علائم نیاز به عینک برای رانندگی

علائمی که نشان می دهد برای رانندگی به عینک نیاز دارید

علائم نیاز به عینک برای رانندگی

علائمی که نشان می دهد برای رانندگی به عینک نیاز دارید

رانندگی یکی از زمان هایی است که از چشمان خود زیاد استفاده می کنید. شما علاوه بر نگاه کردن به جلو و کناره های ماشین؛ باید به تابلو ها، دوچرخه سواران و عابران پیاده توجه داشته باشید. بنابراین سلامت چشمان در هنگام رانندگی از اهمیت بالایی برخوردار است. کسانی که چشمان ضعیفی دارند باید در هنگام رانندگی از عینک استفاده کنند تا بتوانند با دید مناسبی محیط اطراف، موانع و علائم را ببینند.
اما عده ای از افراد قادر به تشخیص اینکه باید در هنگام رانندگی از عینک استفاده کنند، نیستند. در این مطلب به توضیح برخی از علائمی که نشان می دهد در هنگام رانندگی باید از عینک استفاده کنید، می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و راه های رفع این مشکل تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

علائم نیاز به عینک برای رانندگی

علائم نیاز به عینک برای رانندگی

مهارت های بصری مورد نیاز در هنگام رانندگی چیست؟

مهم ترین موضوعی که در هنگام رانندگی باید به آن توجه داشته باشید این است که خیالتان از بابت دید چشمان آسوده باشد. شما در هنگام رانندگی کردن به جنبه های مختلفی از بینایی نیاز دارید. ضعیف یا کم بودن هر یک از مهارت های بصری می توانند باعث ایجاد خطر در هنگام رانندگی شود.
به همین دلیل بهتر است قبل از رانندگی از عملکرد صحیح جنبه های مختلف بینایی چشم اطمینان حاصل شود. مهم ترین مهارت های بصری چشم در هنگام رانندگی عبارت هستند از:
1. توانایی مشاهده محیط جانبی
2. توانایی تشخیص دقیق رنگ ها
3. مشاهده نورهای ماشین، موتور، چراغ های جاده و…
4. خواندن تابلو و نوشته ها از راه دور
5. تمرکز بالا
6. دید دقیق و بدون تاری

این مقاله را هم بخوانید:
بیماری کور رنگی

برای دیدن اجسام و محیط اطراف باید چشمان خود را جمع کنید

در صورتی که برای نگاه کردن به تابلو، علائم، آدرس ساختمان و خیابان ها در هنگام رانندگی چشمان خود را جمع می کنید؛ ممکن است نیاز به عینک داشته باشید. چشم ها در حالت چشمک یا جمع بودن تمرکز و دید بیشتری دارند و می توانند محیط های دورتر را با وضوح بیشتری مشاهده کنند.
جمع کردن چشم ها در هنگام رانندگی اگرچه می تواند دید مناسبی برای خواندن ایجاد کند اما باعث می شود تمرکز خود را از دست بدهید و از خطراتی که ممکن است در هنگام رانندگی شما را تهدید کند، غافل شوید.

از تار بودن دید خود رنج می برید

در صورتی که هنگام رانندگی؛ همه اجسام و محیط اطراف خود را تار می بینید؛ ممکن است نیاز به عینک داشته باشید. برای رانندگی کردن بدون عینک نیاز نیست که دید کامل و صد در صد داشته باشید؛ اما وضوح چشم باید به گونه ای باشد که فرد بدون تهدید هیچ خطری و با ایمنی کامل رانندگی کند. در صورتی که در هنگام رانندگی کردن از تاری چشم رنج می برید؛ باید هرچه سریع تر به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید.

در هنگام رانندگی دچار سردرد می شوید

برخی از افراد هنگام رانندگی کردن ممکن است با مشکلات چشمی همراه نباشند اما دچار سردرد شوند. یکی از مهم ترین نشانه های اختلالات چشمی؛ سردرد است. کسانی که زمان زیادی را صرف رانندگی می کنند؛ ممکن است به دلیل خستگی چشم ها دچار سردرد شوند. فرد در هنگام رانندگی به دلیل ضعیف بودن چشم ها تلاش می کند تا با تمرکز و دقت بالا؛ وضوح بیشتری را در چشم ایجاد کند.
این مسئله باعث می شود تا فرد بعد از هر بار رانندگی دچار سردرد شود. معمولاً افرادی که هنگام رانندگی در ناحیه سر احساس درد می کنند؛ با زدن عینک می توانند این مشکل را رفع کنند.

این مقاله را هم بخوانید:
رادیوتراپی چشم

هنگام رانندگی در شب با مشکلاتی همراه هستید

عده ای از افراد هنگام رانندگی در طول روز دید واضح و خوبی دارند؛ اما ممکن است هنگام رانندگی در شب با مشکلاتی مانند تشخیص ندادن نوشته ها، علائم، تابلو، ندیدن مسافت دور و…همراه باشید. برخی از افراد هنگام رانندگی کردن در شب هاله ای از نور را مشاهده می کنند که باعث اختلال در بینایی هنگام رانندگی می شود. ممکن است فرد در هنگام رانندگی شب به دلیل برخورد نور چراغ ماشین ها دچار ناراحتی شود و دید صحیح خود را از دست بدهد.

نمی توانید مسافت دور را ببینید

یکی از شایع ترین علائمی که نشان می دهد برای رانندگی کردن در شب به عینک نیاز دارید؛ ناتوانی در مشاهده مسافت های دور است‌. همه افراد در هنگام رانندگی باید بتوانند در زمان مناسبی واکنش نشان دهند. در صورتی که فرد قادر به مشاهده مسافت های دور نباشد؛ ممکن است نتواند به سرعت واکنش نشان دهد و در هنگام توقف کردن و دور زدن با مشکل همراه باشد.

علائم نیاز به عینک برای رانندگی

علائم نیاز به عینک برای رانندگی

قادر به خواندن علائم و نشانه ها نیستید

کسانی که در زمان رانندگی کردن نمی توانند آدرس مورد نظر را به درستی تشخیص دهند و به دلیل ناتوانی در خواندن تابلو و نام خیابان ها، از محل مورد نظر عبور می کنند؛ باید برای معاینه چشم به پزشک متخصص چشم مراجعه کنند.

 

مراجعه به پزشک
در مطلب فوق به بررسی علائمی که نشان می دهد برای رانندگی کردن در شب به عینک نیاز دارید؛ پرداختیم. در صورتی که از علائم تاری دید، سردرد، ناتوانی در خواندن تابلو ها، جمع کردن چشم ها، حساسیت در برابر نور و…رنج می برید؛ بهتر است برای معاینه به پزشک متخصص مراجعه کنید.
دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشمی، از پزشکان حاذق و باتجربه ای است که می توانید برای معاینه چشم به ایشان مراجعه کنید. دکتر رضا پورمازار بعد از معاینه؛ متناسب با وضعیت چشم و در صورت نیاز عینک مناسبی را برای دید بهتر هنگام رانندگی تجویز می کند.

این مقاله را هم بخوانید:
درمان تومور اربیت چشمی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *