علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک یکی از مشکلات بزرگ تمام افراد کاندید برای جراحی لازک محسوب می‌ شود؛ زیرا این افراد قصد دارند با جراحی لازم از وجود عینک و لنزهای طبی راحت شوند و به‌ طور کامل مشکل بیناییشان بهبود یابد. پیش‌ از عمل لازک پزشک متخصص شرایط بیمار را به‌ طور دقیق بررسی می‌ کند و سپس در صورت وجود شرایط مناسب برای او جراحی لازک را تجویز خواهد کرد. برخی اوقات با ایجاد شرایط خاص فرد پس‌ از جراحی لازک با افزایش نمره چشم مواجه می‌ شود که در چنین حالتی باید دوباره عمل تکرار شود. اگر شما نیز کاندید انجام عمل لازک هستید، بهتر است با علت برگشت نمره چشم پس‌ از عمل لازک آشنا شوید.

جراحی لازک

عمل جراحی لازک یکی از بهترین روش‌ ها برای درمان عیوب انکساری چشم مانند دوربینی، نزدیک‌ بینی و آستیگماتیسم است. در عمل لازک به وسیله لیزر این عیوب برطرف می‌ شوند. به‌ طور کلی اعمال جراحی چشم می‌ توانند شما را از عینک و لنز بی‌ نیاز کنند. طبق گزارش‌ های ارائه‌ شده در مواردی که قرنیه چشم بیمار بیش‌ از حد نازک باشد یا مردمک چشم او از حد طبیعی بزرگ‌ تر شود، عمل لازک بهترین روش محسوب می‌ شود.

علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

ضعیف شدن چشم پس‌ از عمل لازک

عمل لازک یا لیزیک، یک جراحی کاملاً اختیاری است که حداقل سن مناسب برای انجام آن 20 سال است. اما قبل از هر کاری باید دانست آیا شرایط بیمار لازم برای انجام آن را دارد یا خیر؟ همان‌ طور که گفته شد پس‌از عمل لازک احتمال برگشتن ضعیفی چشم وجود دارد که می‌ تواند نتایج موفق این جراحی را تحت تأثیر قرار دهد.
بیش‌ از یک دهه است که از لازک به‌ عنوان یک روش مناسب برای کنار گذاشتن عینک استفاده می‌ شود و افراد بسیار زیادی با این عمل بینایی چشم‌ های خود را به دست آوردند. اما با وجود شرایط خاص و تغییرات در شماره‌ چشم نتیجه جراحی تحت تأثیر قرار می‌ گیرد. این عمل اختیاری نیاز به حداقل سن ۲۰ سال دارد. توجه داشته باشید که باید پیش‌ از اقدام برای عمل، شرایط لازم آن در بیمار وجود داشته باشد. افرادی که هر کدام از مشکلات زیر را داشته باشند نمی‌ توانند عمل لازک انجام دهند:
• قوز قرنیه یا منظمی در سطح قرنیه
• نداشتن ضخامت قرنیه کافی
• دیابت و بالا بودن قند
• بیماری تبخال چشمی
• آب سیاه
آب مروارید
• سابقه بیماری‌ های روماتیسمی یا نقص ایمنی
• داشتن یک چشم بینا
• باز شدن بیش‌ از اندازه مردمک چشم در تاریکی

این مقاله را هم بخوانید:
عوارض چشمی داروها

دلایل بازگشت نمره چشم بعد از لازک

استفاده بیش‌ از حد از چشم‌ ها یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین دلایل بازگشت نمره چشم بعد از عمل لازک است. یعنی پس‌ از عمل لازک است افراد نباید ساعت‌ های مداوم با رایانه کار کنند؛ زیرا احتمال برگشت نمره چشم آن‌ ها افزایش می‌یابد. البته عوامل دیگری مثل آب مروارید و مشکلات شبکیه روی سلامت چشم‌ ها و برگشت نمره چشم تأثیرگذار هستند.
پیر شدن چشم نیزیکی از فرایندهای طبیعی بوده که باعث برگشت نمره چشم پس‌ از عمل لازک می شود. لازم به ذکر است که در میان خانم ها نیز استفاده از هورمون برای درمان آکنه ناباروری و موارد دیگر باعث ایجاد نزدیک‌ بینی خواهد شد. البته این اتفاق بسیار نادر است و در مقایسه با عوامل دیگر احتمال ایجاد کمتری دارد.

  • آستیگمات

کسانی که مشکل آستیگمات داشته باشند، مجدد نیاز به درمان پیدا می‌ کنند تا تنظیمات دقیق‌ تر انجام شود. البته باید پس‌ از جراحی اولیه مدتی بگذرد تا قرنیه به‌ طور کامل بهبود یابد. توجه داشته باشید که در این مرحله از درمان دیگر روش‌ هایی که در مرحله اول انجام شدند، تکرار نخواهند شد. بلکه تنها با ابزار خاص برای بلند کردن فلپ و همچنین یک لیزر بسیار کوتاه مراحل آن طی می‌ شود.

  • بالا بودن شماره چشم

احتمال بروز خطرات و عوارض جانبی پس‌ از جراحی در صورت بالا بودن نمره چشم به حداکثر می‌ رسد علی‌ الخصوص اگر فرد دچار نزدیک‌ بینی یا دوربینی بیش‌ از حد باشد. به‌ همین خاطر پیش‌ از انجام جراحی برای اطمینان نسبت‌ به نمره چشم، بیمار باید تحت مشاوره و بررسی قرار بگیرد. چنانچه در این مشاور نمره چشم فرد خیلی بالا گزارش شود به‌ حدی که عمل نازک امکان‌ پذیر نباشد، پزشک این جراحی را انجام نمی‌ دهد یا احتمال بازگشت نمره چشم را تذکر خواهد داد.

این مقاله را هم بخوانید:
مراقبت های میگرن چشمی

چگونه از برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک جلوگیری کنیم؟

اگر پس‌ از انجام عمل لازک به نکات زیر توجه داشته باشید، احتمال برگشت نمره چشم شما بسیار کم می‌ شود:
• به‌ صورت طولانی‌ مدت نباید به صفحه رایانه یا گوشی نگاه کنید.
• برای‌ آن‌ که فشار کمتری به چشم‌ ها وارد شود، باید حتماً در هنگام کار با رایانه و گوشی از عینک‌ های محافظ استفاده کنید.
• حتماً در هنگام کار با رایانه فاصله مناسب خود را از صفحه‌ نمایشگر حفظ کنید.
• دستورات و نکات مراقبتی گفته‌ شده توسط پزشک را جدی بگیرید.

علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

علت برگشت نمره چشم بعد از عمل لازک

مراجعه به پزشک
بسیاری از افراد پیش‌ از انجام عمل لازک دغدغه برگشت نمره چشم را دارند. اما باید به‌ خاطر داشته باشید که این احتمال فقط با وجود آب مروارید و پیر چشمی افزایش پیدا می‌ کند و درصد بسیار زیادی از عمل‌ های انجام‌ شده موفقیت‌ آمیز هستند؛ بنابراین اگر از استفاده عینک به‌ صورت روزانه خسته شدید، می‌ توانید تحت نظر دکتر رضا پورمازار جراح و متخصص چشم قرار بگیرید تا بهترین روش درمان را برای شما انتخاب کنند. جهت دریافت نوبت لازم است با شماره‌ های درج شده در سایت تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *