نکات مهم در بهداشت چشم

نکات مهم در بهداشت چشم

چشم‌ها بخش مهمی از سلامت کلی بدن به شمار می‌روند؛ زیرا اکثر مردم برای دیدن و درک دنیای اطراف خود به چشم‌ها اعتماد می‌کنند. با این حال، برخی از بیماری‌های چشمی می‌توانند منجر به کاهش بینایی شوند؛ بنابراین رعایت نکات مهم در بهداشت چشم برای جلوگیری از ایجاد بیماری‌های چشمی امری ضروری و مهم است. در این مقاله به نکات مهم در بهداشت چشم و ضرورت رعایت آن‌ها پرداخته شده است.

 

عوامل تأثیرگذار بر سلامت چشم

مراقبت از چشم‌ها به دید سالم و حمایت از سلامت چشم کمک می‌کند. برخی از عوامل رایجی که بر سلامت چشم تأثیرگذار هستند، عبارتند از:

تغذیه نامناسب

چشم‌ها به ویتامین‌ها و مواد مغذی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های کور کننده چشم مانند بیماری دژنراسیون ماکولای وابسته به سن و گلوکوم نیاز دارند.

نکات مهم در بهداشت چشم

نکات مهم در بهداشت چشم

قرار گرفتن در معرض مواد مضر

آسیب چشم می‌تواند در اثر اشعه ماوراء بنفش خورشید و همچنین قرار گیری در معرض مواد شیمیایی سمی ایجاد شود.

سیگار کشیدن

دود تنباکو خطر ابتلا به بیماری‌های آسیب رسان چشم را افزایش می‌دهد.

شرایط سلامتی

فشار خون بالا، دیابت و سایر بیماری‌ها، خطر ابتلا به بیماری‌های چشم و از دست دادن بینایی را افزایش می‌دهند. با این حال، انتخاب سبک زندگی مناسب می‌تواند به مدیریت این بیماری‌ها کمک کند.

تروما

تروما ممکن است به طور غیر منتظره و در اثر حوادث مختلف مانند تصادف رانندگی یا در نتیجه فعالیت‌های خطرناکی مانند ورزش یا آسیب‌های ناشی از کار رخ دهد.

عفونت‌ها

چشم‌ها ممکن است به دلیل عدم استفاده صحیح از لنزهای تماسی، قرار گرفتن در معرض آب آلوده، التهاب ملتحمه ویروسی یا باکتریایی یا عفونت پس از ضربه، در معرض خطر عفونت قرار گیرند.

آگاهی از این موارد می‌تواند برای محافظت از سلامت چشم‌ها مفید باشد.

 

نکات مهم در بهداشت چشم

چشم‌های سالم و دید خوب بر کیفیت زندگی تأثیر گذار هستند؛ اما حتی در صورت عدم وجود علائم غیر قابل توجه، چشم‌ها ممکن است به اندازه کافی سالم نباشند و دچار آسیب شوند. به همین دلیل رعایت نکات مهم در بهداشت چشم می‌تواند از ایجاد بیماری‌های چشم جلوگیری کند. انجام معاینه سالانه چشم بهترین راه برای محافظت از سلامت چشم است. با این حال اقدامات پیشگیرانه دیگری نیز وجود دارد که می‌توان برای جلوگیری از مشکلات شایع چشم و بینایی مورد استفاده قرار گیرند. مهم‌ترین نکات قابل توجه در بهداشت و سلامت چشم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نکات مهم در بهداشت چشم

نکات مهم در بهداشت چشم

معاینات منظم چشم

ویزیت سالانه چشم مؤثرترین راه برای حفظ بهداشت و سلامت چشم است. معاینات جامع چشم سطح سلامت چشم‌ها را اندازه گیری کرده و مشکلاتی را که ممکن است بر توانایی بینایی تأثیر گذار باشند، تشخیص می‌دهد. علاوه بر عیوب انکساری مانند آستیگماتیسم دوربینی و نزدیک بینی، پزشک می‌تواند شرایطی مانند گلوکوم آب مروارید یا تخریب ماکولا را در طی معاینات چشم پزشکی تشخیص دهد. به طور کلی دلایل اصلی معاینه منظم چشم شامل موارد زیر است:

این مقاله را هم بخوانید:
جراحی آندوسکوپی مجرای اشکی

سنجش قدرت بینایی

قدرت بینایی چشم باید به طور مرتب بررسی شود. سردردهای آزاردهنده یا خستگی عمومی اغلب به دلیل مشکلات بینایی صورت می‌گیرد.

بررسی بیماری‌های چشم

بسیاری از بیماری‌های جدی چشم اغلب علائمی ندارند. به‌عنوان‌مثال، آب مروارید معمولاً به تدریج ایجاد شده و حتی ممکن است بیمار از کاهش بینایی خود در اثر این بیماری آگاهی نداشته نباشد. تشخیص به موقع بیماری‌های چشم برای حفظ سلامت بینایی بسیار مهم هستند.

آشکار کردن مشکلات رشد

مشکلات بینایی اصلاح نشده در کودکان اغلب باعث مشکلات یادگیری و خواندن و سایر مشکلات پزشکی می‌شود. بینایی اصلاح نشده در کودکان می‌تواند باعث آمبلیوپی یا استرابیسم شود. در صورت عدم درمان به موقع، این بیماری‌ها می‌توانند موجب از بین رفتن دائم بینایی شوند.

 

رژیم غذایی مناسب

سلامتی چشم با غذای موجود در بشقاب ارتباط مستقیم دارد. مواد غذایی مانند اسیدهای چرب امگا ۳، لوتئین، روی و ویتامین‌های C و E ممکن است به پیشگیری از مشکلات بینایی مرتبط با سن کمک کنند. به طور کلی مواد غذایی زیر تأثیر قابل توجهی در سلامت چشم‌ها دارند:

  • سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج و کلم پیچ
  • ماهی قزل‌آلا، ماهی تن و سایر ماهی‌های روغنی
  • تخم مرغ، آجیل، لوبیا و سایر منابع پروتئینی غیر گوشتی
  • پرتقال و سایر مرکبات یا آب‌میوه‌ها

یک رژیم غذایی متعادل همچنین به تعادل وزن کمک می‌کند. این امر احتمال چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن مانند دیابت نوع دو را که دلیل اصلی نابینایی در بزرگسالان است، کاهش می‌دهد.

نکات مهم در بهداشت چشم

نکات مهم در بهداشت چشم

استفاده از عینک آفتابی

عینک آفتابی مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش خورشید، پیشرفت بیماری آب مروارید را به تأخیر می‌اندازد؛ زیرا نور مستقیم خورشید شکل گیری این بیماری را تسریع می‌بخشد. عینک آفتابی از آسیب شبکیه چشم جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، از پوست ظریف پلک نیز محافظت کرده و در نتیجه مانع از ایجاد چین و چروک، سرطان پوست در اطراف چشم و همچنین تومورهای سرطانی و غیر سرطانی می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید:
رفع گودی زیر چشم با بوتاکس

 

ترک سیگار

استعمال دخانیات به طور مستقیم با مشکلات سلامتی چشم در ارتباط است. این امر احتمال ابتلا به آب مروارید، آسیب به عصب بینایی و تحلیل رفتن ماکولا را افزایش می‌دهد. به همین دلیل یکی از نکات مهم در بهداشت چشم، شامل ترک سیگار و هرگونه محصولات دخانی دیگر است.

نکات مهم در بهداشت چشم

نکات مهم در بهداشت چشم

نوشیدن آب

هیدراته بودن بدن برای سلامت کلی آن مهم است و همچنین یک روش ساده برای سالم نگه داشتن چشم‌ها به شمار می‌رود. نوشیدن مقادیر زیاد آب در روز به عملکرد مناسب اعضای بدن کمک می‌کند و همچنین کیفیت اشک را در سطح عالی نگه می‌دارد. چشم‌ها توسط مایع احاطه شده‌اند. این مایع باقیمانده گردوغبار را هنگام پلک زدن از چشم‌ها می‌شوید. به طور کلی، هیدراته ماندن یکی از جنبه‌های تغذیه‌ای است که به حفظ تعادل سالم مایع در اطراف چشم کمک می‌کند.

 

خوابیدن کافی

اهمیت خواب فراتر از تقویت روحیه است. خواب کافی به میزان توصیه شده، راهی آسان برای حفظ سلامت چشم است. در صورت وجود کم خوابی، چشم‌ها زمان کافی برای تجدید خود را ندارند؛ بنابراین دچار خستگی می‌شوند. این کمبود خواب می‌تواند باعث اسپاسم چشم و خشکی آن شود. با این حال خواب کافی می‌تواند مانع از ایجاد کیسه‌های زیر چشم شود.

 

مراقبت از لنزهای تماسی

دستورالعمل‌های چشم پزشک در مورد استفاده از لنزهای تماسی از آلوده شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. استفاده نادرست از لنزها مانند خوابیدن با آنها، استفاده از بزاق یا آب به عنوان محلول مرطوب کننده، استفاده از محلول‌های تاریخ گذشته و استفاده بیش از حد از لنزها می‌تواند منجر به زخم قرنیه، درد شدید و حتی کاهش بینایی شود.

این مقاله را هم بخوانید:
انواع خال چشم و درمان آن

 

فعال ماندن

فعال ماندن یکی از روش‌های سبک زندگی سالم است. رعایت یک برنامه منظم تناسب اندام می‌تواند از فشار خون، دیابت و بسیاری از بیماری‌های دیگری که می‌توانند بر روی سلامت چشم‌ها تأثیر گذار باشند، جلوگیری کند. فعال ماندن و پایبندی به یک برنامه ورزشی، باعث کاهش زمان صرف شده با دستگاه‌های دیجیتال می‌شود. در نتیجه از چشم‌ها در برابر این وسایل محافظت می‌کند.

نکات مهم در بهداشت چشم

نکات مهم در بهداشت چشم

مداخله زود هنگام

اکثر بیماری‌های جدی چشم مانند گلوکوم، در صورت تشخیص و درمان زود هنگام، با سهولت و موفقیت بیشتری درمان می‌شوند. این بیماری‌ها در صورت عدم درمان، باعث از دست رفتن بینایی و کوری می‌شوند. با این حال مداخله زود هنگام مانع از این عارضه می‌شود. در صورت داشتن هرگونه درد، علائم غیر طبیعی می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر پورمازار جراح و متخصص بلفاروپلاستی، لیزیک و لازک چشم، كاتاراكت (آب مروارید) و عمل زیبایی پلک در تهران مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *