عمل درشت کردن چشم چیست؟

عمل درشت کردن چشم چیست؟

عمل درشت کردن چشم که به جراحی اپی کانتال نیز معروف است؛ یکی از عمل‌های جراحی زیبایی چشم است که در آن افرادی که چشم‌های ریز و باریک دارند می‌توانند چشمان خود را درشت و زیباتر کنند. این عمل جراحی به روش‌های مختلف و در زوایای مختلف انجام می‌شود و علاوه بر درشت کردن چشم، برخی دیگر از عیوب ظاهری را رفع می‌کند. آگاهی در خصوص نحوه انجام عمل، مراقبت پس از عمل و کاندیداهای مناسب برای این عمل می‌تواند به افراد کمک کند تا در خصوص انجام این عمل زیبایی بهتر تصمیم گیری کنند؛ به همین سبب در این مطلب در خصوص تمامی نکات مربوط به عمل بحث می‌شود.

 

کاندیدای مناسب برای عمل درشت کردن چشم چه کسانی هستند؟

عمل زیبایی درشت کردن چشم، مناسب تمامی افراد نیست به همین سبب افراد باید قبل از هر گونه اقدام برای انجام این عمل جراحی، در خصوص کاندیدهای مناسب این عمل جراحی به اندازه کافی تحقیق کنند و اجازه دهند تا متخصص چشم پزشک با توجه به آناتومی چشم و پلک آنها، مناسب بودن این عمل را برای آنها شرح دهد. بهترین کاندیدهای مناسب برای عمل درشت کردن چشم عبارتند از:

افرادی با چشم های شرقی

افرادی که به اصطلاح چشم بادامی هستند و چشم‌های آنها به صورت باریک به نظر می‌رسد؛ بهترین افراد برای انجام این عمل جراحی هستند.

افراد دارای فولد اپی کانتال

افرادی که در بخش درونی زاویه داخلی چشم دارای یک چین اضافه هستند؛ می‌توانند از طریق این روش چین اضافه را حذف کنند و به چشمانی زیباتر دست پیدا کنند.

افراد دارای پلک های پف کرده و افتاده

در افرادی که دارای چشم‌های شرقی هستند؛ افتادگی پلک به‌صورت خفیف نیز مشاهده می‌شود. با انجام این عمل جراحی افتادگی پلک نیز برطرف می‌شود و ظاهر چشم‌ها جوان‌تر و جذابتر مشاهده می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید:
جراحی آندوسکوپی مجرای اشکی

افراد ناراضی از بلفاروپلاستی

افرادی که عمل بلفاروپلاستی انجام داده‌اند و نتایج مطلوبی از این عمل به دست نیاورده‌اند می‌توانند برای ترمیم از عمل زیبایی درشت کردن چشم نیز استفاده کنند.

افراد با فاصله چشم زیاد

افرادی که فاصله بین دو چشم آنها زیاد است و تمایل دارند با کم کردن این فاصله زیبایی و جذابیت چشمان خود را بیشتر کنند؛ می‌توانند این عمل جراحی را انجام دهند.

افراد دارای زاویه چشم

چشم برخی از افراد به صورت مورب و شیبدار مشاهده می‌شود این افراد می‌توانند از طریق اپیکانتوپلاستی این مشکل را برطرف کنند.

افرادی که به هر دلیلی تمایل دارند این عمل را انجام دهند باید بدانند که شرط اساسی برای انجام این عمل سلامت کامل است به‌عنوان‌مثال افراد مبتلا به قند خون بالا نمی‌توانند از این عمل زیبایی استفاده کنند؛ مگر اینکه تحت نظر پزشک قند خون آنها کنترل شود.

عمل درشت کردن چشم چیست؟

عمل درشت کردن چشم چیست؟

نحوه انجام عمل درشت کردن چشم

برای نحوه انجام عمل درشت کردن چشم راه‌های مختلفی وجود دارد. پزشک متخصص چشم در ابتدا وضعیت چشم و آناتومی آن را به دقت و با جزئیات کامل بررسی می‌کند سپس شکل چشم را با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته طراحی می‌کند. با توجه به این موارد متخصص چشم نحوه انجام عمل را بررسی می‌کند. به طور کلی عمل درشت کردن چشم در دو نوع اپیکانتوپلاستی و کانتوپلاستی انجام می‌شود.

کانتوپلاستی

در این روش جراحی بخش بیرونی چشم جراحی می‌شود. هدف از این عمل بهبود زاویه خارجی و تقارن سازی چشم‌ها است. برای عمل چشم‌گربه‌ای و کشیده‌تر کردن چشم‌ها از این روش استفاده می‌شود.

اپیکانتوپلاستی

در این روش جراحی زاویه داخلی چشم برش می‌خورد. افرادی که چشم‌های بادامی، مغولی و ترکمنی دارند؛ این عمل برای آنها انجام می‌شود در این عمل چین پلک بالا برداشته می‌شود و زاویه داخلی چشم بازتر می‌شود. با کوتاه شدن پلک بالا، افتادگی پلک نیز رفع می‌شود و با از بین رفتن لایه‌های چربی پف پلک نیز از بین می‌رود.

این مقاله را هم بخوانید:
انحراف چشم کاذب چیست و چه علائمی دارد؟

به طور کلی مراحل جراحی درشت کردن چشم عبارتند از:

 • انجام آزمایش‌های بینایی سنجی
 • معاینه دقیق ساختار چشم
 • ضدعفونی‌کردن پوست اطراف چشم
 • تزریق بی‌حس‌کننده
 • انجام عمل جراحی
 • زدن بخیه و بستن مجدد پلک

هر کدام از روش‌های ذکر شده، خود شامل روش های مختلفی می‌شود. با توجه به ساختار چشم روش دقیق جراحی تعیین می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال عمل جراحی به روش کانتوپلاستی میانی در نزدیکی غده ملتحمه و موازی با چین‌های مغولی برش ایجاد می‌شود.

با توجه به مدلی که پزشک برای زیباجو در نظر گرفته است و با توجه به عیوب ظاهری چشم برش در زوایای مختلف ایجاد می‌شود به‌عنوان‌مثال در کانتوپلاستی خارجی برای چشم‌های مورب، لبه پلک پایین نیز به مقدار بسیار کمی پایین کشیده می‌شود تا چشم‌ها حالتی جذاب‌تر و ملیح‌تر پیدا کنند.

 

مراقبت های بعد از عمل درشت کردن چشم

عمل درشت کردن چشم نیز مانند تمامی عمل‌های زیبایی دوره نقاهت دارد که برای سپری شدن دوران نقاهت با سلامت کامل و بدون عارضه خاص، باید مراقبت‌های پس از اپیکانتوپلاستی یا کانتوپلاستی به دقت انجام شود. به صورت میانگین ۲ تا ۴ هفته زمان لازم است تا فرد بهبودی خود را به طور کامل پیدا کند.

مهم ترین نکات مراقبتی پس از عمل درشت کردن چشم عبارتند از:

استفاده از آیس پک

استفاده از آیس پک یا کمپرس سرد بعد از عمل زیبایی درشت کردن چشم به زیباجو توصیه می‌شود. این روش باعث کاهش تورم و التهاب می‌شود.

عدم مصرف مواد مخدر

مصرف مواد مخدر بلافاصله بعد از عمل جراحی می‌تواند باعث افزایش تورم و عفونی شدن زخم‌ها شود. مصرف مواد مخدر باعث می‌شود که زخم‌ها دیرتر بهبود پیدا کنند و به همین سبب توصیه می‌شود به مدت ۲ تا ۳ هفته از مصرف مواد مخدر جلوگیری شود.

این مقاله را هم بخوانید:
سونوگرافی چشم چیست

عدم مصرف لنزهای تماسی

افراد باید از مصرف لنزهای تماسی حداقل به مدت دو هفته پس از عمل پرهیز کنند. افراد می‌توانند از عینک به جای لنز استفاده کنند.

سایر روش های مراقبتی عبارتند از:

 • استراحت دادن به چشم‌ها
 • جلوگیری از کار و فعالیت زیاد با وسایل الکترونیکی
 • پرهیز از شنا و سونا تا حداقل سه هفته بعد از عمل
 • عدم استفاده از لوازم آرایشی و مژه‌های مصنوعی

ممکن است بیمار پس از عمل دچار عوارضی مانند درد، سوزش چشم، تورم پلک و پیرامون پلک، دوبینی، تاری دید و کبودی شود که این عوارض طبیعی و موقت هستند و به‌مرورزمان پس از پایان دوره نقاهت از بین می‌روند.

عمل درشت کردن چشم چیست؟

عمل درشت کردن چشم چیست

نتیجه گیری

عمل درشت کردن چشم یکی از عمل‌های زیبای است که در آن چشم‌ها درشت‌تر و جذاب‌تر می‌شوند. افرادی که دارای چشم‌های باریک و کشیده هستند؛ می‌توانند از این عمل جراحی برای زیباتر شدن چهره خود استفاده کنند. علاوه بر درشت شدن چشم، در این عمل جراحی پف پلک و افتادگی پلک ترمیم می‌شود و پوست اطراف چشم ظاهری جوان‌تر و زیباتر پیدا می‌کند. افرادی که دارای چشم‌های مورب هستند یا چشم‌های آنها از هم دور به نظر می‌رسد؛ می‌توانند این عمل جراحی را انجام می‌دهند. تخصص و تجربه پزشک متخصص در موفقیت عمل نقش بسزایی دارد به همین سبب توصیه می‌شود در انتخاب پزشک نهایت دقت را به خرج دهید. برای انجام این عمل جراحی می‌توانید به مطب دکتر رضا پورمازار متخصص چشم پزشک در تهران مراجعه کنید.

9 پاسخ
 1. زینب
  زینب گفته:

  سلام من میخاهم عمل زیبایی چشم را انجام دهم سنم ۲۳ سال است و چشمانم باریک و بادامی است اگر لطف نمایید مشوره بدهید ممنون

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام لازم که معاینه انجام شود تا پاسخ درستی به شما داده شود

   پاسخ
 2. علی
  علی گفته:

  سلام وقت بخیر.بیست سالم هست الان،چند سال پیش ضربه مشتی به چشم راستم خورد،الان متوجه شدم که چشمم بر اثر ضربه به داخل فرو رفته چند میلی متری و نسبت به چشم دیگم کوچک تر دیده میشه.مشکلی تو بینایی ندارم فقط از نظر زیبایی به مشکل خوردم،دوست دارم چشام هم اندازه باشن..دکتر هم رفتم و معاینه کرد و سیتی اسکن هم انجام دادم.مشکل و شکستکی ای نبود فقط یکم فشرده شده الیاف پشت چشمم.گاهی هم یکم درد و احساس سنگینی میکنم.دکتر گفت اگه بخوای میتونم ژل بزنم پشت چشمت ولی ممکنه بیاییتو از دست بدی.حالا میخواستم ببینم باز چه راهی هست بشه چشمم رو بر گردوند سر جای اولش.ممنون میشم کمکم کنید.با تشکر

  پاسخ
 3. هستی
  هستی گفته:

  سلام ببخشید من دچار افتادگی پلک مادرزادی هستم و الان بالای سی سال سن دارم
  و تا ۱۵ سالگیم سه بار جراحی بالا کشیدن پلک رو انجام دادم ولی متاسفانه ناموفق بوده
  و می خواستم بدونم این عمل آیا می تونه باعث بشه زیبایی چهره خودم رو بعد از سال ها به دست بیارم؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر انشاله که این عملها به صورت موفقیت امیز بوده باشه

   پاسخ
 4. شریفه خلیلی
  شریفه خلیلی گفته:

  سلام من چشمانم نسبتا ریز هستن و کمی فاصله چشمانم به هم از حالت عادی نزدیکتر هست می خواستم ببینم عمل درشت شدن چشم برای من موفقیت آمیز خواهد بود؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر باید از نزدیک مشاوره انجام شود شما لطفا با شماره 09108077708 تماس حاصل نمایید

   پاسخ
 5. گ شریفی
  گ شریفی گفته:

  قبلا بلفاروپلاستی انجام دادم. اما نتیجه عمل باعث شده که چشمانم مانند چشم سنجاب گرد شوند و کوچک و گود بشوند از این حالت خیلی ناراحتم. آیا راه حلی هست؟

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر شما حتما باید از نزدیک مشاوره انجام دهید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *