عمل اپی لیزیک چشم

عمل اپی لیزیک چشم

عمل اپی لیزیک چشم چیست؟

عمل اپی لیزیک چشم نوع جدیدی از عمل لیزیک است که توانایی اصلاح عیوب انکساری چشم را دارد و می تواند با کمترین عوارض، افراد را از زدن عینک بی نیاز کند. عیوب انکساری چشم، یک سری اختلالات چشم مربوط به قرنیه هستند. قرنیه که وظیفه هدایت نور به شبکیه را بر عهده دارد؛ در افراد مبتلا به عیوب انکساری دچار اختلال می شود و نمی تواند نور را به صورت دقیق روی نقطه خاصی از شبکه هدایت کند. این افراد با مشکل تاری دید و تمرکز در دید مواجه می شوند؛ با عمل هایی مانند لیزیک می توان این مشکل را در افراد برطرف کرد. در ادامه مطلب در خصوص کاندیداهای مناسب برای این عمل و مهم ترین فواید و عوارض این عمل مطالبی بیان می شود.

کاندیدای مناسب برای عمل اپی لیزیک

عمل هایی که برای اصلاح عیوب انکساری چشم به کار برده می شوند از تنوع بالایی برخوردار هستند. عمل پی آر کی، آرکی یا رادیال کراتوتومی، عمل لیزک چشم و اپی لیزیک تعدادی از این عمل ها هستند. متخصصان چشم با توجه به پارامترهای معینی مانند ضخامت قرنیه، شغل افراد و سطح فعالیت آن ها، سن بیماران و وضعیت چشم آن ها، روش مناسب را برای اصلاح دید چشم انتخاب می کنند.
برخی از مهمترین ویژگی های کاندیدای مناسب برای عمل اپی لیزیک عبارتند از:
افراد دارای قرنیه نازک
برخی از افراد به دلیل داشتن قرنیه های نازک، نمی‌توانند عمل هایی مانند لیزیک را انجام دهند. این افراد می ‌توانند از عمل اپی لیزیک برای بهبود وضعیت بینایی خود استفاده کنند‌.
افراد دارای نزدیک بینی شدید
از آن جا که در اپی لیزیک نیازی به ایجاد برش عمیق نیست و بافت قرنیه نسبت به سایر عمل های جراحی کمتر تراشیده می شود؛ این عمل می ‌تواند برای افرادی که مبتلا به نزدیک بینی شدید هستند؛ مناسب باشد.
افراد نظامی و ورزشکار
عمل اپی لیزیک برای ورزشکاران حرفه‌ای و نظامیان بهترین گزینه است؛ زیرا این عمل عوارضی مانند چروک شدن لایه پوششی قرنیه ندارد و از طرفی دوران نقاهت کوتاه‌تری دارد؛ می تواند گزینه مناسبی برای افرادی که شغل های سخت و پر برخورد دارند، باشد.
سایر شرایط مناسب برای انجام این عمل عبارتند از:
• داشتن سن بالای ۱۸ سال
• عدم ابتلای فرد به آب مروارید
• ثابت شدن نمره عینک چشم در یک سال گذشته
• باردار نبودن
• عدم ابتلا به بیماری های چشم همانند گلوکوم، خشکی شدید و رتینوپاتی دیابتی تبخال چشمی
• نرمال بودن مردمک
عمل اپی لیزیک چشم برای کسانی که مبتلا به دور بینی حداکثر ۶ دیوپتر و آستیگماتیسم حداکثر ۶ دیوپتر هستند؛ کاربرد دارد. کسانی که شماره نزدیک بینی آنها منفی یک تا منفی ده دیوپتر است؛ با داشتن شرایط ذکر شده می توانند این عمل را به راحتی انجام دهند. نتایج تحقیقات نشان داده است افراد مبتلا به نزدیک بینی متوسط و پایین موفقیت بیشتری برای انجام این عمل دارند.

عمل اپی لیزیک چشم

عمل اپی لیزیک چشم

مهم ترین فواید عمل اپی لیزیک چشم چیست؟

عمل اپی لیزیک چشم به جهت اینکه نسبت به بسیاری از عمل های چشم مانند لازک عوارض کمتری دارد و احتمال نکروز سلول های اپیتلیال چشم در آن کم است؛ مورد توجه قرار گرفته است.
برخی از مزیت های مهم عمل اپی لیزیک عبارتند از:
احساس درد کمتر
بنا به دلایل متعددی مانند استفاده از تیغ لرزشی پلیمری، استفاده از جداگر اپیتلیال به جای الکل و ایجاد برش های کمتر افراد در عمل اپی لیزیک احساس درد بسیار کمتری خواهند داشت به طوری که با مصرف مسکن‌های دوز پایین درد آن ها التیام می یابد.
دوره نقاهت کوتاه
در این عمل پس از سه روز سلول های سطح قرنیه به صورت کامل ترمیم می ‌شوند و دیگر لازم نیست که از لنز تماسی پانسمانی استفاده کنند.
سایر مزیت های این عمل عبارتند از:
• کاهش احتمال کدورت قرنیه
• انجام سریع عمل اپی لیزیک (پنج تا ده دقیقه برای هر چشم)
• نداشتن عوارضی مانند چروک نشدن و کنده نشدن لایه پوششی
• نحوه انجام عمل اپی لیزیک چشم

این مقاله را هم بخوانید:
مراقبت های میگرن چشمی

نحوه انجام عمل اپی لیزیک چشم

برای انجام این عمل، از لیزر اپیتلیال که یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین انواع لیزر است و عوارض جانبی بسیار کمی دارد استفاده می شود. این عمل در واقع یک عملیات جراحی شکست نور است که جایگزین بسیار خوبی برای کسانی است که میوپ کمی دارند؛ این روش جزو روش های کم تهاجمی محسوب می شود.
روش انجام این عمل به شرح زیر است:
• در مرحله اول پزشک از قطره های بی حسی موضعی بسیار قوی استفاده می‌کند؛ و چشم فرد را کاملا بی حس می کند.
• در مرحله دوم، پزشک با استفاده از اپی کراتوم، لایه اپیتلیوم را شل می کند و آن را با لایه بومن بلند می کند.
• در مرحله سوم، با استفاده از لیزر لایه ای از قرنیه به ضخامت ۱۶۰ میکرون برش داده می شود و به عقب برگردانده می شود. سپس با کمک لیزر اگزایمر سطح قرنیه تراش داده می شود.
• در مرحله چهارم، لایه برش خورده مجدداً روی قرنیه برگردانده می شود و چند روز بعد از عمل به خوبی ترمیم می شود.
• در مرحله پنجم، لنز تماسی پانسمانی که ساختاری نرم دارد روی محل برش قرار داده می شود تا به عنوان یک تار عضلانی به بازسازی سلول های اپیتلیال کمک کند.
روش انجام عمل در اپی لیزیک به گونه ای است که قوام قرنیه به خوبی حفظ می شود و تغییری در ضخامت آن ایجاد نمی شود. برش و شکاف هایی که در این روش ایجاد می ‌شوند؛ عمقی نیستند و بهبودی سریع تر رخ می دهد. بیمار ممکن است تا چند روز بعد از عمل، تاری دید داشته باشد که کاملاً طبیعی است و بعد از چند روز تاری برطرف می شود. استفاده از قطره ها و داروهای تجویز شده توسط پزشک، دوره نقاهت را کوتاه تر خواهد کرد.

عمل اپی لیزیک چشم

عمل اپی لیزیک چشم

مراجعه به پزشک
عمل جراحی اپی لیزیک چشم از نوین ترین و پیشرفته ترین روش های جراحی چشم است که برای عیوب انکساری چشم مانند اصلاح دوربینی، اصلاح نزدیک بینی، اصلاح آستیگماتیسم و پیرچشمی کاربرد دارد. متخصص چشم با توجه به پارامترهایی مانند ‏سن، وضعیت سلامت بیمار، ضخامت قرنیه، سلامت کلی چشم، شغل و میزان فعالیت بیمار روش مناسب برای جراحی چشم را به کار می برد. عمل اپی لیزیک به دلیل استفاده از اپی کراتوم به جای الکل، عدم ایجاد برش های عمیق و برگردانده شدن مجدد لایه اپیتلیال روی سطح چشم نسبت به سایر روش‌های جراحی مزیت‌های زیادی دارد. در صورتی که داوطلب انجام عمل اپی لیزیک هستید؛ می توانید به مطب دکتر رضا پورمازار متخصص چشم در تهران مراجعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
درمان تومور بدخیم چشم از طریق جراحی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *