عوامل بیماری تورم پلک

عوامل بیماری تورم پلک

چه عواملی موجب تورم پلک ها می شوند؟

تورم پلک یکی از بیماری های شایع در سنین مختلف است که ممکن است با درد همراه باشد یا این که دردی نداشته باشد. دلیل اصلی تورم پلک ها وجود مایع اضافی و التهابات در داخل چشم است. این بیماری در برخی از موارد تنها یک پلک را درگیر می کند و در بعضی از موارد هر دو پلک درگیر این بیماری می شوند. در این مقاله قصد داریم به تورم پلک ها و علل و علائم آن بپردازیم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه خواندن این مقاله به شما توصیه می شود.

علائم تورم پلک ها

تورم پلک ها در ابتدا با علائم ساده و پیش پا افتاده شروع می‌شود و در انتها ممکن است علائم جدی‌تری داشته باشد. برخی از علائم تورم پلک ها عبارتند از:
• سوزش چشم: یکی از مهم ترین علائم تورم پلک ها سوزش چشم از طریق گونه موارد چشم افراد بدون هیچ گونه دلیل خاصی احساس سوزش یا خارش دارد. این خارش با خاراندن چشم نه تنها برطرف نمی‌شود، بلکه ممکن است بیشتر هم بشود.
• حساسیت چشم به نور: افرادی که از تورم پلک رنج می‌برند زمانی که به نور مستقیم خورشید نگاه می‌کنند احساس ضعف و نابینایی دارند. در این گونه موارد افراد تنها به دنبال مکان تاریک برای استراحت هستند و نمی‌توانند در طول روز به انجام کارهای خود بپردازند.
• ریزش اشک: یکی دیگر از مهم ترین علائم این بیماری ریزش اشک است. افرادی که دچار تورم پلک هستند به صورت ناخودآگاه اشک می ریزند و معمولاً این اشک زیاد است و به راحتی بند نمی آید.
• قرمزی پلک: قرمزی پلک ممکن است در هر دو پلک اتفاق بیفتد یا تنها یک پلک بالا دچار این التهاب و قرمزی بشود.
• زیاد شدن ترشحات: بعد از بیدار شدن از خواب معمولاً ترشحاتی در اطراف چشم افراد معمولی دیده می‌شود. در افرادی که از تورم پلک رنج می برند این ترشحات تا حدود زیادی بیشتر می شود و به حدود ۳ تا ۴ برابر می رسد.
• خشکی پلک: به مرور زمان پلک خشک می شود به صورتی که به راحتی پوسته پوسته شدن بر روی آن نمایان است. در این گونه موارد زمانی که چشم باز و بسته می شود درد زیادی در چشم و به خصوص پلک ها احساس می‌شود.
• بسته شدن شکاف پلک ها: یکی از مهم ترین و دردناک ترین علائم تورم پلک بسته شدن شکاف پلک ها است. در برخی از موارد التهاب و عفونت به قدری زیاد و عمیق است که ممکن است افراد با بسته شدن شکاف پلک نتوانند حتی اطراف را ببینند.

عوامل بیماری تورم پلک

عوامل بیماری تورم پلک

تفاوت پف کردن پلک با تورم پلک

در برخی از موارد افراد پف کردن پلک و تورم پلک را با یکدیگر اشتباه می گیرند و در صورت پف کردن پلک فکر می کنند پلک آنها تورم دارد. پف کردن پلک و تورم پلک با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند و نمی توان تنها به دلیل بزرگتر شدن پلک ها گفت پلک تورم دارد.
برای مثال زمانی که افراد بیش از اندازه می خوابند، پلک آن ها پف می‌کند و شکل ظاهری ساده خود را از دست می‌دهد اما نمی‌توان به آن تورم پلک گفت. موارد دیگر مانند کمبود آب، گریه کردن زیاد و غیره باعث پف کردن پلک می شوند.

این مقاله را هم بخوانید:
شایع ترین دلایل تاری دید

عوامل بیماری تورم پلک

تورم پلک ممکن است عوامل ابتدایی تا عوامل تحریک کننده بینایی داشته باشد‌. یعنی در بعضی از موارد عوامل بیماری تورم پلک چندان جدی نیستند، اما در برخی دیگر از موارد ممکن است حتی منجر به نابینایی شوند. به صورت کلی برخی از عوامل بیماری تورم پلک عبارتند از:
• آلرژی: زمانی که سیستم ایمنی بدن فرد نسبت به ماده‌ای خاص حساسیت داشته باشد و نسبت به آن واکنش خاصی نشان بدهد به آن آلرژی گفته می شود. یکی از مهم ترین دلایل آلرژی آرایش کردن چشم است که باعث می‌شود آلرژی در چشم خانم‌ها بیشتر مشاهده شود. از جمله عوامل آلرژی زای دیگر می توان به گرد و غبار، قطره های چشمی خاص، مو و پوست حیوان خانگی و غیره اشاره کرد.
• عملکرد نامناسب غدد چربی: عملکرد نامناسب غدد چربی که در اطراف چشم و در نزدیکی مژه ها قرار دارند می‌تواند منجر به ایجاد تورم پلک شود‌. این عملکرد نامناسب معمولاً با درد زیاد خود را نشان می دهد. در این گونه موارد پلک پوسته پوسته می شود و به مرور زمان قرمز می شود.
• گل مژه: گل مژه التهاب گفته می شود که در نزدیکی پلک اتفاق می‌افتد. در برخی از موارد با تماس دست با اجسام کثیف و سپس خاراندن چشم، گل مژه روی پلک ایجاد می شود و باعث ایجاد تورم در پلک می شود. وجود یک گل مژه بر روی چشم باعث می شود تمامی پلک به صورت کامل ملتهب و قرمز شود.
• تبخال چشمی: این مورد یکی از خطرناکترین موارد تاثیرگذار بر تورم پلک است. تبخال چشمی از طریق ویروس تبخال ساده به افراد منتقل می شود و به مرور زمان باعث ایجاد زخم قرنیه می شود. تبخال چشم ممکن است تنها باعث ضعیف تر شدن چشم شود؛ اما در موارد پیشرفته تر و در صورت درمان نشدن بیماری به نابینایی نیز منجر می شود.
• آسیب دیدگی چشم: با آسیب دیدگی و ضربه دیدگی چشم تورم پلک تا حدود زیادی افزایش پیدا می کند. آسیب دیدگی چشم اگر از انواع خفیف باشد به مرور زمان بهتر می‌شود اما اگر جدی باشد، برای مراقبت های بیشتر پزشکی باید حتما به پزشکان متخصص مراجعه شود.
• عفونت کاسه چشم: این عامل یکی از عوامل نسبتاً نادر است که معمولاً با علائمی مانند تب و درد همراه است. افرادی که از عفونت کاسه چشم رنج می‌برند، معمولاً در قسمت چشم و اطراف پلک های خود احساس حرارت بالا و درد زیاد دارند. عفونت کاسه چشم منجر به آسیب به عصب چشم ها می شود و به مرور زمان ممکن است نابینایی را در پی داشته باشد.

عوامل بیماری تورم پلک

عوامل بیماری تورم پلک

مراجعه به پزشک
برای درمان بیماری تورم پلک ها ممکن است استفاده از قطره های چشمی توصیه می شود و حتی در موارد پیشرفته تر نیاز به جراحی قرنیه چشم باشد، به همین دلیل مراجعه به پزشک کار بلد یکی از مهم ترین عواملی است که می‌تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند.
دکتر رضا پورمازار متخصص چشم پزشک و جراح چشم یکی از پزشکان حاضر در زمینه درمان بیماری تورم پلک ها است. سایت اینترنتی دکتر رضا پورمازار یکی از راه های ارتباطی با ایشان برای گرفتن نوبت است.

این مقاله را هم بخوانید:
همه چیز درباره تومور مغزی پشت چشم
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *