اهمیت استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

اهمیت استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

اهمیت استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

گلوکوم یا آب سیاه یکی از بیماری های شایع و خطرناک چشم است که در سنین مختلف باعث بروز مشکلاتی مانند تاری دید و بروز بیماری هایی چون انحراف چشم و…می شود. امروزه بسیاری از پزشکان توصیه می کنند تا برای کاهش علائم این بیماری مادرزادی؛ از عینک برای دید بهتر کودکان استفاده شود. عینک از تجهیزات قدیمی و بسیار پر کاربردی است که کمک زیادی به دید بهتر چشم و محافظت از چشم می کند.
اما تجویز عینک برای کودکان مبتلا به بیماری گلوکوم باید با دقت و توجه بالایی انجام شود تا در دراز مدت آسیب بیشتری به چشم کودک وارد نشود. در این مطلب به بررسی بیماری آب سیاه یا گلوکوم و تاثیر استفاده از عینک برای بیماران مبتلا به گلوکوم می پردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

منظور از بیماری آب سیاه در کودکان چیست؟

یکی بیماری های خطرناک مرتبط با چشم انسان که صورت مادرزادی باعث اختلال در عملکرد چشم کودکان می شود؛ بیماری آب سیاه یا گلوکوم است. متاسفانه این بیماری به صورت مادرزادی و از همان سنین کم باعث تار شدن دید کودک می شود. کودکان مبتلا به بیماری گلوکوم نمی توانند جزئیات و اجسامی که در محیط اطراف وجود دارند را با دقت بالایی ببینند. این بیماری اگرچه تنها باعث تار شدن دید کودک می شود اما به مرور زمان زمینه بروز بیماری های دیگری را مانند انحراف چشم و تنبلی چشم را در سنین پایین فراهم می کند.

اهمیت استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

اهمیت استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

دلیل اهمیت استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به آب سیاه چیست؟

متاسفانه بیماری آب سیاه در کودکان باعث نامنظم شدن قرنیه چشم و اختلال در رابطه میان چشم و مغز می شود. در بسیاری از مواقع کسانی که از بیماری آب سیاه رنج می برند؛ در کنار آن با مشکلاتی مانند عیوب انکساری چشم همراه هستند. وجود عیوب انکساری در چشم کودکان باعث می شود تا کودک قادر به مشاهده اجسام دور نباشد و از مشکل نزدیک بینی رنج ببرد. در چنین شرایطی پزشک متخصص از روش های مختلفی مانند تجویز عینک برای کاهش علائم نزدیک بینی در کودکان استفاده می کند. استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به آب سیاه و گلوکوم باعث می شود تا بتواند اجسام دور با وضوح بیشتری ببیند.

این مقاله را هم بخوانید:
اشک مصنوعی و کاربرد آن

چه نوع عینکی برای کودکان مبتلا به آب سیاه مناسب است؟

بیشتر کودکانی که از بیماری گلوکوم یا آب سیاه رنج می برند؛ برای اینکه بتوانند دید مناسب و بدون تری دید داشته باشند؛ باید از فوکوس مناسبی برخوردار باشند. با توجه به اینکه چشم بیماران مبتلا به گلوکوم فوکوس مناسبی ندارد؛ چشم پزشک از عینک هایی برای کاهش تاری دید چشم کودکان استفاده می کنند که بتواند فوکوس مناسبی را برای دید بهتر برای چشم ایجاد کند.
بالا بودن فوکوس در چشم کودکان مبتلا به گلوکوم باعث می شود تا وضوح چشم افزایش پیدا کند و کودک کمتر با مشکل تاری دید مواجه شود. پزشکان و متخصصان چشم در هنگام تجویز عینک برای بیماران مبتلا به گلوکوم توجه چندانی به شماره چشم ندارند. آن ها نمره ای را برای عینک انتخاب می کنند که بتواند بهترین فوکوس را برای چشم هایی با تاری دید بالا ایجاد کند.

کودکان مبتلا به بیماری گلوکوم در هنگام خرید و استفاده از عینک باید به چه نکاتی توجه کنند؟

رعایت برخی از نکات در هنگام استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم باعث می شود تا آن ها بتوانند با کمترین مشکلی دید مناسبی داشته باشند و با وضوح بیشتری محیط اطراف خود را ببینند. مهم ترین نکاتی که در هنگام استفاده از عینک باید به آن توجه شود عبارت است از:
• بهتر است کودکان مبتلا به گلوکوم از عینک هایی که دارای فریم ساده و سبکی هستند برای چشم استفاده کنند تا سنگینی چندانی را روی چشم احساس نکنند. این نکته باعث می شود تا کودک هنگام استفاده از عینک احساس ناراحتی نکند.
• کودکان مبتلا به گلوکوم باید در بازه زمان مشخصی تحت نظر پزشک متخصص چشم قرار بگیرند. ممکن است شماره چشم ها و وضعیت بینایی در کودکان به دلیل عوامل متعددی تغییر کند. پزشک متخصص چشم با معاینه چشم می توانند عینک مناسبی را در هر بازه زمانی برای کودک تجویز کند.

اهمیت استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

اهمیت استفاده از عینک برای کودکان مبتلا به گلوکوم

مراجعه به پزشک
در مطلب فوق به بررسی اهمیت استفاده از عینک برای کودکانی که به بیماری مادرزادی گلوکوم مبتلا هستند؛ پرداختیم. دانستیم که متاسفانه بیماری گلوکوم باعث تار شدن انسان می شود و بهتر است برای کاهش علائم آن در سنین پایین باید از عینک استفاده شود. عینک نیز باعث ایجاد فوکوس مناسب در چشم و در نتیجه وضوح بهتر دید می شود.
بنابراین اگر کودکان شما از بیماری گلوکوم رنج می برند؛ بهتر است برای تجویز عینک به مطلب دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشمی مراجعه کنید. دکتر رضا پورمازار با معاینه دقیق چشم و مناسب ترین عینک را برای درمان مشکل تاری دید ناشی از بیماری آب سیاه برای کودک شما تجویز می کند.

این مقاله را هم بخوانید:
علت ترشحات چشمی چیست

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *