طول درمان تنبلی چشم در کودکان

طول درمان تنبلی چشم در کودکان

طول درمان تنبلی چشم در کودکان

تنبلی چشم در کودکان یکی از مشکلات شایع بینایی است که معمولاً در سنین ۴ تا ۷ سالگی شروع شده و ممکن است تا سنین بالاتر نیز ادامه داشته باشد. این مشکل به عواملی از جمله استفاده بیش از حد از موبایل و کامپیوتر در کودکان نیز مرتبط است. بنابراین والدین باید از این مشکل آگاه باشند و اقدامات لازم برای درمان زودهنگام و پیشگیری از عوارض بعدی را بگیرند. در این مقاله در مورد طول زمان تنبلی چشم در کودکان و درمان آن صحبت می کنیم پس با ما همراه باشید.

تنبلی چشم چیست؟

تنبلی چشم، یا آمبلیوپیا، یک اختلال بینایی است که اصولا در دوران کودکی آغاز می شود و ممکن است در حدود ۳ درصد از جمعیت رخ دهد. این وضعیت ایجاد می‌شود زمانی که یکی از چشم‌ها دید کافی و طبیعی را تجربه نمی کند. اغلب این مشکل در یک چشم دیده می‌شود و چشم دیگر افراد اصولا دید بهتری دارد.

طول درمان تنبلی چشم در کودکان

طول درمان تنبلی چشم در کودکان

تنبلی چشم به دلیل نقص در توسعه مسیرهای بینایی مغز ایجاد می شود. به عبارت دقیق ‌تر، مغز ترجیح می ‌دهد تصاویر از چشم سالم را دریافت کرده و چشم مبتلا را نادیده بگیرد. این باعث می شود که چشم مبتلا کمتر مورد استفاده قرار بگیرد و دید آن به تدریج تضعیف شود. این وضعیت ممکن است به مشکلات دیگر بینایی منجر شود، از جمله عیوب انکساری مثل دوربینی یا نزدیک بینی، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم)، و مشکلات دیگر.
تنبلی چشم اصولا به دلیل عدم توانایی مغز در ترجیح دادن دید از هر دو چشم و اولویت دادن به چشم سالم ایجاد می شود. این مسئله باعث می‌شود که چشم مبتلا کمتر به کار رود و به مرور زمان تضعیف تر شود.

علائم تنبلی چشم در کودکان

علائم تنبلی چشم در کودکان می تواند متنوع باشد و بستگی به شدت این مشکل و همچنین سن کودک داشته باشد. برخی از علائم شایع تنبلی چشم در کودکان عبارتند از:
• چرخش سر هنگام دیدن تلویزیون یا مطالعه: کودک ممکن است سعی کند تا تصویر را با یکی از چشم‌ های خود ببیند و سر خود را به یک زاویه خاص بچرخاند.
• تنگ کردن چشم ‌ها برای دید بهتر: کودک ممکن است چشم‌ ها را تنگ کند یا به عبارتی بخواهد تصویر را تمرکز کند.

این مقاله را هم بخوانید:
درمان پف زیر چشم

• مالیدن چشم ‌ها یا خارش بی‌ وقفه آن: کودک ممکن است احساس خارش یا عدم راحتی در چشم‌ های خود کند و سعی کند آنها را مالیده و راحتی دهد.
• عدم توانایی در مهارت‌ های حرکتی ظریف: تنبلی چشم ممکن است به مشکلات در مهارت‌های حرکتی دقیقی مانند نوشتن، ترسیم یا انجام کارهای دستی منجر شود.
• تاخیر و مشکل در خواندن: کودک ممکن است به تاخیر در یادگیری خواندن برخوردار شود و دشواری در تمرکز بر روی متن داشته باشد.
• قدرت تجزیه و تحلیل و ضعف در درس ریاضیات: کودک ممکن است دشواری در تفکیک و تحلیل اطلاعات دیداری داشته باشد و در دروس مرتبط با ریاضیات عقب بماند.
• عدم دقت: کودک ممکن است در وظایف روزمره نه به دقت به جزئیات توجه کند و اشتباهات رایجی داشته باشد.
• مشکل داشتن با انجام بازی ‌های ورزشی: تنبلی چشم ممکن است مشکلات در انجام بازی ‌های ورزشی و تعقیب اشیاء را ایجاد کند.
در صورت مشاهده هر یک از این علائم در کودک، مهم است که به یک متخصص چشم پزشکی مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی برای مشکل ارائه دهد و درمان مناسب را تعیین کند. تشخیص زودهنگام و مداخله مناسب می‌تواند از تعداد مشکلات بعدی بینایی کودک جلوگیری کند.

بهترین روش های درمان تنبلی چشم

راه‌ های درمان تنبلی چشم کودکان به سه عامل بستگی دارد که شامل سن کودک در زمان تشخیص تنبلی چشم، مدت زمان گذشته از ایجاد تنبلی چشم و ‌زمان شروع درمان تنبلی چشم کودک هستند. پس از تشخیص قطعی تنبلی چشم، روش‌های مختلفی برای درمان وجود دارد:
• ویژن‌ تراپی: ویژن ‌تراپی به تمریناتی اشاره دارد که تحت نظر اپتومتریست در کلینیک یا خانه انجام می ‌شود. این تمرینات از ابزارها و تجهیزاتی مثل لنزهای اصلاحی، بوردهای تمرینی و برنامه‌ های کامپیوتری بهره می‌ برند. ویژن ‌تراپی بر تقویت مهارت‌ های حرکتی چشم و هماهنگی دو چشم برای بهبود تحلیل ورودی ‌های بصری تمرکز دارد. استفاده از عینک و لنزهای اصلاحی نیز به بهبود وضوح دید کمک می‌کند.
• جراحی تنبلی چشم: جراحی تنبلی چشم در بزرگسالان معمولاً برای تصحیح عیوب انکساری چشمی کاربرد دارد. این جراحی ممکن است برای کودکان نیز مناسب باشد.
• جراحی لیزیک برای تنبلی چشم: جراحی لیزیک ممکن است به عنوان روشی برای تصحیح عیوب انکساری چشم در کودکان با تنبلی چشم برای جلوگیری از تنبلی چشم در نظر گرفته شود. این روش اصولا برای عیوب ساختمانی مادرزادی چشم مناسب است و در صورت عدم توانایی استفاده از لنزهای طبی، جراحی لیزیک به عنوان راهی برای اصلاح نهایی خطای انکساری چشم متمایز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.
• چشم‌ بند: استفاده از چشم ‌بند یکی از کارآمدترین روش‌ها برای درمان تنبلی چشم است. این چشم‌ بند، چشم سالم را می‌پوشاند و مغز را وادار به ترکیب تصاویر از هر دو چشم می‌ کند. این روش به ویژه در سنین پایین تر تاثیر بیشتری دارد.
• جراحی با دستگاه: این روش با استفاده از لیزر عیوب انکساری چشم را برطرف می ‌کند و ممکن است برای تصحیح تنبلی چشم کاربرد داشته باشد. این جراحی به ویژه در مواقعی که تنبلی چشم ناشی از عیوب ساختمانی مادرزادی باشد، مفید است. اما باید توجه داشت که این جراحی ممکن است عوارضی مثل خشکی چشم داشته باشد.
• بازی‌ها: استفاده از بازی‌های جذاب می‌تواند به عنوان جز درمان تنبلی چشم در کودکان مورد استفاده قرار گیرد. مثلا بازی تتریس ممکن است مفید باشد. این نوع بازی‌ها علاوه بر سرگرمی، به تقویت مهارت‌های بصری و کمک به درمان تنبلی چشم کودکان کمک می‌کنند.
توجه داشته باشید که هر روش درمانی نیاز به تجویز و نظارت پزشکی دارد، و انتخاب روش مناسب بستگی به ویژگی‌های فردی هر بیمار دارد.

این مقاله را هم بخوانید:
سندروم مارفان چیست؟

عوارض درمان نکردن تنبلی چشم چیست؟

اگر تنبلی چشم درمان نشود، کاهش بینایی جدی و دائمی در چشم تنبل را به ‌دنبال دارد. پس از۵ سالگی، هر چه درمان چشم تنبل بیشتر به تعویق بیفتد، احتمال به دست آوردن بینایی کامل نیز کم ‌تر می ‌شود. به طوری که پس از ۷ تا ۱۰ سالگی، درمان هیچ تاثیری در بینایی نخواهد داشت.
• خطاهای انکسار در دید: خطاهای انکسار می ‌توانند شامل مشکلاتی مانند نزدیک‌ بینی، دوربینی و آستیگماتیسم باشند. این مشکلات با عینک و لنز قابل درمان هستند، اما اگر به موقع درمان نشوند، می ‌توانند دید را تار و مبهم کنند و باعث شود مغز تنها از چشم سالم استفاده کند.
آب مروارید: آب مروارید باعث مبهم و تار دیدن می ‌شود. این عارضه عمدتاً در افراد مسن رخ می‌ دهد، اما ممکن است در نوزادان و کودکان نیز اتفاق بیفتد.

طول درمان تنبلی چشم در کودکان

طول درمان تنبلی چشم در کودکان

بهترین پزشک درمان تنبلی چشم در کودکان

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه تنبلی چشم کودک شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک و جراح با تجربه با عملکرد بسیار خوب می ‌تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه آن راحت کند. شما برای درمان تنبلی چشم می‌ توانید به دکتر رضا پورمازار، متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین متدهای روز دنیا این جراحی را برای بیماران خود انجام می دهد. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با درمان تنبلی چشم می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر.

این مقاله را هم بخوانید:
راه های جلوگیری از آسیب زدن عینک به بینی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *