۶ نشانه شایع آب مروارید (کاتاراکت) چشم

۶ نشانه شایع آب مروارید (کاتاراکت) چشم

۶ نشانه شایع آب مروارید (کاتاراکت) چشم

آب مروارید یکی از بیماری شایع چشم در سنین بزرگسالی است که باعث اختلال در بینایی انسان می شود. البته احتمال بروز این عارضه چشمی در دوران جوانی برای برخی از افراد وجود دارد. آب مروارید از بیماری هایی است که در صورت درمان به موقع باعث آسیب شدید چشم نمی شود؛ اما در صورت درمان نشدن باعث اختلال بینایی چشم می شود.
شناخت نشانه های شایع آب مروارید یکی از راه هایی است که به تشخیص زود هنگام و درمان این بیماری کمک می کند. بر این اساس ما در این مطلب به بررسی چند مورد از شایع ترین نشانه های آب مروارید چشم می پردازیم.

پراشیدگی نور و دوبینی

اولین نشانه ای که ممکن است در برخی از افراد مبتلا به عارضه آب مروارید مشاهده شود؛ پراشیدگی نور و دوبینی شدن عدسی چشم است. دوبینی وضعیتی است که ممکن است به دلیل بیماری ها و مشکلاتی چون متورم شدن قرنیه، تومورهای مغزی، سکته مغزی یا کاتاراکت چشم اتفاق بیفتد. در واقع کدر شدن عدسی چشم در این بیماری، عاملی است که باعث پراشیدگی نور و در نتیجه دوبینی می شود.
کسانی که از اختلال پراشیدگی نور و دوبینی رنج می برند؛ ممکن است یک شئ را بیشتر از یک تصویر ببینند. کاتاراکت از عارضه هایی که معمولاً موجب دوبینی در یک چشم می شود. اما در مواقعی ممکن است فرد به دلیل مشکلاتی چون دیابت، فشار خون بالا، بیماری گریوز و… دوبینی را در دو چشم تجربه کند؛ که در چنین شرایطی باید هرچه سریع تر برای معاینه به چشم پزشک مراجعه شود.
بررسی های انجام شده نشان می دهد که معمولاً اگر آب مروارید رشد کند؛ علائم دوبینی در چشم کم می شود. با این وجود پراشیدگی نور و دوبینی از نشانه های شایع آب مروارید شناخته می شود و باید برای درمان آن به متخصص چشم مراجعه کرد.

۶ نشانه شایع آب مروارید (کاتاراکت) چشم

۶ نشانه شایع آب مروارید (کاتاراکت) چشم

مشاهده محیط اطراف به رنگ زرد

دومین نشانه آب مروارید در جوانان و بزرگسالان این است که محیط اطراف خود را به رنگ زرد می بینند. کسانی که برای جلوگیری از ورود نور آبی ناشی از تجهیزات هوشمند مانند تلفن و لپ تاپ از عینک های بلوکات استفاده می کنند؛ محیط اطراف خود را به رنگ شیری یا زرد مشاهده می کنند.
افرادی که از عارضه آب مروارید رنج می برند مانند این افراد به دلیل زرد شدن توده های پروتئینی عدسی چشم محیط اطراف را به رنگ زرد می بینند. این مسئله باعث می شود تا در دراز مدت فرد در تشخیص رنگ دچار اختلال شود.

این مقاله را هم بخوانید:
طول درمان تنبلی چشم در کودکان

تغییر مداوم نمره چشم

طی تحقیقات و نتایجی که در خصوص نشانه های عارضه کاتاراکت انجام شده است؛ این بیماری ممکن است در برخی از افراد باعث تغییرات شدید و مداوم نمره چشم می شود. اگر تغییرات نمره چشم باعث شود که فرد به علت ضعف شدید چشم نیاز به تعویض عینک داشته باشد؛ ممکن است به بیماری کاتاراکت مبتلا باشد.

حساسیت شدید به نور

در مواقعی ممکن است افرادی که از عارضه آب مروارید رنج می برند؛ با نشانه حساسیت شدید به نور همراه باشند. البته حساسیت شدید به نور زمانی می تواند باعث نشانه آب مروارید باشد که به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد.
حساسیت شدید به نور ناشی از آب مروارید ممکن است باعث شود فرد حتی به نورهای ضعیفی مانند نور لامپ اتاق نیز حساس باشد. همچنین عده ای از افراد به دلیل برخورد نور ممکن است در ناحیه چشم احساس درد کنند.

مشاهده هاله نور در نزدیکی منابع نوری

درصد بالایی از کسانی که از عارضه آب مروارید رنج می برند؛ ممکن است هاله از نور را در اطراف منابع نوری مشاهده کنند. مشاهده هاله ای از نور به رنگ های مختلف در اطراف منابع نوری مانند چراغ های خیابان، ماشین و…موجب می شود تا فرد با خطرات زیادی هنگام رانندگی همراه باشد. در واقع آب مروارید از عواملی است که باعث مات شدن عدسی، پراشیدگی نور و در نتیجه مشاهده هاله نور می شود.

تار شدن دید چشم

تار شدن دید چشم و دید ابری از نشانه های اصلی و شایع آب مروارید هستند. این نشانه ممکن است باعث شود فرد قادر به تشخیص چهره اطرافیان خود نباشد و هنگام رانندگی با مشکل دید واضح همراه باشد. این علامت اگرچه در روزهای اولیه اختلال چندانی برای بینایی چشم ایجاد نمی کند؛ اما در دراز مدت باعث می شود تا فرد به دلیل تاری شدید دید طبیعی و مناسبی نداشته باشد.

۶ نشانه شایع آب مروارید (کاتاراکت) چشم

۶ نشانه شایع آب مروارید (کاتاراکت) چشم

مراجعه به پزشک
در مطلب بالا به توضیح برخی از نشانه شایع عارضه آب مروارید یا کاتاراکت چشم پرداختیم. دانستیم که افرادی با دید تار، مشاهده هاله نور، دید ضعیف در شب و…ممکن است به این عارضه مبتلا باشند. بنابراین اگر زمان طولانیست که از این علائم رنج می برید؛ کافیست برای معاینه به چشم پزشک مراجعه کنید.
دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشمی؛ از پزشکان حاذق و متخصص در زمینه تشخیص و درمان انواع بیماری ها و عارضه های چشمی است که می توانید بعد از تعیین نوبت به صورت حضوری به مطب ایشان مراجعه کنید.
دکتر پورمازار به دلیل تجربه بالا در زمینه درمان بیماری های چشمی به روش جراحی و غیر جراحی؛ به بهبود هرچه سریع تر بیماران با جدیدترین تکنیک های درمانی کمک می کند.

این مقاله را هم بخوانید:
چشم درد سینوزیتی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *