اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی

اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی

برخی از آسیب‌های شایع چشم مانند خراش‌های عمیق در اثر حوادث، ممکن است نیاز به درمان فوری یا جراحی داشته باشند. درمان فوری آسیب های چشمی از کاهش بینایی و آسیب دائمی چشم جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر خراش‌های جزئی و سطحی چشم ممکن است تنها به معاینه برای اطمینان از عدم عفونت چشم نیاز داشته باشند. در این مطلب به انواع آسیب های چشاقدامات فوری در زمان آسیب چشمیمی و اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی پرداخت شده است.

 

آسیب چشمی

آسیب‌دیدگی چشم می‌تواند از موارد بسیار جزئی مانند سوزش چشم در اثر مواد شوینده تا موارد جدی و خطرناک مانند از بین رفتن دائمی چشم بر اثر نفوذ مواد خارجی، متفاوت باشد. آسیب‌دیدگی چشم اغلب در محل کار، خانه یا در هنگام ورزش رخ می‌دهند. علائم این آسیب‌ها ممکن است شامل سوزش، گزش، قرمزی و التهاب چشم باشد. به همین دلیل در صورت آسیب‌دیدگی چشم و بروز علائم، لازم است سریعاً به چشم پزشک مراجعه کرد.

اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی

اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی

انواع آسیب های چشمی اقدامات پروژه برای درمان آنها

آسیب‌های چشمی می‌توانند به دلایل مختلفی به وجود بیایند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

خراشیدگی چشم

دلایل عمده خراشیدگی در سطح چشم شامل وجود جسم خارجی مانند گردوغبار یا شن و ماسه در چشم است. سایش قرنیه امری ناخوشایند است. آب باعث قرمزی چشم و حساسیت شدید به نور می‌شود. در صورت خراشیدگی چشم لازم است به چشم پزشک برای درمان آسیب مراجعه شود. خراش‌ها همچنین می‌توانند چشم را در معرض عفونت ناشی از باکتری یا قارچ قرار دهند. به عنوان مثال انواع خاصی از باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند از طریق خراش وارد چشم شده و در عرض ۲۴ ساعت آسیب جدی به چشم وارد کنند. در صورت قرار آسیب‌دیدگی چشم با جسم خارجی از مالش آن خودداری کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
علت باز بودن چشم نوزاد در خواب چیست

نفوذ جسم خارجی به داخل چشم

اگر یک جسم خارجی مانند فلز یا قلاب ماهیگیری به چشم نفوذ کند، لازم است سریعاً به اورژانس یا متخصص چشم مراجعه کرد. در چنین شرایطی برای محافظت از چشم در برابر عفونت بهتر است از محافظ چشم استفاده شود. اجسام خارجی فلزی می‌توانند به سرعت یک زخم قابل توجه در قرنیه ایجاد کنند. به همین دلیل این اجسام باید در اسرع وقت توست پزشک خارج شوند.

ورود مواد خارجی سوزاننده به داخل چشم

پاشیده شدن غیر منتظره مواد شیمیایی سوزاننده به داخل چشم ممکن است امری خطرناک باشد. برخی از مواد شیمیایی ممکن است تنها باعث سوزش یا گزش چشم شوند و به طور کلی بی خطر باشند. با این حال، در برخی دیگر از موارد پاشیده شدن مواد شیمیایی به داخل چشم می‌تواند باعث ایجاد آسیب جدی به چشم شود. ترکیبات پایه مواد شیمیایی می‌توانند تفاوت زیادی در میزان آسیب ایجاد کنند. به عنوان مثال:

  • اسیدها: اسیدها می‌توانند موجب قرمزی و سوزش قابل توجه در چشم شوند. با این حال به راحتی شسته می‌شوند.
  • مواد شیمیایی قلیایی: این مواد بسیار جدی‌تر از اسیدها هستند. با این حال در برخی از موارد توجه کمتری به آنها می‌شود. زیرا مانند اسید باعث درد فوری و قرمزی چشم نمی‌شوند. برخی از نمونه‌های مواد قلیایی رایج شامل پاک‌کننده‌های گاز، تمیزکننده‌های کاسه توالت و گردوغبار حاصل از گچ هستند.

در صورت پاشیده شدن مواد شیمیایی به داخل چشم، به مدت ۱۵ دقیقه چشم‌ها را در زیر جریان ثابت آب ولرم شیر قرار دهید. سپس برای بررسی‌های بیشتر به چشم پزشک مراجعه کنید.

اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی

اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی

تورم چشم

تورم چشم و پلک می‌تواند در اثر ضربه به چشم ایجاد شود. بهترین درمان فوری برای این نوع آسیب‌دیدگی شامل استفاده از کیسه یخ است. ضربه به چشم ممکن است با کبودی در اطراف چشم همراه باشد. در چنین شرایطی لازم است برای اطمینان از عدم آسیب داخلی چشم به چشم پزشک مراجعه کرد.

این مقاله را هم بخوانید:
مراقبت های میگرن چشمی

خونریزی زیر ملتحمه

این آسیب‌دیدگی چشم معمولاً بدتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. خونریزی زیر ملتحمه شامل نشت خون از یک یا چند شکستگی در رگ خونی است که بین قسمت سفید چشم و پوشش شفاف آن قرار دارد. خونریزی زیر ملتحمه امری شایع بوده و حتی ممکن است در اثر آسیب‌های جزئی نیز ایجاد شود. خونریزی زیر ملتحمه ممکن است به بخش کوچکی از چشم محدود شود. با این حال، در برخی از موارد می‌تواند کل چشم را در بر گرفته و باعث قرمز شدن سفیدی چشم شود. این شرایط معمولاً با درد یا کاهش بینایی همراه نیست. خونریزی زیر ملتحمه معمولاً در طی چند هفته و به طور خود به خودی بهبود می‌یابد.

ایریت تروماتیک

ایریت تروماتیک شامل التهاب قسمت رنگی چشم است که اطراف مردمک چشم را احاطه کرده و پس از آسیب‌دیدگی چشم رخ می‌دهد. ایریت تروماتیک می‌تواند در اثر سوراخ شدن چشم یا ضربه به چشم ایجاد شود. ایریت تروماتیک معمولاً به درمان فوری نیاز داشته و در صورت عدم رسیدگی به موقع با خطر کاهش بینایی دائمی همراه است.

هایفما و شکستگی مداری

یک هایفما شامل خونریزی در اتاق قدامی چشم، فضای بین قرنیه و عنبیه است. شکستگی‌های مداری شامل شکستگی استخوان‌های صورت در اطراف چشم است. هایفما و شکستگی‌های ناشی از ضربه به درمان فوری نیاز دارند. این عوامل به دلیل ضربه قابل توجه به صورت به ویژه در ناحیه چشم ایجاد می‌شوند.

 

اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی

  • در صورت آسیب‌دیدگی چشم لازم است بلافاصله برای بررسی سطح آسیب به متخصص چشم مراجعه کرد.
  • در برخی شرایط خاص مانند آسیب‌دیدگی نفوذی یا بیرون آمدن چشم از سوکت، لازم است بدون فوت وقت به اورژانس یا بیمارستان مراجعه کرد.
  • در صورت استفاده از لنزهای تماسی حتماً پزشک معالج را از آن آگاه سازید تا اقدامات لازم برای خارج کردن یا قرار دادن آنها در داخل چشم صورت گیرد.
  • بسته به نوع آسیب‌دیدگی، چشم پزشک ممکن است چشم را با آب یا محلول نمکی شستشو دهد. همچنین در شرایط جدی‌تر ممکن است به عمل جراحی نیاز باشد.
  • همه آسیب‌های چشم باید به عنوان موارد اضطراری تلقی شده و برای درمان آن به صورت اضطراری اقدام کرد.
اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی

اقدامات فوری در زمان آسیب چشمی

مراجعه به پزشک

مراجعه زود هنگام به پزشک در زمان بروز آسیب های چشمی بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که چشم شما دچار آسیب شده است و نیاز به درمان دارد می‌توانید به صورت حضوری به مطب دکتر رضا پورمازار متخصص چشم در تهران مراجعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید:
خطر ابتلا به نابینایی با بیماری رتینیت پیگمانتوزا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *