نوزادان و ROP

نوزادان و ROP

لزوم معاینه چشم نوزادان نارس

نوزادان نارس، در بیشترمواقع با مشکلات مانند ریه، تنفسی و مشکلات چشمی به دنیا می آیند. رتینوپاتی نوزادان نارس یکی از مشکلات رایج در بین کودکان نارس است، به طوری از بین هر 100 نوزاد 34 درصد از آنها با این مشکل به دنیا می آید. در کودکان نارس، ساختمان عروقی چشم کامل نشده است و دارای رشد غیر طبیعی می باشد. در این بیماری، شبکیه چشم به دلیل تنظیم نبودن اکسیژن یعنی کمتر بودن یا زیاد بودن از حد طبیعی، وزن کم تر از 1.5 کیلوگرم جنین، به دنیا آمدن نوزاد زودتراز 34 هفته به وجود می آید. رتینوپاتی در کودکان نارس باید تا 3 هفته اول به دنیا آمدن نوزاد تشخیص و درمان شوند. زیرا بعد این زمان که به زمان طلایی معروف است، امکان معالجه وجود ندارد و یا درمان بسیار سخت می شود. کودک در صورت درمان نشدن، بینایی خود را از دست می دهد. به همین دلیل معاینه چشم نوزادان نارس اهمیت پیدا می کند.

بیماری رتینوپاتی نوزادان نارس بدون هیچ علامت ظاهری است و فقط از راه معاینه قابل تشخیص است. چشم پزشک باید از ابتدای تولد نوزاد نارس را معاینه کند و در صورت تشخیص بیماری قبل از بین رفتن وقت طلایی نوزاد تحت درمان قرار بگیرد. اگر مراجعه به چشم پزشک دیرهنگام صورت بگیرد، در این صورت نوزاد مبتلا دچار نابینایی دائمی می شود. 8 درصد از نوزادان نارس مبتلابه رتینوپاتی به علت مراجعه دیرهنگام برای همیشه بینایی خود را از دست می دهند.

نوزادان و ROP

درمان رتینوپاتی نارسی: همانگونه که گفته شد اقدامات درمانی در مراحل اولیه بیماری تاثیر گذار است. هرچه درمان در مراحل انتهایی بیماری صورت بگیرد، درمان بسیار مشکل و در بعضی موارد غیر ممکن خواهد بود. علاوه بر این، دیر اقدام کردن برای درمان، دارای هزینه درمانی در حدود 8 برابر بیشتر از درمان در مراحل اولیه است. همچنین نتایج به دست آمده در درمان های موجود برای مراحل پیشرفته بیماری، به هیچ عنوان بینایی قابل قبولی را به کودک برنمی گرداند.

درمان این بیماری با توجه به مرحله پیشرفت بیماری متفاوت است. رتینوپاتی دارای 5 درجه است. این بیماری در درجات 3 به پایین نیاز به درمان ندارد و بعد از گذشت زمان، بهبود حاصل می شود. فقط تا زمان بهبودی باید کودک تحت نظر پزشک باشد. درجات 3 این بیماری نیاز به درمان دارد. درمان در این مرحله می تواند به وسیله لیزر، تزریق داخل چشمی، داروهای ضد رشد عروق باشد. برای درمان درجه 4 و 5 این بیماری عمل جراحی صورت می گیرد. امروزه لیزر درمانی نواحی فاقد رگ شبکیه تا حد زیادی جایگزین کرایوتراپی شده است. این روش، هزینه و عوارض سیستمیک کمتری دارد. استفاده از لیزر یک درمان غیر تهاجمی محسوب می شود و فقط بر روی شبکیه چشم متمرکز است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *