چه زمانی آب مروارید نیاز به جراحی دارد

چه زمانی آب مروارید نیاز به جراحی دارد

چه زمانی آب مروارید نیاز به جراحی دارد؟

آب مروارید یکی از بیماری‌ های بسیار شایع چشمی است که معمولاً با افزایش سن به وجود می‌ آید. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند احساس می‌ کنند روی عدسی چشمشان نواحی ابری وجود دارد. این بیماران باید توسط چشم پزشک به‌ صورت دوره‌ ای معاینه شوند و تحت کنترل و درمان قرار بگیرند؛ زیرا در بسیاری از موارد با یک مدیریت ساده بدون نیاز به جراحی می‌ توان مروارید را تا حد امکان کنترل کرد. در برخی موارد خاص، نیاز به جراحی می‌ تواند مطرح شود. در ادامه این مقاله از سایت دکتر رضا پورمازار به شما خواهیم گفت که در چه شرایطی لازم است بیمار تحت جراحی قرار بگیرد.

علائم آب مروارید

معمولاً آب‌ مروارید با علایم زیر بروز می‌ کند که در این حالت باید بیمار تحت نظر پزشک متخصص قرار بگیرند:
• نزدیک بینی
• کاهش دید در شب
• تغییر شماره عینک
• دید تار، مه‌ آلود و ابری
• تغییر در مشاهده رنگ‌ ها
• احساس تابش خیره کننده نور در اطراف
• دوبینی در چشم آسیب‌ دیده
• احساس نیاز به نور بیشتر برای مطالعه

چه زمانی آب مروارید نیاز به جراحی دارد

چه زمانی آب مروارید نیاز به جراحی دارد

تشخیص آب مروارید

برای تشخیص آب مروارید باید بیمار توسط پزشک متخصص معاینه شود. در زمان ویزیت پزشک در مورد محدودیت‌ های بینایی از بیمار سوال می‌ کند و حدت بینایی را با عینک و بدون عینک اندازه‌ گیری خواهد کرد. برخی از بیماران که از خیرگی و پخش نور شکایت دارند با تاباندن منبع نور از یک‌ طرف، حدت بینایی با چارت دید بررسی می‌ شود. به کمک این اندازه‌ گیری می‌ توان میزان اثر نور چراغ ماشین روبرو بر بینایی فرد در هنگام رانندگی در شب را بررسی کرد.
متخصص برای تشخیص صحیح معاینات زیر را انجام دهد:
• بررسي حرکات چشم ها
• اندازه گيري قدرت بينايي
• معاينه ظاهر چشم ها
• بررسی واکنش مردمک‌ ها در برابر نور تونومتري (اندازه‌ گیری فشار چشم برای تشخیص گلوکوم)
• معاينه با دستگاه اسليت لامپ
• سونوگرافی چشم و تعیین شماره لنز داخل چشمی
• استفاده از قطره‌ های چشمی برای افزایش گشاد کردن مردمک و بررسی بخش‌ های مختلف عدسی و شبکیه

این مقاله را هم بخوانید:
رشد مژه ها به سمت قرنیه درمان قطعی دارد

هدف ارزیابی شرایط بیماران مبتلا به آب مروارید

در ارزیابی شرایط بیماران مبتلا به آب مروارید موارد زیر بررسی می شود:
• بررسی آسیب اثر کدورت عدسی بر بینایی
• بررسی احتمال بهبود دید بیمار و افزایش کیفیت زندگی او پس‌ از انجام جراحی آب مروارید
• بررسی شرایط و وضعیت بیمار و برای آمادگی پیش‌ از عمل آب مروارید
با توجه به موارد فوق اگر پزشک به نتایج قابل‌ قبول دست یابد برای جراحی آب‌ مروارید اقدام خواهد کرد.

آب مروارید رسیده به چه معنی است؟

احتمالاً تا به‌ حال در مورد آب‌ مروارید شنیده باشید که رسیده است. این اصطلاح زمانی به کار می‌ رود که بیماری به اوج می‌ رسد و چشم‌ پزشک برای درمان آن جراحی را توصیه می‌ کند. در برخی موارد ممکن است آب‌ مروارید در یک یا هر دو چشم تشخیص داده شود اما هیچ تأثیری روی بینایی فرد نگذارد؛ بنابراین نیازی نیست در این مرحله از روش جراحی برای درمان استفاده کرد. اما در برخی موارد زمانی‌ که آب ‌مروارید می‌ رسد ممکن است یک یا هر دو چشم بیمار درگیر شود که در چنین مواردی جراحی بهترین روش درمان است.

زمان انجام جراحی آب مروارید

با توجه به شرایط و سن هر فرد زمان انجام عمل فرق خواهد داشت. معمولاً در افراد مسن که نیازی به دید کامل و واضح ندارند دیرتر عمل جراحی انجام می‌ شود؛ بنابراین تصمیم به انجام جراحی برعهده‌ چشم‌ پزشک و متخصص است. اما به‌ طور کلی زمانی می‌ گوییم که آب‌ مروارید نیاز به جراحی دارد که فرد برای انجام فعالیت‌ های روزمره مثل رانندگی، مطالعه و تماشای تلویزیون از نظر بینایی مشکل داشته باشد.
یعنی با وجود تکنیک‌ های جدید و پیشرفت علم دیگر لازم نیست مدتی را صبر کند تا آب‌ مروارید برسد. بسیاری از افراد فکر می‌ کنند که حتماً زمانی می‌ توانند آب‌ مروارید را عمل کنند که رسیده باشد. اما با این تکنیک‌ های مدرن در مراحل نسبتاً اولیه نیز می‌ توان آب‌ مروارید را جراحی کرد.

چه زمانی آب مروارید نیاز به جراحی دارد

چه زمانی آب مروارید نیاز به جراحی دارد

همچنین لازم است بدانید که سطح خاصی از افت بینایی برای انجام جراحی آب مروارید در نظر گرفته نمی‌ شود؛ بلکه در صورت کاهش کیفیت بینایی و دید فرد می‌ توان جراحی آب مروارید را انجام داد. توجه داشته باشید که هر چه فرد برای انجام عمل جراحی آب مروارید تأخیر داشته باشد، به‌ علت گسترش کاهش قدرت بینایی خواهد داشت و قدرت بینایی‌ او کاهش پیدا می‌ کند و برای انجام فعالیت‌ های روزمره ناتوان می‌ شود. همچنین عدم دید مناسب می‌ تواند حوادث جبران‌ ناپذیر و خطرسازی به بار آورد. در برخی موارد نیز عدم درمان به‌ موقع آب‌ مروارید باعث بالا رفتن فشار داخل چشم یا آب سیاه می‌ شود.

این مقاله را هم بخوانید:
اختلالات میکروفتالمی و آنوفتالمی

مراجعه به پزشک
در نهایت پزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار برای انجام جراحی آب مروارید تصمیم‌ گیری می‌ کند. پیش‌ از جراحی لازم است مسئله به‌ صورت دقیق تشخیص داده شود و نقاط آسیب‌ دیده چشم تعیین شوند. انجام جراحی آب‌ مروارید باید توسط چشم‌ پزشک مجرب و متخصص انجام بگیرد تا احتمال مشکلات جانبی کم شود. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری‌ های چشمی در این زمینه به شما کمک خواهند کرد. برای دریافت نوبت ویزیت حضوری کافیست با شماره‌ های درج شده در سایت تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *