چشم درد عصبی چیست؟

چشم درد عصبی چیست؟

چشم درد می‌تواند در اثر عوامل مختلفی بروز پیدا کند. استرس چشمی، فشارهای روانی و عواملی که باعث فشار آمدن به عصب چشم و التهاب آن می‌شوند؛ می‌توانند سبب ایجاد چشم درد شوند که در این حالت به این نوع درد، چشم درد عصبی می‌گویند. با توجه به عامل چشم درد روش‌های درمانی متفاوتی برای آن وجود دارد. در ادامه مطلب در خصوص علت‌های این نوع چشم درد، علائم آن و برخی از روش‌های درمانی مطالبی ذکر می‌شود.

 

علت چشم درد عصبی چیست؟

عوامل زیادی می‌توانند روی سیستم بینایی تأثیر بگذارند و به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث آسیب و ترومای عصب چشم شوند. اعصاب بینایی در پشت شبکیه چشم قرار دارند؛ در نتیجه عواملی که می‌توانند باعث آسیب و انحطاط ماکولا شود؛ می‌توانند چشم درد عصبی را به وجود آورند. رایج‌ترین علت‌های درد عصبی چشم عبارتند از:

سطح بالای استرس

افرادی که به صورت مداوم در معرض استرس قرار دارند خصوصاً اگر در دوره سالمندی قرار داشته باشند؛ چشم درد را تجربه خواهند کرد. سطح بالای استرس باعث دژنراسیون ماکولا و تخریب لکه زرد خواهد شد و به‌مرورزمان روی عصب چشم تأثیرگذار خواهد بود. استرس چشم یکی از دلایل نابینایی در سالمندان است که به همین دلیل به وجود می‌آید. علت مهم و اصلی تأثیر استرس روی چشم‌ها، ترشح بیش از حد هورمون کورتیزول و آدرنالین است که می‌تواند علاوه بر چشم روی مغز نیز تأثیر بگذارد و باعث ایجاد مشکلات مربوط به سیستم بینایی شود.

اختلالات روان شناسی

افرادی که در معرض اختلالات اضطرابی و اختلالات خلقی قرار دارند؛ در صورت عدم درمان با مشکلات بینایی مواجه خواهند شد. مشکلات اجتماعی مانند ایزوله سازی اجتماعی که در اثر این اختلالات به وجود می‌آید؛ می‌تواند این علائم را تشدید کند. این افراد به صورت طولانی مدت درگیر چشم درد عصبی خواهند شد.

این مقاله را هم بخوانید:
علت پلک زدن بیش از اندازه در کودکان

بی خوابی

بی خوابی رابطه مستقیمی با چشم درد و برخی از مشکلات بینایی دارد. افرادی که دچار میگرن هستند و در اثر بی خوابی میگرن آنها عود می‌کند؛ بیشتر در معرض درد عصبی چشم قرار دارند. تنظیم خواب می‌تواند بسیاری از چشم دردهای عصبی را کاهش دهد.

التهاب عصب بینایی

عواملی که باعث التهاب عصب بینایی می‌شوند، بسیار متنوع هستند؛ درد چشم یکی از نشانه‌های مهم التهاب عصب بینایی است. برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های سارکوئیدوز، لوپوس و بهجت می‌توانند باعث ایجاد درد عصبی چشم شوند.

عوامل عفونی

برخی از عوامل عفونی باعث التهاب عصب بینایی می‌شوند و در نتیجه درد عصبی در چشم به وجود می‌آید. عوامل عفونی عامل بیماری‌های لایم، تب خراش گربه، زونای چشمی، تب‌خال و سرخک می‌توانند باعث ایجاد التهاب چشم و درد عصبی در چشم شوند.

سایر عوامل

برخی از عوامل مانند مصرف مواد مخدر، مسمومیت با داروها، بیماری‌های خود ایمنی مانند ام اس، سندروم دویک، افزایش فشار چشم در اثر آب سیاه باعث التهاب عصب بینایی و ایجاد درد عصبی چشم می‌شود.

چشم درد عصبی چیست؟

چشم درد عصبی چیست؟

علائم چشم درد عصبی

با توجه به عوامل مختلفی مانند علت اصلی درد، سن بیمار و وضعیت جسمانی بیمار، علائم متفاوت هستند و در درجات مختلف بروز پیدا می‌کنند. به‌عنوان‌مثال اگر درد عصبی چشم در اثر خستگی و کار زیاد با کامپیوتر باشد؛ همراه با سردرد بروز پیدا خواهد کرد. اگر خستگی بیش از حد باشد و با بی خوابی نیز همراه شده باشد؛ گاهی اوقات همراه با خشکی و قرمزی چشم بروز پیدا می‌کند. به همین سبب نمی‌توان نشانه‌های مشخص و معینی را برای درد عصبی چشم در نظر گرفت.

این مقاله را هم بخوانید:
آیا شستن چشم با چای مفید است

علائم چشم درد عصبی در صورتی که علت درد استرس زیاد باشد؛ عبارتند از:

 • تاری دید
 • هاله بینی
 • مشاهده فلاش‌های نورانی
 • درد عضلات چشم
 • دید تونلی

علائم درد عصبی ناشی از بی خوابی عبارتند از:

 • سردرد شدید
 • گردن درد
 • حالت گیجی
 • تهوع و استفراغ

علائم چشم درد که در اثر التهاب عصب به وجود می‌آید؛ عبارتند از:

 • قرمز شدن چشم
 • آبریزش چشم
 • تورم چشم یا اطراف چشم
 • ترشح چرک از چشم
 • نور هراسی
 • مشکل در حرکت دادن چشم
چشم درد عصبی چیست؟

چشم درد عصبی چیست؟

درمان چشم درد عصبی

پزشک متخصص چشم برای درمان چشم درد ابتدا با بررسی علائم و معاینه فیزیکی چشم، منشأ و علت اصلی درد را مشخص می‌کند. روش درمانی به کار رفته شده با توجه به علت درد و میزان پیشرفت بیماری می‌تواند متفاوت باشد.

درمان چشم درد عصبی با علت التهاب عصب

اگر پزشک متخصص التهاب چشم را تشخیص داد؛ باید به دنبال علت التهاب چشم باشد؛ زیرا درمان التهاب چشم نیز با توجه به علت آن می‌تواند متفاوت باشد به‌عنوان مثال اگر التهاب چشمی در اثر ایجاد بیماری‌های خود ایمنی مانند ام‌اس باشد؛ در این صورت تجویز داروهای مربوط به بیماری ام اس مانند اینترفرون بتا می‌تواند به صورت خود به خودی سبب رفع التهاب چشم شود. اگر التهاب چشم در اثر عوامل عفونی باشد با تزریق کورتیکواستروئید می‌توان التهاب چشم را کنترل و درمان کرد. پس از برطرف شدن التهاب چشم درد عصبی چشم کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

درمان چشم درد عصبی در اثر سندروم بینایی کامپیوتر

اگر در اثر سندروم بینایی کامپیوتر چشم درد رخ داده باشد؛ پزشک چشم عینک‌های آنتی رفلکس برای بیمار تجویز می‌کند و راه‌های مراقبت از چشم‌ها و استراحت دادن به چشم را به بیمار آموزش می‌دهد. چشم درد عصبی که در صورت سندروم بینایی کامپیوتر به وجود آمده باشد به راحتی درمان می‌شود.

چشم درد عصبی چیست؟

چشم درد عصبی چیست؟

مراجعه به پزشک

چشم درد عصبی که از مشکلات شایع چشمی است؛ ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند التهاب چشم، مصرف مواد مخدر، اختلالات روان شناسی و خستگی چشم بروز پیدا کند. علائم این بیماری با توجه به علت آن می‌تواند متفاوت باشد. سر درد، حالت تهوع، استفراغ، دو بینی، تاری دید، دید تونلی در افراد مبتلا به درد عصبی چشم مشاهده می‌شود. با توجه به این که هرگونه تأخیر در مراجعه به پزشک برای درمان بیماری‌های مربوط به چشم می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری داشته باشد بهتر است در صورت داشتن هرگونه ناراحتی در ناحیه چشم به مطب دکتر رضا پورمازار متخصص چشم پزشک در تهران مراجعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
ناخنک چشم چیست
20 پاسخ
 1. داود هوشیار
  داود هوشیار گفته:

  با سلام .آقای دکتر من نزدیک پنج سال هست که سردرد بسیار شدیدی دارم که معمولا اواسط پاییز درگیرم می‌کند و تا حد مرگ اذتم می‌کند..درد روی چشم استخوان بینی و روی ابرو و روی گوش که تا پشت سر و زیر گوش ادامه داید و تا آمپول ضد درد تزریق نکنم درد فروکش نمی‌شود. لطفا راهنمایی ام کنید ….۰۹۱۴۸۹۰۸۹۷۰ هوشیار ..متشکر از زحمات شما پزشک محترم

  پاسخ
 2. محمد
  محمد گفته:

  سلام تو این زمانه کثیف با این وضعیت مالی مدتیست عصبی میشم و چشم چپ تا پشت سرم که به گردن ختم میشه درد داره آب ریزی خفیف و از نور بدم میاد باید پلکم را ببندم و تاریک کنم اطرافشو تا اروم بشم و این کار زمانداره وداره روز به روز بیشتر میشه این درد

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر حتما باید از نزدیک مورد معاینه قراربگیرید

   پاسخ
 3. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام آقای دکتر چشم چپم مشکل داره درد دارم .وقتی از خواب بیدار میشم چند دقیقه وقت میبره تا تاری چشم میره سردرد.رفتم دکتر معاینه کرد گفت مشکلی ندارم احتمالا مشکل از سرت لطفا راهنما بدین

  پاسخ
 4. مریم
  مریم گفته:

  سلام.من چپ چپم بعضی وقتا درد میگیره
  احساس میکنم چشمم نمیتونه تمرکز داشته باشه
  ی بار چندسال پیش استرس زیاد داشتم از اون موقع چشم چپم بعضی وقتا درد میگیره مخصوص وقتی فکر زیادمیکنم..
  ممنون از دکتر اگه تشخیص بدن چشمم چه مشکلی پیداکرده
  ممنون

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر
   شما باید از نزدیک تحت نظر چشم پزشک باشید

   پاسخ
 5. سمیرا
  سمیرا گفته:

  سلام آقای دکتر من دوسال است که درد از شانه به چشم راست من میزند هر جا دکتر اعصاب ام آر آی مغز و ….انجام دادم باز این درد باقی است دپاکین هم خوردم دردم خوب نشد موقع درد چشم راستم بزرگ میشود انگار ورم میکند

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام شما لطفا حضوری برای معاینات دقیق تر به مطب دکتر تشریف بیارید

   پاسخ
 6. بابک
  بابک گفته:

  باسلام من 12ساله چشم در دارم روزهای اول که پیش فوق متخصص رفتم بهم بوتاکس تزریق میشد که تا سه ماه مشکلی نداشتم ولی سر سه ماه که میشد باید دوباره تزریق میکردم تا چهار سال ادامه دادم تا به مشکل تیک عصبی دچار شدم رفتم پیش دکتر مغزعصاب که گفت علتش از امپورکه میزنم امپور گذاشتم کنار خوب شدم ولی دوباره چشم دردم شروع شده الان بعد گذشت 12سال دارم با چشم دردم سر میکنم سر کار هم نمیتونم برم چون دائم میخورم به اینو اون نتونستم هم از کار افتادگی بگیرم با 23سال سابقه کاری دیگه نمی‌دونم چیکار کنم دائم چشمام قفل می‌کنه که مجبور میشم چشمام ببندم تاریکی رو خیلی دوست دارم چون روشنای برا آزار دهندست شما هر دکتر که بگی رفتم حتا پرفسور همه جواب رد دادن الآنم جدیدن سردردهای شدید میاد سراغم وسرکیجه شما راهنمایم کنید تشکر

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام شماهم باید تحت نظر چشم پزشک باشید هم تحت نظر دکتر مغزو اعصاب

   پاسخ
 7. جعفری
  جعفری گفته:

  سلام آقای دکتر مدتی هست که چشم سمت راست موقع خواب یا بیدار شدن تیر میکشه و درد میکنه جوری که انگار چیزی در چشمم فرو رفته و باز کردن چشم‌ها برام سخته علت و راه حل بفرمایید

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر احتمالا خشکی چشم ویا آلرژی باشد باید بررسی شود

   پاسخ
 8. nasim
  nasim گفته:

  سلام وقت بخیر ،دکتر هر دو چشمم حساس شده التهاب پیدا کرده مژه هام میریزه یه دوره چشم پزشک رفتم چنتا قطره و پماد داد گفتن عفونت پلکه ،ریزش مژه درمان شد اما همچنان اذیتم نمیتونم هیچ مواد ارایشی حتی از بهترین هارو یک دقیقه تحمل کنم ، باز چشم پزشک رفتم گفتن هیچیت نیست جز اعصابت از استرس و اضطرابه ، ایا اعصاب واقعا باعث میشه التهاب پلک و پیدا کنم با این علائمی که گفتم مربوط به اعصابه?

  پاسخ
  • پاسخگویی به سوالات
   پاسخگویی به سوالات گفته:

   سلام وقت بخیر بله ممکنه از اعصاب روی چشم هم تاثیر گذار باشد
   حتما باید از نزدیک مورد معاینه قرار بگیرید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *