گشادی مردمک چیست

گشادی مردمک چیست

گشادی مردمک چیست؟

گشادی مردمک به انبساط روزنه سیاه و مدور در مرکز چشم اشاره دارد. این انبساط زمانی رخ می دهد که عضلات عنبیه، قسمت رنگی چشم، شل شوند. به طور معمول، اندازه مردمک توسط تعادل بین عضلاتی که آن را منقبض یا گشاد می کنند، کنترل می شود. گشادی مردمک ممکن است به طور طبیعی در پاسخ به تغییرات در سطوح نور یا برانگیختگی عاطفی رخ دهد.

گشادی مردمک چیست؟

اتساع یا گشادی مردمک یک وضعیت در چشم است که در آن مردمک ها، دایره های سیاه در مرکز چشم، به طور غیرمعمول بزرگتر و گشادتر از حالت معمول خود می شوند. مردمک ها نور را جمع آوری کرده و آن را به شبکیه چشم منتقل می کنند تا تصاویر اجسام را برای مغز ایجاد کنند. به طور معمول، در پاسخ به نور کم، مردمک ها منبسط یا گشاد می شوند تا بتوانند نور بیشتری را جمع آوری کنند. اما گاهی اوقات، مردمک ها به دلایلی که به میزان نور محیط ارتباطی ندارد، متسع می شوند و حتی ممکن است در محیط های روشن نیز گشاد و متسع باقی بمانند.

گشادی مردمک چیست

گشادی مردمک چیست

پزشکان به این وضعیت اتساع یا گشادی مردمک اشاره می کنند. برعکس اتساع، زمانی است که مردمک ها منقبض و تنگ می شوند که به آن میوز یا انقباض مردمک می گویند. گشادی مردمک ها ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد.

در صورت مشاهده گشادی یا اتساع مردمک ها، بهتر است به متخصص اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه کنید تا علت این وضعیت را مشخص کنند. این وضعیت ممکن است ناشی از عوارض دارویی یا مشکلات جدی تر مانند آسیب مغزی یا عصبی باشد. به زودی تشخیص دادن علت، می تواند درمان بهتری را ایجاد کند.

این مقاله را هم بخوانید:
مراقبت های بعد از عمل زیبایی پلک

گشادی مردمک نشانه چه چیزی است؟

نواحی مختلفی وجود دارد که نشانگر گشادی مردمک چشم هستند. در زیر می توانید علائمی که به گشادی مردمک اشاره دارند را بیابید:

 • افزایش حساسیت به نور: شخص ممکن است احساس نور زیاد و ناخوشایند کرده و نیاز به استفاده از عینک آفتابی یا سایر روش های محافظتی داشته باشد.
 • تاری دید: گشادی مردمک ممکن است باعث تاری دید و کاهش وضوح دید شود.
 • علائم سرطان چشم و بیماری های دیگر: در برخی موارد، گشادی مردمک می تواند علامتی از بیماری های مختلف از جمله سرطان چشم و بیماری های دیگر باشد.
 • مشکل در تمرکز روی اجسام نزدیک: افراد ممکن است دچار مشکلاتی در تمرکز روی اجسام نزدیک شوند.
 • تغییر در درک عمق تصاویر: گشادی مردمک ممکن است باعث تغییر در درک عمق تصاویر و تفاوت در دیدار فضاهای سه بعدی شود.

علاوه بر این، در برخی موارد، گشادی مردمک ممکن است نشانه ای از وضعیت زمینه ای مانند عوارض داروها یا مواد مخدر باشد. بنابراین، در صورت مشاهده گشادی مداوم یا ناشی از عواملی که قابل توضیح نیستند، مشاوره با یک متخصص چشم پزشکی توصیه می شود.

 • گشادی مردمک چشم نوزاد: در برخی موارد، نوزادان ممکن است با مردمک هایی با اندازه های مختلف متولد شوند. این وضعیت ممکن است ناشی از ژنتیک باشد و نیاز به نگرانی نیست.
 • گشاد شدن مردمک چشم در اثر مصرف دارو و اعتیاد: برخی از مواد مخدر و داروهای محرک می توانند باعث گشادی مردمک شوند، از جمله آمفتامین ها، کوکائین، هروئین و داروهای تجویزی.
 • گشاد شدن مردمک چشم هنگام معاینه چشم: در طول معاینه چشم، گشاد شدن مردمک ممکن است توسط یک متخصص چشم با استفاده از قطره های چشمی که دارای داروهای گشادکننده هستند، انجام شود.
این مقاله را هم بخوانید:
علت ناگهانی بالا رفتن شماره چشم

دلایل گشادی مردمک چیست؟

گشادی مردمک ها می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • مصرف داروهای آنتی کولینرژیک: داروهای آنتی کولینرژیک باعث اتساع بیشتر مردمک ها، خشکی دهان و کاهش تعریق می شوند. مصرف این داروها ممکن است تاری دید ناگهانی را به دنبال داشته باشد.
 • آسیب به چشم: آسیب به چشم مانند ترومای غیر نافذ می تواند به عصب های کنترل کننده ی مردمک ها و عنبیه (قسمت رنگ دانه ای چشم) صدمه وارد کند.
 • افزایش اکسی توسین: اکسی توسین به علت تمرینات بدنی، تماس های فیزیکی و اجتماعی با دیگر افراد، آزاد می شود و در پروسه ی زایمان نقش دارد.
 • مصرف مواد مخدر: موادی مانند کوکائین، اکستازی، توهم زاها و کریستال مت آمفتامین می توانند باعث گشادی مردمک ها شوند.
 • اتساع یک طرفه ی خوش خیم دوره ای مردمک ها (BEUM): این وضعیت باعث گشادی دوره ای مردمک در یک چشم می شود و معمولاً با سردرد، میگرن، چشم درد، حساسیت به نور و تاری دید همراه است.
 • نوروپاتی عصب مغزی: علاوه بر گشادی مردمک ها، در این وضعیت علائم دیگری نیز مانند اختلال بینایی دیده می شود.
 • آسیب ناشی از ضربه به مغز: آسیب تروماتیک یا ضربه ای، تومور یا سکته مغزی می توانند مردمک را گشاد کنند و به عنوان “ورم مردمک” نیز شناخته می شود.
 • استفاده از مواد متسع کننده: استفاده از گشادکننده های مردمک نیز می تواند باعث گشادی مردمک ها شود، که در بین ۴ تا ۸ ساعت معمولاً از بین می رود، اما ممکن است تا ۲۴ ساعت طول بکشد تا مردمک ها به حالت عادی خود بازگردند.
این مقاله را هم بخوانید:
اندوفنالمیت چیست

درمان گشادی مردمک

راه های درمانی برای مدیریت و کنترل گشادی مردمک های چشم عبارتند از:

 • تجویز لنزهای تماسی یا عینک آفتابی: در برخی موارد، استفاده از لنزهای تماسی یا عینک های آفتابی با فیلتر مخصوص به کمک کاهش حساسیت به نور و مدیریت گشادی مردمک ها می تواند مفید باشد.
 • استفاده از عمل جراحی: در موارد خاصی مانند برخی بیماری های عینی، ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد تا علائم گشادی مردمک ها را کاهش دهد یا از بین ببرد.
 • مدیریت عوامل محیطی: مدیریت عوامل محیطی مانند نور مستقیم خورشید و نور زیاد در محیط های روشن می تواند به کاهش عوارض گشادی مردمک ها کمک کند. استفاده از عینک های آفتابی و اجتناب از رانندگی در طول روز می تواند مفید باشد.
 • اجتناب از خواندن متون نزدیک به چشم: خواندن متونی که بیش ازحد به چشم نزدیک هستند می تواند عوارض گشادی مردمک ها را افزایش دهد. بنابراین، استفاده از روش های دیجیتال یا حفظ فاصله مناسب از متون می تواند مفید باشد.
گشادی مردمک چیست

گشادی مردمک چیست

بهترین دکتر درمان بیماری های چشمی

هرگونه تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند پروسه درمانی چشم شما را سخت تر کند. قطعا داشتن یک پزشک با تجربه با عملکرد ثابت شده خوب می تواند خیال شما را بابت کیفیت عمل و همچنین نتیجه و عوارض آن راحت کند. شما برای درمان چشم خود می توانید به دکتر رضا پورمازار متخصص چشم مراجعه کنید. ایشان با بهره گرفتن از جدیدترین روش های روز دنیا مشکلات چشمی را درمان می کنند. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با بیماری های مختلف چشمی می توانید از ایشان مشاوره بخواهید و مطمئن شوید که کاندید مناسبی درمان ها هستید یا خیر.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *