عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم

عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم

عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم

مصرف مشروبات الکلی به میزان زیاد و به مدت طولانی می تواند تاثیرات مخربی بر سلامت فرد و ابتلا به بسیاری از مشکلات جسمی داشته باشد. یکی از آثار منفی مشروبات الکلی، کاهش سطح سلامت چشم و پایین آمدن کیفیت بینایی است. دلایل زیادی وجود دارند که باید مصرف الکل را قطع کنید؛ تضعیف بینایی و کاهش کیفیت دید یکی از دلایل مهم برای ترک مصرف الکل است. علاوه بر این باید بدانید که پیش از رانندگی کردن نباید مشروبات الکلی بنوشید؛ زیرا این کار عملکرد مغز و در نتیجه بینایی شما را تحت تاثیر قرار داده و سبب به خطر افتادن جان شما می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم بپردازیم.

مصرف الکل چه تاثیر بر بینایی فرد دارد؟

الکل موجود در خون به عملکرد اندام های بدن کمک می کند اما سیستم اعصاب مرکزی به شدت نسبت به این ماده حساس است و چنانچه الکل خون از میزان معین بالاتر برود، سلول های مغزی دچار نقص عملکرد یا آسیب های جدی می شوند. لوب پس سری یکی از بخش های مهم مغز است که وظیفه دریافت و تحلیل اطلاعات دیداری را به عهده دارد. این قسمت از ساختار مغز، اطلاعات به دست آمده از چشم را تحلیل می کند و آن ها را به لوب های پیشانی و آهیانه می فرستد. مصرف الکل تاثیر مخربی بر این لوب دارد و می تواند منجر به مختل شدن دید فرد شود.

مضرات مشروبات الکلی برای چشم

مصرف الکل می تواند مشکلات متعددی را در بینایی فرد ایجاد کند و حتی سبب ابتلای او به بیماری های چشمی شود. یکی از مهم ترین آثار منفی که نوشیدن الکل روی بینایی می گذارد این است که دید شخص را در شب به شدت کاهش می دهد و مانع از تغییر شکل مردمک چشم در مواجهه با نور محیط می شود. مصرف الکل باعث می شود مردمک چشم نتواند به درستی نسبت به نور محیط تنگ یا گشاد شود و این سبب کاهش دید در شب می گردد. به همین دلیل افرادی که در شب و در حال مستی رانندگی می کنند دید لوله ای دارند و نور چراغ ماشین های روبرو آن ها را دچار گیجی و خیرگی چشم می کند. در ادامه به سایر مشکلات بینایی که بر اثر مصرف مشروبات الکلی ایجاد می شوند اشاره شده است.

عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم

عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم

  • کاهش حساسیت به کنتراست
این مقاله را هم بخوانید:
تاثیر سیگار روی چشم

در حالت طبیعی افراد قادر به تشخیص اشیا از پس زمینه خود هستند و می توانند تفاوت اجسام تخت و سه بعدی را دریابند اما هنگامی که فردی بر اثر مصرف الکل دچار مستی می شود، قادر به تشخیص اشیا از زمینه نیست و درکی از فاصله بین اجسام ندارد. به همین دلیل معمولاً توصیه می شود افراد مست از رانندگی کردن به ویژه در هوای ابری و مه آلود بپرهیزند.

  • ابتلا به حملات میگرنی

میگرن از جمله بیماری هایی است که در صورت شدید بودن می تواند بینایی فرد را به شدت تحت تاثیر قرار داده و او را نسبت به نور حساس کند. تحقیقات نشان می دهد مصرف الکل در برخی افراد منجر به بروز حملات میگرنی شده و در نتیجه بینایی فرد به شدت کاهش پیدا کند.

  • کاهش کیفیت دید

از آنجا که مصرف مشروبات الکلی عملکرد مغز را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و معمولاً ارسال پیام های عصبی را با اخلال مواجه می کند، احتمال دارد در هنگام مصرف الکل دچار حالت هایی مثل دوبینی، تاری دید و… شوید. این مشکلات بینایی به دلیل هماهنگ نشدن عضلات چشم و مختل شدن عملکرد مغز رخ می دهند و بسته به میزان مصرف فرد احتمال دارد تا چند ساعت یا چند روز بینایی به حالت عادی باز نگردد.

  • کند شدن واکنش های مردمک چشم

مردمک یا عنبیه چشم در مواجهه با تغییر نور محیط به سرعت تنگ یا گشاد می شود تا از وارد شدن نور زیاد به چشم جلوگیری کرده و از آن ها محافظت کند؛ اما مصرف نوشیدنی های الکلی سبب می شود تغییر شکل مردمک چشم با کندی صورت بگیرد و تنگ شدن یا گشاد شدن مردمک با تاخیر اتفاق بیافتد. این مسئله می تواند موجب شود که فرد در هنگام ورود به محیط های روشن برای چند لحظه بینایی ناقص و ضعیفی داشته باشد یا درد چشم را تجربه کند.

  • نوروپاتی بینایی
این مقاله را هم بخوانید:
خشکی چشم و درمان آن

در موارد نادری احتمال دارد فردی که به طور مداوم از مشروبات الکلی یا سیگار استفاده می کند، دچار بیماری نوروپاتی بینایی شود و دید او به شدت کاهش پیدا کند. این بیماری بر اثر عوامل مختلفی رخ می دهد و به عقیده برخی از پزشکان مشروبات الکلی یکی از این عوامل هستند که اثرات سمی آن بینایی فرد را مختل می کند. علاوه بر این بیماری نوروپاتی بینایی ممکن است بر اثر مسمومیت با متانول نیز اتفاق بیافتد و در برخی موارد مشاهده شده است که گروهی از افراد که سوء مصرف الکل دارند از متانول استفاده می کنند.

  • کاهش دید محیطی

نوشیدن مشروبات الکلی باعث می شود فرد دید تونلی و لوله ای داشته باشد و نسبت به محرک های محیطی که در کناره های مرکز دید او قرار می گیرند به درستی واکنش نشان ندهد. این مسئله سبب می شود واکنش فرد در مقابل عوامل محیطی کاهش پیدا کند و در پردازش اشیا دچار مشکل شود. برای درمان دید لوله ای باید به سرعت مصرف الکل را قطع و به متخصص چشم مراجعه کرد.

عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم

عوارض مصرف مشروبات الکلی در چشم

مراجعه به پزشک
مصرف نوشیدنی های الکلی می توانند سبب آسیب های جزئی یا جدی بینایی شوند و عملکرد چشم ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. گاهی اوقات در نتیجه مصرف بیش از حد الکل، فرد نیاز به مراقبت های پزشکی برای حفظ و بهبود بینایی خود دارد. اگر شما یا یکی از نزدیکان شما از بیماری های چشمی ناشی از نوشیدن الکل رنج می برید می توانید با مراجعه به مطب دکتر پورمازار جراح و متخصص بیماری های چشمی راهنمایی های لازم در خصوص نحوه درمان بیماری دریافت کنید. پزشک متخصص تلاش می کند تا با انجام معاینات چشمی دقیق، میزان آسیب وارد شده به چشم ها را محاسبه کرده و نسبت به شرایط هر بیمار راه حل مناسبی را برای درمان مشکلات بینایی ناشی از مصرف الکل ارائه دهد.

این مقاله را هم بخوانید:
علت زردی چشم در بزرگسالان

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *