آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است؟

عینک کامپیوتر نام عینک طبی است که برای استفاده در هنگام کار با رایانه طراحی شده است. استفاده از عینک‌های رایانه‌ای برای افرادی که خستگی چشم را به دلیل استفاده مداوم از رایانه تجربه می‌کنند، ضروری است. عینک‌های رایانه‌ای از لنزهای مخصوصی ساخته می‌شوند که اشعه‌های مضر ساطع شده از صفحه نمایش رایانه را به حداقل رسانده و همچنین کنتراست را افزایش می‌دهند. در این مطلب به این مورد که آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است؟ پرداخته شده است.

 

سندروم چشم کامپیوتر چیست؟

تاری دید یا خستگی چشم در هنگام کار با صفحه نمایش رایانه در افراد زیر 40 سال، ممکن است به دلیل عدم تمرکز چشم‌ها بر روی صفحه نمایش رخ دهد. این موارد همچنین می‌توانند ناشی از تغییر فوکوس از صفحه کلید به صفحه نمایش و بازگشت دوباره ایجاد شود. این مشکلات اغلب ناشی از تمرکز نامناسب و قرار گرفتن در معرض صفحه‌های دیجیتال در مدت طولانی هستند. به این شرایط سندرم بینایی رایانه گفته می‌شود. همچنین افراد بالای ۴۰ سال نیز ممکن است دچار تحریک چشم به دلیل شروع پیرچشمی و از دست دادن توانایی دید نزدیک شوند. این عوارض گاهی اوقات به عنوان علامت سندروم چشم کامپیوتر در دراز مدت در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، برای تشخیص مشکلات بینایی و خستگی چشم ناشی از صفحه نمایش می‌توان از تست‌های چشمی استفاده کرد. برای جلوگیری از ایجاد سندروم چشم کامپیوتر، بسته به شرایط بیمار می‌توان از عینک‌های رایانه‌ای استفاده کرد. این عینک‌ها می‌توانند خستگی چشم دیجیتالی را کاهش داده یا از آن جلوگیری کنند.

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است

عینک مخصوص کار با رایانه چیست؟

بیشتر افراد بر این باورند که عینک‌ها تنها برای اصلاح نوع مشکل بینایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این فرضیه نادرست بوده و کاربرد عینک‌ها تنها به اصلاح مشکلات بینایی محدود نمی‌شود. عینک‌های رایانه‌ای تقریباً متفاوت از عینک‌های طبی معمولی هستند. زیرا به طور خاص برای کاهش خستگی چشم ناشی از کار با رایانه ساخته می‌شوند. افرادی که به طور متوسط ۸ ساعت در طول روز از رایانه، بدون اقدامات احتیاطی استفاده می‌کنند، معمولاً دچار مشکلات بینایی می‌شوند. پوشش ضد انعکاس و ضد تابش لنز عینک مخصوص کامپیوتر به کاهش تابش خیره کننده از صفحه نمایش کمک کرده و مانع از تابش اشعه ماوراء بنفش از طریق صفحه نمایش به چشم می‌شود. همچنین لنزهای رنگی به افراد کمک می‌کنند تا در صورت نیاز، کنتراست یا روشنایی صفحه را بدون آسیب رساندن به چشم افزایش دهند.

این مقاله را هم بخوانید:
رادیوتراپی چشم

 

چگونگی عملکرد عینک مخصوص کامپیوتر

عینک‌های رایانه‌ای، عینک‌های مخصوصی هستند که به منظور بهینه سازی بینایی هنگام مشاهده صفحه‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها به منظور کاهش تابش خیره کننده و افزایش کنتراست طراحی شده‌اند. دو ویژگی اصلی عینک رایانه‌ای شامل موارد زیر است:

پوشش ضد انعکاس

پوشش‌های ضد انعکاس باعث کاهش تابش خیره کننده از صفحه نمایش و منابع نور می‌شوند. عینک‌های مخصوص رایانه این پوشش‌ها را ارائه می‌دهند. با این حال، همه پوشش‌های ضد انعکاس عملکرد یکسانی ندارند.

سایه های رنگی

برخی از عینک‌های رایانه‌ای دارای رنگ‌هایی هستند که برای افزایش کنتراست در صفحه و فیلتر کردن طیف‌های نور ناخوشایند و خشن طراحی شده‌اند. این عینک‌ها به شل شدن عضلات چشم کمک می‌کنند.

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است

انواع عینک های رایانه ای

عینک‌های رایانه‌ای بر اساس نوع لنز به کار رفته در آن، انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر هستند:

عینک رایانه ‌ای تک کانونی

ساده‌ترین عینک‌های رایانه‌ای، دارای یک قدرت لنز منفرد هستند که به منظور ایجاد شفاف‌ترین و راحت‌ترین دید در صفحه رایانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. عینک‌های تک کانونی خطر خستگی چشم، تاری دید و وضعیت غیر طبیعی بدن را که می‌تواند باعث درد گردن و کمر شود، کاهش می‌دهند. این عینک‌ها می‌توانند توسط کاربران مختلف استفاده شوند.

عینک های رایانه ای پیشرو حرفه ای

یکی دیگر از انواع عینک‌های رایانه‌ای، شامل عینک‌های دارای لنزهای پیشرو حفره‌ای هستند. این عینک‌ها دارای یک لنز چند کانونی بدون خط هستند که دید نزدیک، متوسط و از راه دور را اصلاح می‌کنند.

این مقاله را هم بخوانید:
درصد موفقیت پیوند قرنیه چقدر است

عینک رایانه ای دو کانونی و سه کانونی

از دیگر لنزهای مورد استفاده برای عینک‌های رایانه‌ای می‌توان به لنزهای دو کانونی و سه کانونی اشاره کرد. این لنزهای چند کانونی خط دار دارای مناطق بزرگ‌تری برای بینایی هستند.

 

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است؟

کار طولانی مدت با رایانه منجر به سندروم چشم کامپیوتر می‌شود. این شرایط بینایی موقتی با خیره شدن بدون محافظ و طولانی مدت به صفحه کامپیوتر رخ می‌دهد. علائم رایج این سندروم شامل تاری دید، قرمزی چشم، خشکی چشم، سردرد، سرگیجه و آبریزش چشم بدون هیچ گونه دلیلی است. خستگی چشم ناشی از استفاده طولانی مدت از رایانه را می‌توان با استفاده مناسب از عینک‌های رایانه‌ای از بین برد.

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است

مزایای استفاده از عینک رایانه ای

برخی از مزایای عینک رایانه‌ای عبارتند از:

به حداقل رساندن تابش خیره کننده

پرش نور از روی صفحه رایانه، منجر به ایجاد یک مانع آشکار در برابر دید مناسب می‌شود. این تابش خیره کننده صفحه نمایش کامپیوتر تفاوت بین مناطق تاریک و روشن را افزایش می‌دهد. این امر به نوبه خود باعث خستگی چشم‌ها می‌شود. عینک‌های رایانه‌ای می‌توانند به ازبین‌بردن این عامل کمک کنند. این عینک‌ها دارای پوشش ضد تابش خیره کننده هستند و به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که اثرات خسته کننده صفحه رایانه را به حداقل ممکن برسانند.

برخورداری از شرایط مطلوب

برخی از افراد برای دید بهتر ممکن است به صفحه رایانه نزدیک شوند. با این حال، نزدیک شدن به صفحه رایانه به دید بهتر کمک نمی‌کند. عینک‌های رایانه‌ای موجب دید واضح‌تر از فاصله طبیعی می‌شوند. این امر مانع از فشار به پشت گردن و چشم‌ها می‌شود. علاوه بر این، استفاده از عینک‌های رایانه‌ای می‌توانند سردردهای را که به دلیل خستگی بیش از حد چشم ایجاد می‌شوند، کاهش دهند.

این مقاله را هم بخوانید:
کم بینایی چیست؟ و چه افرادی کم بینا هستند؟

دارا بودن فیلتر آبی

قرار گرفتن در معرض اشعه‌های مضر آبی بنفش که از صفحه‌های رایانه‌ای ساطع می‌شوند، می‌توانند در برخی موارد مشکلاتی مانند خستگی چشم، اختلال در چرخه خواب و تحلیل رفتن ماکولا ایجاد کنند. انتخاب عینک‌های رایانه‌ای دارای لنزهای رنگی زرد، کنتراست را افزایش داده و به محافظت از چشم در برابر نور شدید رایانه کمک می‌کند.

تمرکز بهتر چشم

عینک‌های مخصوص کامپیوتر معمولاً آستیگماتیسم را اصلاح می‌کنند. در طراحی عینک‌های رایانه‌ای، لنزها با اندازه‌گیری‌های دقیق ساخته می‌شوند. لنز این عینک‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که مرکز نوری هر لنز هنگام استفاده از آن در مقابل مردمک چشم قرار گیرند.

کاهش علائم سندروم چشم کامپیوتر

بیشتر افرادی که از رایانه به طور طولانی مدت استفاده می‌کنند، به سندروم چشم کامپیوتری دچار می‌شوند. استفاده از عینک‌های محافظ رایانه‌ای برای کمک به کاهش اثرات این سندروم توصیه می‌شود. علائمی مانند قرمزی چشم، اختلال خواب، خشکی چشم و غیره که با سندروم چشم کامپیوتری همراه هستند، با استفاده از عینک‌های رایانه‌ای کاهش می‌یابند.

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است

آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است

مراجعه به پزشک

چشم یکی از مهم‌ترین اعضای بدن انسان است. هر گونه آسیب به بینایی به شدت کیفیت زندگی انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. انجام معاینات روتین در پیشگیری از بیماری‌های چشم بسیار مؤثر است. شما می‌توانید برای اطمینان از سلامت چشم خود به‌صورت حضوری به مطب دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص چشم برای معاینه مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *