عمل ریلکس اسمایل چشم

عمل ریلکس اسمایل چشم

عمل ریلکس اسمایل چشم چیست؟

عمل ریلکس اسمایل چشم یا فمتو اسمایل نوعی عمل جراحی پیشرفته است که در آن با استفاده از فناوری لیزر و تکنولوژی فمتوسکند بدون ایجاد آسیب به قرنیه و عصب های آن، عدسی چشم خارج می شود. از آنجا که در این عمل برش ایجاد شده بسیار کوچک و شبیه به لبخند است، از کلمه اسمایل در آن استفاده می شود. در ادامه مطلب در خصوص نحوه انجام این متد، کاربرد این متد و مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی مطالبی عنوان می شود.

کاربرد عمل ریلکس اسمایل چشم چیست؟

جراحی فمتو اسمایل آخرین نسل از جراحی های پیشرفته است که برای اصلاح عیوب انکساری چشم به کار برده می شود و افراد را از عینک و لنز بی نیاز می کند. به طور کلی برای درمان ضعف بینایی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم از این روش کم تهاجمی استفاده می شود.
درمان نزدیک بینی: برای درمان نزدیک بینی با این روش، چشم پزشک به‌خوبی سطح قرنیه بیمار را بررسی می کند در صورتی که قرنیه بیمار شرایط مناسبی داشته باشد و نزدیک بینی بین ۲/۵ تا ۱۰ باشد از این روش برای درمان استفاده می شود. برای اصلاح دید در این روش نیاز به لیزر اگزایمر وجود ندارد و تنها با همین روش نزدیک بینی قابل درمان است.
آستیگماتیسم: در صورتی که آستیگماتیسم فرد بین ۱/۵ تا ۲/۵ باشد از این طریق آستیگماتیسم درمان می شود. پس از گذشت دو ماه از این عمل، بیمار دید عادی خود را به دست می‌آورد و دیگر نیازی به لنز و عینک پیدا نمی کند.
برای انجام این عمل فرد باید حداقل در یک سال اخیر به نمره چشم ثابتی رسیده باشد؛ در صورتی که فرد به صورت همزمان مبتلا به آستیگماتیسم و نزدیک بینی باشد نباید نمره چشم او جمعاً بیشتر از ۱۲ و نیم باشد در غیر اینصورت باید از روش های دیگری برای درمان استفاده کند.

عمل ریلکس اسمایل چشم

عمل ریلکس اسمایل چشم

چرا عمل ریلکس اسمایل چشم؟

در عمل فمتو اسمایل کمترین دستکاری در بافت قرنیه انجام می شود و به صورت سرپایی ظرف مدت 15 دقیقه عمل به پایان می رسد. برشی که روی سطح قرنیه انجام می شود بین ۲ تا ۴ میلیمتر است و در یک مرحله و با استفاده از یک لیزر انجام می شود. تنها لیزری که در این روش مورد استفاده قرار می گیرد لیزر فمتوسکند سریع ترین لیزر پزشکی جهان است.
نحوه انجام عمل باعث شده است تا این عمل مزیت‌های زیادی نسبت به سایر روش های جراحی داشته باشد؛ برخی از مهمترین این مزیت ها عبارتند از:
دوران نقاهت کوتاه: دوران نقاهت این عمل کوتاه مدت است و برش های ایجاد شده روی سطح قرنیه چند روز بعد از عمل به صورت سریع درمان می شوند. یکی از دلایل دوران نقاهت کوتاه این روش جراحی این است که هیچ فلپی روی قرنیه ایجاد نمی شود و اعصاب قرنیه آسیب نمی بینند.
عدم ایجاد خشکی چشم: از آنجا که در این عمل جراحی بافت قرنیه کمترین آسیب را می بیند و استحکام و انسجام آن حفظ می شود؛ فرد پس از عمل به خشکی چشم مبتلا نمی شود.
سایر مزیت های عمل ریلکس اسمایل عبارتند از:
سرعت در روند ترمیم بافت قرنیه
سوزش و اشک ریزش به مقدار کم
امنیت بالای جراحی به دلیل استفاده از دستگاه مخصوص فمتوسکند
فشار کمتر به صلبیه و ساختمان چشم

این مقاله را هم بخوانید:
عوارض دیابت کنترل نشده روی شبکیه چشم

مراقبت های قبل از عمل فمتو اسمایل

مراقبت های قبل از عمل جراحی ریلکس اسمایل چشم اهمیت زیادی دارند؛ مراقبت ها می‌توانند در موفقیت آمیز بودن عمل تاثیر گذار باشند. مهمترین مراقبت های قبل از عمل ریلکس اسمایل چشم عبارتند از:
عدم استفاده از لوازم آرایشی: استفاده از لوازم آرایشی قبل از عمل جراحی چشم می‌تواند باعث تغییر شکل قرنیه شود و در روند عمل تاثیر منفی بگذارد. بهتر است افراد یک هفته قبل از این عمل، از آرایش کردن چشم ها صرف نظر کنند.
کنترل آلرژی چشم: افرادی که به آلرژی های فصلی مبتلا هستند یا در اثر استفاده از مواد شیمیایی و گیاهی خاص دچار آلرژی می شوند؛ باید حتما قبل از عمل جراحی پزشک خود را در جریان بگذارند و با استفاده از داروهای ضد حساسیت آلرژی خود را کنترل کنند.
کنترل قند خون: افراد مبتلا به دیابت باید حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی قند خون خود را کنترل کنند. بالا بودن قند خون باعث طولانی شدن دوران نقاهت می‌شود.
استحمام کردن: بهتر است قبل از رفتن به بیمارستان افراد استحمام کنند و به خوبی چشم های خود را شستشو دهند.
سایر مراقبت های قبل از عمل عبارتند از:
• عدم استفاده از عطر و ادکلن در روز جراحی
• خوابیدن به اندازه کافی
• استفاده از داروهای قبل از عمل
• انجام معاینات کامل چشمی و کنترل فشار چشم و غیره

عمل ریلکس اسمایل چشم

عمل ریلکس اسمایل چشم

مراقبت های بعد از عمل ریلکس اسمایل چشم

مراقبت های بعد از عمل فمتو اسمایل به اندازه مراقبت های قبل از عمل حتی بیشتر اهمیت دارد. انجام این مراقبت ها به کوتاه شدن دوره نقاهت و موفقیت بیشتر نتایج عمل کمک زیادی می کند. مهمترین روش های مراقبتی بعد از عمل جراحی فمتواسمایل عبارتند از:
عدم ایجاد فشار روی چشم ها: افراد باید از مالیدن چشم ها و ایجاد هرگونه فشار فیزیکی روی آنها جداً خودداری کنند. مالیدن چشم ها باعث آسیب به قرنیه می ‌شود. افراد باید حداقل دو هفته از مالیدن چشم خودداری کنند.
عدم مصرف مواد مخدر: افراد باید به مدت دو تا سه هفته از مصرف سیگار، قلیان و سایر مواد مخدر خودداری کنند و حتی از حضور در مکان هایی که دود سیگار وجود دارد؛ اجتناب کنند.
سایر روش های مراقبت بعد از عمل عبارتند از:
خودداری از شنا کردن به مدت ۲ هفته
عدم شستشو چشم ها تا ۲۴ ساعت
استفاده از عینک آفتابی مناسب در هنگام بیرون رفتن
خودداری از فعالیت‌های ورزشی و کارهای سنگین تا چند هفته

این مقاله را هم بخوانید:
بیماری ضعیفی چشم چیست

مراجعه به پزشک
عمل ریلکس اسمایل چشم یکی از پیشرفته ترین و جدیدترین عمل های چشم است که در آن با استفاده از لیزر یک برش 2 تا 4 میلیمتری روی قرنیه انجام می شود. این عمل برای درمان نزدیک بینی و آستیگماتیسم به کار می رود. در این عمل جراحی، لنتیکول روی لایه های زیرین قرنیه ایجاد می شود؛ سپس لنتیکول خارج می شود و عیوب انکساری چشم بهبود پیدا می کنند. برای انجام این عمل باید به یک متخصص متبحر مراجعه کرد. برای عمل فمتو اسمایل می توانید به مطب دکتر رضا پورمازار متخصص چشم در تهران مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *