عوارض عمل نکردن آب مروارید چیست؟

عوارض عمل نکردن آب مروارید چیست؟

یکی از رایج‌ترین اختلالات چشمی به وجود آمدن آب مروارید یا کاتاراکت است. احتمال ایجاد این بیماری در افراد بالای 40 سال بیشتر است. در این بیماری، عدسی چشم شفافیت خود را از دست داده و در نتیجه عدسی کدر می‌شود. در مراحل اولیه ایجاد آب مروارید فقط بخش کوچکی از عدسی کدر می‌شود ولی با گذشت زمان بخش بزرگی از عدسی درگیر شده و در بینایی فرد تأثیر می‌گذارد. در نتیجه ایجاد آب مروارید، عدسی چشم دیگر توانایی تمرکز نور بر روی شبکیه را نخواهد داشت. افرادی که دارای مشکل آب مروارید چشم هستند، اجسام و مناظر اطراف خود را به حالت کدر و مات مشاهده خواهند کرد. تنها روش درمانی آب مروارید عمل جراحی است و هیچ گونه دارویی باعث درمان آب مروارید نخواهد شد. جراحی با لیزر و میکرو از روش‌های کم تهاجمی جراحی هستند که در صد موفقیت عمل آب مروارید را افزایش می‌دهند. در این مقاله دکتر پورمازار دکتر چشم پزشکی و جراح و متخصص بلفاروپلاستی، لیزیک و لازک چشم، کاتاراکت (آب مروارید) و عمل زیبایی پلک در تهران به سؤالات رایج در ارتباط با جراحی آب مروارید و عوارض عمل نکردن آن پاسخ می‌دهد. در ادامه با ما همراه باشید.

 

دلایل ایجاد آب مروارید چیست

آب مروارید به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود. در بعضی از مواقع آب مروارید به دلیل کهولت سن به وجود می‌آید. با افزایش سن در پروتئین‌های تشکیل دهنده عدسی چشم اختلال ایجاد می‌شود. بنابراین با افزایش سن، احتمال به وجود آمدن آب مروارید بیشتر می‌شود. یکی دیگر از دلایل ایجاد آب مروارید وجود برخی از بیماری‌ها مانند دیابت است. بیماری دیابت احتمال به وجود آمدن آب مروارید را تا 10 برابر افزایش می‌دهد. در بعضی از مواقع، ضربه وارد شده به چشم ممکن است باعث ایجاد آب مروارید با گذر زمان شود. بعضی از نوزادان از هنگام تولد و به صورت ارثی ممکن است دارای آب مروارید باشند. افرادی که سیگار و یا مشروبات الکی مصرف می‌کنند بیشتر از دیگران به این بیماری مبتلا می‌شوند.

عوارض عمل نکردن آب مروارید چیست؟

عوارض عمل نکردن آب مروارید چیست؟

علائم ایجاد آب مروارید در چشم چیست

به وجود آب مروارید در چشم بدون بروز هیچ‌گونه درد است. برخی از علائم مانند دوبینی، دید مه‌آلود و کدر، تار دیدن تدریجی محیط، ضعف بینایی در تشخیص رنگ‌ها، احساس وجود پرده‌ای روی چشم و افزایش شماره عینک با ایجاد آب مروارید به وجود می‌آید. علاوه بر این موارد، علائم شایع آب مروارید عبارت‌اند از:

این مقاله را هم بخوانید:
دلایل آنژیوگرافی شبکیه چیست

کاهش قدرت بینانی

با پیشرفت آب مروارید در چشم، بینایی کاهش پیدا کرده و ممکن است تا حد درک نور کاهش پیدا کند. این علامت به آرامی و با گذشت زمان اتفاق می‌افتد. در این شرایط با افزایش شماره عینک بهبودی نسبی در بینایی حاصل می‌شود. ولی برای بهبودی کامل و جلوگیری از نابینایی باید عمل انجام بگیرد.

تغییر رنگ مردمک

از علائم شایع آب مروارید تغییر رنگ مردمک چشم از سفید به خاکستری یا شیری است.

عوارض عمل نکردن آب مروارید چیست؟

عوارض عمل نکردن آب مروارید چیست؟

عوارض عمل نکردن آب مروارید

چشم یکی از ارگان‌های اصلی بدن است؛ بنابراین هرگونه آسیب به آن خسارات جبران‌ناپذیری را برای فرد به دنبال خواهد داشت. عدم مراجعه به موقع به پزشک و انجام عمل، ضررهای اقتصادی و روحی بسیاری برای بیمار به وجود می‌آورد. آب مروارید بعد از بروز علائم و تشخیص پزشک باید هر چه سریع‌تر درمان شود. درمان نشدن آب مروارید در مدت طولانی باعث ضعف بینایی و در نهایت کوری افراد می‌شود. این که بیماری با چه سرعتی پیشرفت خواهد کرد به طور دقیق معلوم نیست. به همین دلیل بیمار با مشاهده اولین علائم آب مروارید باید به پزشک مراجعه کند و هرچه زودتر عمل آب مروارید را انجام دهد. این نکته قابل ذکر است که داشتن آب مروارید یکی از شایع‌ترین دلایل کوری چشم در دنیا است. یکی دیگر از عوارض عمل نکردن به موقع آب مروارید، به وجود آمدن عارضه آب سیاه است. در این عارضه، عدسی چشم از بین می‌رود و باعث نابینایی کامل بیمار می‌شود. در این شرایط، فرد بعد از نابینایی درد شدیدی را تحمل خواهد کرد. بیمار تا 72 ساعت بعد از بروز آب سیاه می‌تواند عمل را انجام دهد. البته در این شرایط، عوارض و خطرات عمل نسبت به عمل آب مروارید بالا می‌رود و درصد موفقیت عمل پایین است.

این مقاله را هم بخوانید:
شالازیون و درمان آن

به طور کلی، در صد موفقیت عمل آب مروارید بسیار بالا است؛ بنابراین فرد بیمار بدون داشتن ترس از نتیجه عمل می‌تواند این عمل آسان را انجام دهد. یکی از عواملی که در مراجعه دیر هنگام بیمار نقش مهمی دارد، هزینه عمل است. امروزه خدمات درمانی و بیمه‌های تکمیلی زیادی عمل آب مروارید را پوشش می‌دهند. در نتیجه بیمار با پرداخت مقدار کمی هزینه می‌تواند این عمل را انجام دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *