ورزش های مناسب برای تقویت بینایی چشم

ورزش های مناسب برای تقویت بینایی چشم

ورزش های مناسب برای تقویت بینایی چشم

امروز داشتن چشمان سالم دغدغه اغلب انسان ها شده است. متاسفانه سبک زندگی نامناسب و استفاده از دستگاه های هوشمند موجب شده است تا چشم ها بیشتر از قبل در معرض ضعیف شدن و کاهش قدرت بینایی قرار بگیرند. بنابراین باید از روش های مختلفی برای تقویت بینایی استفاده شود. یکی از راه های موثر برای افزایش قدرت بینایی، ورزش کردن است. در این مطلب به معرفی چند نمونه از ورزش هایی که باعث تقویت بینایی می شوند، می پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تقویت بینایی و سلامت چشم با چشمک زدن

یکی از بهترین راه حل هایی که باعث حفظ سلامت چشم و تقویت بینایی می شود، چشمک زدن است. چشمک زدن از راه هایی است که موجب می شود گردش خون به خوبی در چشم انسان اتفاق بیافتد و اکسیژن بیشتری به چشم ها منتقل شود. همچنین چشمک زدن موجب می شود تا محیط چشم برای همیشه مرطوب باشد. همه افراد باید در طول روز بین 2 تا 5 دقیقه از وقت خود را به چشمک زدن اختصاص دهند.

سلامت چشم و افزایش قدرت بینایی با ماساژ شقیقه

برای داشتن چشمانی سالم که از قدرت بینایی مناسبی برخوردار است، باید در کنار ورزش کردن از ماساژ سر استفاده شود. ماساژ دادن شقیقه علاوه بر خون رسانی باعث آرامش عضلات چشم نیز می شود. برای این کار ابتدا باید دو انگشت روی شقیقه فشار داده شود. فشار انگشتان روی شقیقه باید بین 2 تا 5 دقیقه باشد. در طول روز بهتر است بین 4 تا ۵ بار ماساژ شقیقه انجام شود. ماساژ شقیقه کمک می کند تا مایعات داخل چشم جریان مناسبی داشته باشند‌.

ورزش های مناسب برای تقویت بینایی چشم

ورزش های مناسب برای تقویت بینایی چشم

تقویت بینایی با متمرکز کردن چشم به اجسام دور و نزدیک

یکی از روش های مناسبی که برای افزایش قدرت دید و بینایی باید انجام شود، متمرکز کردن چشم ها روی اجسام دور و نزدیک است. انجام این ورزش به متعادل شدن چشم ها کمک می کند و مانع از بروز عیوب انکساری چشم مانند نزدیک بینی یا دوربینی می شود. برای انجام این ورزش باید یک شی را در فاصله نزدیک و جسمی دیگر را در فاصله دور قرار دهید. سپس روی هر یک از اشیا برای چند دقیقه تمرکز کنید. این ورزش باید بین 4 تا 5 بار در طول روز انجام شود.

این مقاله را هم بخوانید:
خراش قرنیه چیست

تقویت بینایی چشم با ترسیم کردن علامت بی نهایت

از دیگر ورزش هایی که کمک زیادی به افزایش قدرت دید و بینایی می کند، ترسیم کردن علامت بی نهایت یا عدد هشت به کمک چشم است. انجام این ورزش کمک می کند تا چشم ها در جهات مختلفی حرکت کنند. حرکت چشم ها در جهات مختلف باعث تولید اشک، تامین رطوبت و ورزش عضلات چشم نیز می شود. بنابراین بهتر است این حرکت حدود 2 دقیقه در طول روز انجام شود.

تقویت بینایی با ترسیم کردن اشکال هندسی

برای داشتن چشمان سالم بهتر است بعد از بار استفاده از چشم ها، با کمک ورزش های ساده برای سلامت چشم ها اقدام شود. ترسیم کردن اشکال هندسی با چشم ها یکی از راه هایی است که باعث تقویت بینایی می شود. برای انجام این ورزش بهتر است هر بار یکی از اشکال هندسی با کمک چشم ها ترسیم شود. برای مثال هر فرد باید تمرکز کند که میخواهد با کمک چشم ها اشکال هندسی را مانند دایره، مربع، مثلث و…رسم کند. بهتر است برای جلوگیری از خستگی چشم ابتدا اشکالی هندسی ساده تر و سپس اشکال هندسی پیچیده تر ترسیم شود.

کاهش رفع خستگی چشم با استفاده از قانون 20_20_20

کسانی که برای مدت طولانی از چشم ها برای کار با لپ تاپ، تلفن و…استفاده می کنند، ممکن است به دلیل تمرکز طولانی مدت چشم روی صفحه نمایش با خستگی چشم همراه باشند. این دسته از افراد با کمک یک تکنیک ساده می توانند علاوه بر کاهش خستگی چشم باعث تقویت بینایی شوند. در این روش هر فرد بعد از هر 20 دقیقه استفاده از چشم، باید به مدت 2۰ ثانیه به یکی از اجسامی که در فاصله ۲۰ فوت یا 6 متری قرار دارد، خیره شود. استفاده از قانون 20_20_20 بیشتر برای کسانی که برای کار کردن در ساعت های طولانی از لپ تاپ استفاده می کنند مناسب است. این قانون از بروز خشکی چشم نیز جلوگیری می کند.

ورزش های مناسب برای تقویت بینایی چشم

ورزش های مناسب برای تقویت بینایی چشم

مراجعه به پزشک
در این محتوا به معرفی و توضیح انواع ورزش هایی که باعث سلامت چشم و تقویت بینایی می شوند، پرداختیم. ورزش کردن از راه هایی است که موجب خون رسانی و اکسیژن رسانی به چشم ها می شود. بنابراین بهتر است در طول روز بین 10 تا 20 دقیقه ورزش های مناسب برای تقویت چشم انجام شود.
در کنار ورزش، معاینه به موقع چشم از راه هایی است که موجب تقویت بینایی و جلوگیری از به خطر افتادن سلامت چشم می شود. بنابراین بهتر است طی فواصل زمانی منظم به پزشک متخصص چشم مراجعه شود. دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشمی از پزشکان حاذقی است که بعد از معاینه بیمار از بهترین روش های درمانی برای درمان مشکلات چشمی استفاده می کند.

این مقاله را هم بخوانید:
علت زردی چشم در بزرگسالان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *