزشک خود در میان بگذارد و برای مصرف در دوران نقاهت از پزشک اجازه بگیرد.
عدم مصرف مواد مخدر
مصرف مواد مخدر باعث دیر خوب شدن زخم ها می شود به همین خاطر توصیه می ‌شود بیمار حداقل یک هفته بعد از عمل از مصرف مواد مخدر دوری کند.
طول دوره نقاهت بعد از عمل جراحی ایمپلنت رینگ در چشم، تقریباً سه ماه است. به همین سبب دید متغیر و دارای نوسان در این دوره نقاهت طبیعی است. بیمار می تواند بعد از یک ماه با مجوز پزشک از عینک های موقت اصطلاحی استفاده کند.

آیا کاشت رینگ در چشم می تواند خطراتی به دنبال داشته باشد؟

کاشت رینگ در چشم می ‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد که برخی از این عوارض در دوران نقاهت بعد از عمل جراحی بروز پیدا می کنند که کاملاً طبیعی هستند و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. برخی از عوارض مربوط به این عمل نیز عوارض غیر طبیعی هستند که در اثر عوامل متعددی مانند عدم مهارت پزشک، عدم انجام مراقبت های لازم بعد از عمل و نامساعد بودن شرایط فرد در قبل و حین عمل به وجود می آید.
عوارض طبیعی بعد از عمل عبارتند از:
فتوفوبیا یا حساسیت بیش از حد به نور
قرمزی چشم
تاری دید
سوزش و خارش چشم
عوارض غیر طبیعی بعد از عمل عبارتند از:
عفونت چشم
درد مزمن چشم
اکستروژن حلقه چشم

این مقاله را هم بخوانید:
مراقبت های بعد از جراحی لازک

سوراخ شدن چشم

رینگ گذاری در چشم

رینگ گذاری در چشم

مراجعه به پزشک
رینگ گذاری داخل چشم یکی از عمل های مهم چشم پزشکی است که برای اصلاح نزدیک بینی و قوز قرنیه به کار می رود. در این عمل یک برش کوچک در لبه خارجی قرنیه ایجاد می‌ شود و یک رینگ پلاستیکی در داخل قرنیه کار گذاشته می شود که باعث اصلاح ناهمواری قرنیه می شود. مهارت پزشک نقش مهمی در کاهش عوارض بعد از عمل دارد به همین سبب توصیه می شود در انتخاب پزشک جراح دقت لازم شود. برای انجام این عمل جراحی می توانید به مطب دکتر رضا پورمازار متخصص چشم در تهران مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *