عمل کاتاراکت چشم

عمل کاتاراکت چشم

عمل کاتاراکت چشم چگونه انجام می شود؟

عمل کاتاراکت چشم که در بین مردم با نام عمل جراحی آب مروارید نیز شناخته می‌شود، یکی از عمل های رایج چشم به شمار می‌رود که در حدود ۷۰ درصد افراد آن را تجربه می کنند. در بعضی از موارد عدسی چشم به صورت کامل کدر شده است و به همین دلیل افراد نمی‌توانند اطراف خود را به خوبی ببینند، به همین دلیل عدسی کدر چشم برداشته شده و لایه جدید جایگزین آن می‌شود. در این مقاله قصد داریم به انواع مختلف عمل کاتاراکت چشم بپردازیم. اگر به دنبال انجام دادن این عمل جراحی هستید، در این مقاله با ما همراه باشید.

عمل کاتاراکت چشم به روش فیکو امولسیفیکاسیون

فیکو امولسیفیکاسیون یکی از رایج ترین انواع عمل جراحی چشم شمار می رود که در آن از امواج برای خرد کردن عدسی چشم و نفوذ به داخل چشم استفاده می‌شود. در این روش روزنه ای که در چشم افراد ایجاد می‌شود در حدود ۳ میلی متر است. به همین دلیل روزنه بسیار کوچک است و عمل جراحی می تواند به آسانی بر روی چشم انسان انجام شود.
برای استفاده از روش فیکو نیازی به درمان های خاص نیست. افراد معمولاً یک ساعت قبل از عمل جراحی به بیمارستان مراجعه می کنند و در حدود یک الی دو ساعت بعد از انجام مراقبت های معمول می توانند مرخص شوند. به همین دلیل این نوع عمل جراحی روش سرپایی شناخته می شود.
در صورتی که از این روش برای عمل جراحی کاتاراکت استفاده شود، نیاز به بخیه برای چشم ها نیست و چشم به صورت معمول به صورت خود به خود ترمیم می شود. نکته‌ای که در مورد این نوع عمل وجود دارد این است که اگر چشم دچار بیماری آب مروارید شدید شده باشد، استفاده از این نوع عمل جراحی نمی تواند کمک کننده باشد.

این مقاله را هم بخوانید:
عوارض چشمی داروها

جراحی کاتاراکت چشم به روش خارج کپسولی

در بعضی از موارد میزان آب مروارید چشم به حدی پیشرفت کرده است که درمان آن با استفاده از عمل جراحی فیکو امولسیفیکاسیون امکان پذیر نیست و نیاز به درمان های جدی تر برای درمان آب مروارید چشم است. در این گونه موارد معمولاً از روش خارج کپسولی برای از بین بردن آب مروارید چشم استفاده می شود.
در روش جراحی کاتاراکت خارج کپسولی در ابتدا روزنه‌ای به اندازه ۶ الی ۱۰ میلی متر در چشم انسان ایجاد می شود و سپس عدسی چشم به صورت کامل از چشم جدا می‌شود. بعد از انجام این عمل جراحی به دلیل بزرگ بودن روزنه ایجاد شده نیاز به بخیه وجود دارد و دوران نقاهت این عمل نیز بیشتر از دوران نقاهت عمل فیکو امولسیفیکاسیون طول می کشد. سه الی چهار روز بعد از این عمل جراحی چشم حالت عادی و اولیه خود را به دست می آورد.

عمل کاتاراکت چشم

عمل کاتاراکت چشم

مراقبت های قبل از عمل کاتاراکت چشم

طبق مطالعات انجام شده مراقبت های قبل از عمل جراحی در حدود ۴۰ درصد موفقیت در عمل جراحی را شامل می شود. برای انجام این عمل جراحی تنها به مراقبت های زیر نیاز است:
• اطمینان از باز بودن رگهای قلبی: قبل از انجام این عمل معمولاً متخصص چشم، فرد را برای مشاوره قلب معرفی می کند.
• انجام آزمایشات: انجام آزمایشاتی مانند آزمایش فشار خون قبل از عمل جراحی ضروری است.
• استفاده از قطره های چشمی: قبل از عمل جراحی برای فرد قطره های چشمی تجویز می شود که باید سر زمان معین استفاده شوند تا به باز شدن مردمک چشم کمک کنند.

این مقاله را هم بخوانید:
علت تیرگی زیر چشم

چگونه می توان خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش داد؟

ابتلا به بیماری آب مروارید چشمی و نیاز به انجام عمل کاتاراکت سن و سال خاصی نمی شناسد؛ اما با این وجود می‌توان با رعایت کردن مواردی خطر ابتلا به این بیماری را کاهش داد:
• رعایت رژیم غذایی: اگر افراد در رژیم غذایی خود میزان استفاده از آنتی اکسیدان ها را بالاتر ببرند، تا حدود زیادی بهبود بیماری کاتاراکت چشمی و پیشگیری از آن کمک کرده اند.
• دوری از الکل و دخانیات: طبق تحقیقات انجام شده افرادی که از الکل و دخانیات استفاده می کنند، بیشتر از سایرین در معرض بیماری کاتاراکت چشمی قرار گرفته اند.
• استفاده از عینک آفتابی: محافظت از چشم در برابر آفتاب می‌تواند برای جلوگیری از بیماری کاتاراکت چشمی کمک کننده باشد. در مورد استفاده از عینک آفتابی باید توجه داشته باشید که عینک آفتابی باید طبی باشد تا چشم را در برابر عوامل مختلف سالم نگه دارد.
• پیشگیری از دیابت: دیابت یکی از بیماری هایی است که در نهایت به بالاتر رفتن میزان ریسک کاتاراکت چشمی می‌انجامد. اگر افراد در رژیم غذایی خود استفاده از قند و سایر شیرینی جات را کنار بگذارند و میزان استفاده از آن ها را محدود کنند، از ریسک ابتلا به بیماری کاتاراکت چشمی تا حدود زیادی در امان خواهند بود.

مراقبت های بعد از جراحی کاتاراکت چشمی

• بعد از جراحی کاتاراکت چشمی تا چند روز از عینک طبی آفتابی استاندارد استفاده شود.
• تا ده روز از بلند کردن اجسام سنگین پرهیز شود، حتی ورزشکاران حرفه ای باید ورزش خود را برای چند روز کنار بگذارند، زیرا باعث آسیب به چشم ها می شوند.
• استفاده از چشم بند در زمان خواب می‌تواند به تسریع نقاهت کمک کند.
• قطره هایی که توسط پزشک متخصص تجویز می شود، به صورت کامل و سر زمان مشخص شده توسط بیمار استفاده شود.
• از مالیدن چشم ها و یا خاراندن آنها خودداری گردد.
• رفتن به استخر و شنا کردن در روزهای بعد از عمل جراحی ممنوع است.
• در حدود ۱۰ روز الی دو هفته انجام هرگونه عمل آرایشی بر روی چشم ها ممنوع است.
• بهتر است در حدود یک هفته استفاده از تلویزیون، موبایل و سایر وسایل الکترونیکی کنار گذاشته شود.

عمل کاتاراکت چشم

عمل کاتاراکت چشم

مراجعه به پزشک
دکتر رضا پورمازار، متخصص چشم یکی از گزینه‌های مناسب برای انجام عمل کاتاراکت چشمی به شمار می رود، ایشان با داشتن تجربه بالا در زمینه انواع مختلف بیماری های چشمی می تواند به فرد برای انجام عملی متناسب با شرایط خودش کمک کند.
با مراجعه به این پزشک می توانید در مورد نوع درمان خود و بیماری آب مروارید اطلاعات بیشتری کسب کنید و در نهایت با اطمینان خاطر به دلیل رضایت سایر بیماران از عمل های قبلی این پزشک متخصص، انجام عمل کاتاراکت چشم خود را به او بسپارید.

این مقاله را هم بخوانید:
روش های پیشگیری از آب سیاه چشم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *