ارتباط بین لیزیک چشم و عمل بینی

ارتباط بین لیزیک چشم و عمل بینی

ارتباط بین لیزیک چشم و عمل بینی

امروزه بسیاری از کسانی که از بیماری عیوب انکساری چشم رنج می برند به دنبال راه حلی برای کنار گذاشتن عینک هستند. بسیاری از افراد از لنزهای چشمی برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده می کنند. اما پیشرفت تکنولوژی باعث شده است تا امروزه با استفاده از دستگاه لیزر، برای رفع عیوب انکساری چشم اقدام کنند. لیزیک یکی از جراحی هایی است که از طریق دستگاه لیزر باعث اصلاح عیوب انکساری چشم می شود. اما سوالی که ممکن است برای برخی از افراد ایجاد شود این است که میان جراحی بینی و جراحی لیزر کدام یک ابتدا باید انجام شوند؟ در این مطلب به بررسی ارتباط بین لیزیک چشم و عمل بینی می پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

عمل بینی چه تاثیری بر جراحی لیزیک دارند؟

متاسفانه بسیاری از کسانی که عمل بینی را انجام می دهند با عوارض بسیار زیادی همراه هستند. قرمز شدن چشم ها، کبودی زیر چشم، احساس درد در نواحی اطراف بینی از عوارض بعد از عمل بینی است. میزان قرمز شدن چشم ها در جراحی بینی با توجه به میزان حساسیت فرد متفاوت است. در حالت کلی برای انجام جراحی بینی، پوستی در نزدیک غضروف و استخوان برش داده می شود. پزشک متخصص با توجه به مدل بینی از تکنیک های مختلفی برای جراحی استفاده می کند. متاسفانه در هنگام انجام جراحی بینی بسیاری از مویرگ هایی که در زیر پوست قرار دارند آسیب دیده و دچار خونریزی می شوند.
در اثر خونریزی مویرگ ها اطراف بینی و چشم به شدت کبود می شوند و فرد ممکن است در مواقعی با قرمزی چشم همراه باشد. بنابراین در هنگام انجام جراحی بینی آسیب به بافت چشم وارد نمی شود و هر فردی می تواند بعد از کاهش علائم عمل بینی، جراحی لیزیک را انجام دهد.

ارتباط بین لیزیک چشم و عمل بینی

ارتباط بین لیزیک چشم و عمل بینی

آیا عمل بینی باعث آسیب به قرنیه چشم می شود؟

لیزیک یکی از روش های قدیمی اصلاح عیوب انکساری چشم با کمک لیزر است که طی آن برش بسیاری نازکی روی قرنیه ایجاد می شود تا لیزر به درون بافت چشم نفوذ کند و باعث اصلاح عیوب انکساری چشم شود. برشی که به وسیله تیغ روی قرنیه ایجاد شده است ممکن است برای ترمیم شدن به کمی زمان نیاز داشته باشد. همچنین برای سه ماه احتمال جا به جایی لایه قرنیه وجود دارد. بنابراین باید از هر عاملی که باعث تکان خوردن لایه قرنیه می شود، جلوگیری شود. اما بر خلاف عقیده بسیاری از افراد، در حین عمل بینی آسیبی به قرنیه وارد نمی شود؛ زیرا تمام مراحل جراحی و ضربات روی استخوان بینی انجام می شود. برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از بروز این مسئله بهتر است حداقل سه ماه بعد از جراحی لیزیک، عمل بینی انجام شود.

این مقاله را هم بخوانید:
چه کسانی به عمل لیزیک نیاز دارند

چه کسانی باید ابتدا جراحی لیزیک چشم را انجام دهند؟

بینی فرد بعد از انجام جراحی بسیار حساس است و برای فرم گیری مناسب بهتر است از برخورد هر وسیله ای به آن جلوگیری شود. به همین دلیل طبق توصیه پزشک بهتر است بعد از جراحی بینی برای مدت کوتاهی از عینک برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده نشود. این موضوع برای کسانی که دارای چشمان بسیار ضعیف و بینایی محدودی هستند، بسیار سخت و دشوار است. در واقع این افراد به دلیل استفاده نکردن از عینک برای مدتی ممکن است نتوانند دید خوبی داشته باشند. از این رو بسیاری از پزشکان پیشنهاد می کنند کسانی که در صورت استفاده نکردن از عینک دارای قدرت دید کمی هستند، ابتدا جراحی لیزیک را انجام دهند تا بتوانند به دید مناسبی دست پیدا کنند.

فاصله مناسب برای انجام عمل بینی و جراحی لیزیک چقدر است؟

تمام کسانی که عمل جراحی بینی و جراحی لیزیک را انجام می دهند ممکن است از عوارض بعد از عمل رنج ببرند. در صورتی که فردی تمایل به انجام جراحی لیزیک و عمل بینی دارد باید برای مدتی صبر کند تا تمام عوارض بعد از عمل به طور کامل از بین رفته باشد. معمولاً از بین رفتن عوارض بعد از عمل بینی بین 1 تا 3 ماه زمان می برد. همچنین کسانی که جراحی لیزیک را برای درمان عیوب انکساری چشم انجام می دهند ممکن است بین 1 تا 2 با کمی عوارض همراه باشند.
بنابراین شخص مورد نظر متناسب با عملی که انجام داده است، می توانند فاصله مناسب برای جراحی بعدی را تعیین کنند. چنان چه با وجود گذشتن این زمان شخص همچنان از عوارض بعد از عمل رنج می برد، بهتر است تا زمان خوب شدن از انجام جراحی جدید دست نگه دارد.

ارتباط بین لیزیک چشم و عمل بینی

ارتباط بین لیزیک چشم و عمل بینی

کلام آخر
در مطلب فوق به بررسی ارتباط میان جراحی لیزیک و عمل بینی پرداختیم. دانستیم که این دو جراحی تاثیری روی یکدیگر ندارند و عمل بینی باعث آسیب دیدگی چشم انسان نمی شود. اما بهتر است برای اطمینان انجام هر جراحی بعد از به پایان رسیدن دوران نقاهت عمل دیگر انجام شود. کسانی که از عیوب انکساری چشم رنج می برند، می توانند با انجام جراحی لیزیک قبل از عمل بینی به دید کاملی دست پیدا کنند و نگران زدن عینک بعد از عمل بینی نباشند.
دکتر رضا پورمازار جراح و فوق تخصص بیماری های چشمی، با کمک بهترین تجهیزات روز دنیا و با تکیه بر دانش و مهارت خود انواع جراحی های لیزری مانند لیزیک، لازک، فمتولیزیک و…را برای درمان عیوب انکساری چشم انجام می دهد. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر پورمازار برای اصلاح عیوب انکساری و درمان انواع بیماری چشمی اقدام کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
10 راه مراقبت از چشم

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *