فمتوکاتاراکت

فمتوکاتاراکت

عمل آب مروارید با لیزر، فمتوکاتاراکت نامیده می شود. روش معمول برای عمل آب مروارید روش فیکو است در این روش قرنیه توسط تیغ جراحی برش داده می شود و سپس به وسیله انرژی ماوراء بنفس دستگاه فیکو عدسی خرد شده و بیرون آورده می شود سپس لنز داخل چشم جایگزین می شود.

ولی در روش فمتو کاتاراکت، همه برش های جراحی و همچنین خرد کردن عدسی با استفاده از لیزر فمتوسکند انجام می شود.

لیزرهای فمتوسکند با ایجاد پالس های کوتاه، خروجی انرژی لیزر کمتری خواهند داشت و در نتیجه آسیب کمتری به بافت های اطراف می رساند.

به طور کلی، جراحی آب مروارید با حداقل انرژی بسیار مطلوب خواهد بود. زیرا باعث حفظ ساختارهای چشم مانند قرنیه، عدسی و.. می شود.

لیزر به وسیله تبخیر بافت ها باعث برش آن ها می شود. دستگاه لیزر به نرم افزارهای مجهز است که با استفاده از آن پزشک تعداد و مقدار انرژی پالس های فرستاده شده را تعیین می کند. این نرم افزار به پزشک کمک می کند تا محل دقیق تابش پالس و عمق و وسعت آن به طور دقیق مشخص شود.

عمل با لیزر، باعث افزایش دقت و کیفیت عمل می شود و همچنین باعث می شود همه مراحل حساس عمل آب مروارید با برش های دقیق لیزر صورت بگیرد. در نتیجه احتمال خطای انسانی به حداقل می رسد. با استفاده از این روش به طور همزمان می شود آستیگماتیسم را هم درمان کرد.

فمتوکاتاراکت

اغلب افراد که کاندید عمل آب مروارید چشم هستند، عمل با لیزر (فمتوکاتاراکت) را انتخاب می کنند. زیرا این عمل، علاوه بر داشتن دقت بالا، دارای دوره بهبودی کوتاه و بدون بخیه است. در نتیجه بیمار بعد از عمل آب مروارید سریع تر می تواند به زندگی عادی خود برگرد. از جمله مزیت های عمل آب مروارید با روش فمتوکاتاراکت می توان به موارد زیر اشاره کرد.

• در عمل با لیزر نیاز به تیغ جراحی نیست.

• امنیت عمل بالاست.

• همه مراحل عمل با استفاده از برنامه خودکار کامپیوتری انجام می گیرد.

• نتیجه عمل بهتر از روش معمولی است.

• در مجموع کلی عمل، کمتر از یک دقیقه از لیزر استفاده می شود.

• عمل راحتر و میزان انرژی لازم برای این عمل تا 50 درصد کاهش پیدا می کند.

• میزان آستیگماتیسم ایجاد شده در اثر عمل جراحی آب مروارید به حداقل می رسد.

• عمل آب مروارید با لیزر، بدون بی هوشی و فقط با بی حسی موضعی انجام می شود.

در عمل آب مروارید با لیزر، به طور معمول اگر دو چشم دچار آب مروارید باشد به صورت همزمان جراحی بر روی دو چشم صورت نمی گیرد. اصولا باید بین عمل دو چشم، با توجه به تشخیص پزشک چند روز تا چند هفته فاصله ایجاد شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *